Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka KOMENTARZ EKONOMICZNY 29.04 - 05.05.2013

Dick Thomas Johnson (Flickr)

06.05.2013 | 23:50

Umowy międzynarodowe, nowe otwarcie w przemyśle jądrowym oraz miły gest japońskich menedżerów - tak w skrócie można opisać miniony tydzień w Japonii.

Japonia w dalszym ciągu stara się zawierać nowe, coraz bardziej wolnorynkowe umowy handlowe. Do tego próbuje pozyskiwać energię jądrową z innych źródeł niż własne. W tym tygodniu można było także dostrzec miły gest, rzadko widziany u europejskich i amerykańskich menedżerów, oddania przez dyrektorów swoich premii. 1 maja był znowu dniem protestów.

Przełamanie złej passy po kryzysie w Fukushimie

W tym tygodniu podpisano dwa niejako przełomowe dokumenty dla Japonii.

Budowa elektrowni w Turcji

Pierwszy związany jest z budową elektrowni jądrowej w Turcji wespół z francuską firmą Areva. Ze strony japońskiej budową zajmie się Mitsubishi Heavy Industries . Do końca nie było wiadomo czy zlecenia wartego 22 miliardy dolarów nie dostaną Chiny. Jest to pierwsza japońska oferta na zagraniczny projekt, która została zaakceptowana (3 maja) od czasu kryzysu w Fukushimie w 2011 roku. Budowa ma się rozpocząć w roku 2017. Możliwe też, że umowa ta w przyszłości przyczyni się do dalszych transakcji z japońskimi firmami w dziedzinie przemysłu jądrowego - oznajmił premier Turcji.

Porozumienie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA)

Drugim dokumentem jest porozumienie z ZEA również w sprawie elektrowni atomowej, podpisane 2 maja. ZEA planuje budowę 12 reaktorów. Japonia ma nadzieję, że zawarte porozumienie pozwoli jej wygrać kontrakty na ich budowę. Jest to pierwszy tego rodzaju dokument, który tak jak i powyższy zawarty z Turcją przyczynia się do przełamania dwuletniej ciszy po katastrofie w Fukushimie.

Dalsze uzgodnienia handlowe

Partnerstwo Transpacyficzne

Japonia w dalszym ciągu kontynuuje rozmowy w sprawie umów o wolnym handlu z wieloma partnerami. Ostatnio jednak doszły do niej nienajlepsze wieści dotyczące Partnerstwa Transpacyficznego (TPP). Z drugiej strony negocjacje z Kolumbią jak na razie idą dobrym torem.

Pełno uczestnictwo Japonii w rozmowach o TPP pod koniec lipca jest bardzo mało prawdopodobne ze względu na procedury Kongresu USA - zaznaczył starszy wiceminister gospodarki i polityki fiskalnej Yasutoshi Nishimura. Oznacza to, że Japonia raczej nie będzie w pełni uczestniczyć w najbliższych, mających potrwać około 10 dniach, negocjacjach. Możliwe jednak, że zostanie dopuszczona do rozmów już w trakcie ich trwania, co jednak zmniejszy jej szanse na aktywne działanie w procesie tworzenia przepisów. Japonia nie będzie też brała udziału w ustalaniu harmonogramu lipcowej rundy negocjacji.

Kolumbia

Minister handlu, Toshimitsu Motegi wyraził chęć, w rozmowie z Sergio Diaz-Granados Guida, kolumbijskim ministrem handlu, przemysłu i turystyki, osiągnięcia porozumienia w sprawie dwustronnej umowy o wolnym handlu do końca tego roku. Oba kraje odbyły pierwszą rundę negocjacji w grudniu w Tokio. Druga odbędzie się najprawdopodobniej w Kolumbii już w tym miesiącu. Grupa nazwana "Sojuszem Pacyfiku" ma na celu zintegrowanie ich gospodarek i umocnienie więzi z regionem Azji i Pacyfiku.

Miły gest dyrektorów firmy Sony

Około miliarda jenów (10 mln dol.) zdecydowało się oddać 40 dyrektorów firmy Sony. Jest to, jak się uważa, konsekwencją złych wyników finansowych działu elektronicznego firmy przez ostatnie 4 lata. W ostatnim roku fiskalnym firma straciła 4,6 mld dolarów, pomimo zwolnienia 10 tys. pracowników i zamknięcia fabryki w prefekturze Gifu.

Protest w Święto Pracy

Jak chyba co roku 1 maja był dniem, w którym odbyły się protesty, także w Japonii. 21 tys. osób zebrało się w parku Yoyogi. Chcieli podwyżek płac. Sakuji Daikoku, przewodniczący Narodowej Konfederacji Związków Zawodowych na zebraniu powiedział, że podwyżki płac pozwoliłyby wyjść z głębokiej deflacji. Dodał, że mieszkańcy Japonii potrzebują również gwarancji stałego i bezpiecznego zatrudnienia. Część ze zgromadzonych - Koalicja Miast Przeciw Atomowi - wyraziła również swoją niechęć do siłowni nuklearnych, domagając się zamknięcia elektrowni atomowych i całkowitej rezygnacji z pozyskiwanej w nich energii nuklearnej.

ŹRÓDŁA

Japan Today
Hurriyet Daily News
The Asahi Shinbun
Japan Daily Press
Bankier.pl
Rzeczpospolita

TAGI:

handel   energetyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy