Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka KOMENTARZ POLITYCZNY: KWIECIEŃ - MAJ 2013

Permissible Arms

06.06.2013 | 13:33
Autor: Marcin Budzyński

Minione dwa miesiące były bardzo ważnym okresem dla Azji Wschodniej.

W kwietniu i maju miało miejsce wiele wydarzeń, które w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój stosunków dyplomatycznych w tym regionie oraz na zjawiska, których obserwatorami będziemy w przyszłości.

Każdy miesiąc wyraźnie czymś się charakteryzował. Możemy na to spojrzeć w następujący sposób: kwiecień był okresem prowokacji, gróźb, żądań i sytuacji, które - wydawałoby się - doprowadzą do konfliktu zbrojnego. Z kolei maj cechowało dążenie Japonii do zawarcia nowych sojuszy, poprawienia starych i złagodzenia napiętej sytuacji, jednk bez zmiany stanowiska w wielu sprawach.

Prowokacje Korei Północnej

Na początku kwietnia głośno było w mediach o prowokacjach Korei Północnej, która postawiła na baczność większość krajów Azji Wschodniej groźbą o detornacji jednej ze swoich rakiet jądrowych na terenie Japonii, gdzie znajdują się amerykańskie bazy wojskowe. Na taką okazję Japończycy przygotowali wyrzutnie rakiet patriot, które ustawiono wokół Tokio. Całą sytuację omawiano również na szczycie G-8. 

Stosunki z Chinami

Chiny i Japonia wciąż są do siebie wrogo nastawione. Wydarzenia z ostatnich miesięcy tylko nasiliły tendencje do rosnącego nacjonalizmu i militaryzmu w obu państwach. Japonia była zmuszona wznosić swoje myśliwce ponad 300 razy, ze względu na samoloty chińskie, które przekraczały powietrzne granice Japonii. Nie zabrakło również incydentów związanych z okrętami i statkami chińskimi w rejonie spornych wysp Senkaku. Stany Zjednoczone nie udzieliły konkretnej informacji na temat swojego stanowiska w sprawie wysp, jednak można wnioskować, że stoją po stronie Japonii. Dodatkowo Japonia wkroczyła w fazę pozyskiwania sojuszników przeciw Chinom, np. przez pozwolenie tajwańskim rybakom na połowy wokół wysp Senkaku. W odpowiedzi Chiny wydały „Białą Księgę”, która zawiera dane na temat stanu wojska. Jak się okazuje Państwo Środka posiada znacznie większą armię i sprzęt wojenny niż Japonia. Dla przypomnienia na końcu niniejszego komentarza znajdziecie ilustrację porównawczą.

Kwestia Świątyni Yasukuni

Jak co roku, parlamentarzyści japońscy wywołali wzburzenie wśród społeczności Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Korei Płd., odwiedzając świątynię, która upamiętnia poległych żołnierzy japońskich w II-giej Wojnie Światowej, w tym zbrodniarzy wojennych. W tamtym momencie wielu oficjeli chińskich i południowo-koreańskich zrezygnowało ze spotkań z Japończykami, a na ulice miast wyszli protestanci. W tym roku jednak sytuacja była bardziej zaostrzona niż dotychczas, ponieważ był to pierwszy raz, kiedy świątynie odwiedziło aż 170 parlamentarzystów.

Poszukiwanie sojuszników

Koniec kwietnia i początek maja był okresem kiedy Japonia zaczęła skupiać się na pozyskiwaniu sojuszników – państw, które w razie potrzeby staną po ich stronie podczas konfliktu oraz partnerów biznesowych dla pobudzenia gospodarki japońskiej. Jednocześnie starali się uspokoić sprawę spornych wysp, twierdząc, że są otwarci na rozmowy z chińczykami przez „dyplomatyczne kanały”.
Premier Japonii spotkał się także z prezydentem Rosji, Vladimirem Putinem, z którym omawiał min. kwestie Wysp Kurylskich. Chociaż sprawa ta nie jest jeszcze rozwiązana od czasów II-giej Wojny Światowej, a Japonia wciąż nie ma podpisanego z Rosją traktatu pokojowego, to nastroje i stosunki między państwami się polepszają i dążą w dobrym kierunku. Pojawiła się również możliwość na wspólne zagospodarowanie Wysp Kurylskich.
Głosy poparcia dla Japonii docierają również z Europy. Niemcy zaoferowali pomoc w razie konfliktu z Koreą Płn., a Minister Spraw Zagranicznych Francji przybył na wyspy w celu pogłębienia współpracy ekonomicznej. Obecnie Japonia jest na drodze do pozyskania sojuszników na kontynencie Afrykańskim.

Japonia- Chiny- Korea Płd.- Korea Płn.

Kiedy Japończycy próbowali polepszać swoje stosunki z innymi krajami, Chińczycy w międzyczasie wciąż atakowali Japonię kwestionując przynależność Okinawy i zarzucając rosnący nacjonalizm, co miało zwrócić uwagę szeroko pojmowanego Zachodu. Urazę wyraziła również Korea Płd., która nie zgodziła się na współpracę z Japonią i USA przeciw Korei Płn. Powodem było to, że Japończycy „nie mają właściwej świadomości faktów ze swojej historii”. Sytuację pogorszyła wizyta doradcy premiera Abe, Isao Iijimy w Pjongjangu. Korea Płd. zarzuciła po tym Japonii realizowanie egoistycznych planów.

Chociaż wspólna historia powyższych państw nie sprzyja dobrym stosunkom politycznym, próba zamiany nastawienia pojawiła się wraz ze wspólnym panelem Japonii, Chin i Korei Płd. na temat zanieczyszczeń w powietrzu. Wszystkie ze stron były zadowolone z rozmów i liczą na to, że przyczynią się do poprawy sytuacji w regionie i rozmów w pokojowym tonie.

ŹRÓDŁA

TVP INFO
Japan Daily Press
Wirtualna Polska
The Asahi Shimbun
Japan Today
Jiji
Głos Rosji
Głos Rosji II
Japan Daily Press II

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

obronność   dyplomacja   USA   Korea   Chiny   Rosja  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy