Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura JAPOŃSKA KSIĘGA DUCHÓW I DEMONÓW

Yatta.pl

07.06.2013 | 20:25
Autor: Jarosław Drożdżewski

Zbiór historii opublikowanych w Konjaku monogatari pojawił się na rynku nakładem Wydawnictwa Kirin. Książka pod patronetem Japonii-Online.

Czym jest wspomniany Konjaku monogotari shu? Jest to XII wieczny zbiór opowieści i anegdot (podzielony na pięć zwojów) o życiu dworskim. Nie są to tylko i wyłącznie historie realistyczne. Jeden z tomów w całości poświęcony jest duchom, demonom i tajemniczym zdarzeniom. Właśnie tę część mogą przeczytać polscy czytelnicy.

Jak napisano we wstępie:

Czterdzieści pięć niniejszych opowiadań nie ma na celu odkrycia przed czytelnikiem niedostępnych dotąd faktów. Nie niosą one ze sobą rewolucji ani w literaturze ani historiografii. Jednak stanowią skarbnicę wątków obecnych w folklorze i literaturze. Mają na celu przestraszyć, rozśmieszyć, może zastanowić, ale przede wszystkim zapewnić rozrywkę.

I tak jest w rzeczywistości. Pozycja ta to dobra rozrywka i lektura na wieczór z książką. Nieprzypadkowo użyty jest wyraz "wieczór". Książkę można pochłonąć podczas jednego seansu, opowieści czyta się bowiem szybko. Wspomniane, przeważnie krótkie anegdoty opowiadaja zróżnicowane tematycznie historie. Dzięki nim, zapoznajemy się – w przystępny sposób – z dawną Japonią, a dodatkowo jeszcze otrzymujemy wskazówki, które mogą nam się przydać w naszej codziennej rzeczywistości. Ich bohaterami są zjawy, demony, zarówno to w formie „bezcielesnej”, jak i pod postacią zwierząt (najczęściej jest to lis lub dzik). Warto wspomnieć o tym, że w zbiorze nie zachowały się wszystkie opowiadania – brakuje chociażby opowieści oznaczonej numerem 21 a część jest niepełna. Brakuje w nich albo zakończenia (Demon na moście Seta), albo pojedynczych słów czy imion bohaterów.

Historie zawarte w tym zbiorze nie są może przerażające, nie przestraszą nas tak, jak choćby Opowieść o duchu z Kaidan, ale niejednokrotnie rozbawią, a jeszcze częściej zmuszą do chwili refleksji.

Na uwage zasługuje budowa poszczególnych opowiadań. Każde z nich zaczyna się od zdania: - „Dawno, dawno temu...”, a kończy puentą będącą ostrzeżeniem i radą zarazem, mówiącą, czego nie powinniśmy robić, jeśli chcemy uniknąć kłopotów, jak na przykład unikanie zatrzymywania się na noc w starych, nieznanych miejscach. Jest jeszcze jeden element charakterystyczny dla tych opowieści. Każde opowiadanie kończy się słowami:  „Co zostało przekazane dalej”. Zwrot ten – jak wyjaśnia tłumaczka – spełnia funkcję dydaktyczną, sprowadza czytelnika ze świata nierzeczywistego do realnego oraz podkreśla, że opisane sytuacje miały miejsce naprawdę.

Zanim jednak zanurzymy się w świat tajemnych historii, będziemy mieli okazję przeczytać wstęp, będący doskonałym wprowadzeniem i przybliżeniem świata, w którym mają one miejsce. W części tej ukazano choćby społeczeństwo okresu Heian, tło epoki, na które składa się religia i filozofia, czy w końcu samo dzieło, z którego anegdoty pochodzą, czyli Konjaku monogatari shu. Jest to bardzo cenny tekst, szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Japonią oraz tych, którzy lubią wiedzieć więcej.

Japońska Księga duchów i Demonów jest przyjemną lekturą, która spełnia w jakiś sposób rolę dziecięcych bajek, z tym, że te z Wydawnictwa Kirin przeznaczone są dla nieco starszego czytelnika. Z czystym sumieniem możemy polecić ją miłośnikom Japonii. Zapewni ona Wam chwile dobrej rozrywki i garść informacji o ówczesnym życiu w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na koniec drobna ciekawostka. Wydawnictwu przydarzyła się mała wpadka, na okładkę bowiem wkradł się chochlik drukarski i zamiast „czytelnik może”, czytamy „czytelnik tmoże”. Cóż, zdarza się nawet najlepszym.

 

SYLWETKA AUTORA

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy