Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika SOFTBANK I DOCOMO – TELEFONICZNI GIGANCI O WIELU TWARZACH

NTT DoCoMo to nie tylko usługi telekomunikacyjne; źródło: Kārlis Dambrāns

24.08.2017 | 18:45
Autor: Krzysztof Kliszcz

Japoński rynek telekomunikacyjny jest podzielony między kilku dużych operatorów. Niektórzy z nich zajmują się jednak czymś więcej niż tylko oferowaniem usług związanych z telefonią komórkową.

W Japonii nietrudno znaleźć korporacje, które – poza swoim głównym profilem – prowadzą inne, często wręcz zaskakujące działalności. Przykładem takiej korporacji jest chociażby prywatny przewoźnik kolejowy Tokyu Corporation (Tōkyū Dentetsu), który, prócz oczywistych usług z dziedziny transportu, ma również sieć hoteli oraz centra handlowe. Ściślej: Grupa Tokyu prowadzi duży dom towarowy w Tokio, kilka sklepów w Nagoi, centrum handlowe MBK Center w Bangkoku, a do tego jest właścicielem kilku przewoźników autobusowych oraz znacznych udziałów holdingu linii lotniczych JAL. Do 2005 roku Grupy miała w posiadaniu również wyspę Mago (znajdująca się w północno-zachodnim sektorze grupy wysp Lau należących do Fidżi), zanim ta nie została wykupiona za 15 mln dolarów przez aktora Mela Gibsona.

Istnieją również takie firmy, które wychodzą poza swoje ramy branżowe i inwestują w nowe, często zupełnie niezwiązane z ich gałęzią biznesu technologie. Jednym z ciekawszych przykładów firm, które oprócz swojej głównej działalności koncentrują się na R&D (badania i rozwój, ang. research and developement) jest NTT DoCoMo. DoCoMo to przede wszystkim jeden z głównych operatorów sieci komórkowej w Japonii. Do profilu przedsiębiorstwa idealnie pasuje jego nazwa, będąca skrótem sformułowania „do communications over the mobile network”. DoCoMo (wymawianie jako „dokomo”) w nazwie nawiązuje również do japońskiego słowa dokomo (どこも), oznaczającego „gdziekolwiek”, co ma natomiast świadczyć o zasięgu usług oferowanych przez firmę.

Wśród działalności odbiegającej od głównego nurtu telekomunikacyjnego należy wymienić przede wszystkim wszelkie działania z dziedziny robotyki. Przykładowo w 2015 roku NTT DoCoMo, przy współpracy z tokijską firmą zabawkarską Tomy Company, wypuściło na rynek mówiącego robota OHaNAS (Organized Human interface and Network Artificial intelligence System). Produkt ten łączy się z chmurą danych DoCoMo, na której mieści się autorska tzw. platforma dialogu w naturalnym języku. Platforma ta umożliwia między innymi interakcje z robotem w takich kwestiach jak: sugerowane potrawy, odtwarzanie muzyki, wróżenie, odpowiadanie na proste pytania, informacje pogodowe czy nawet czytanie bajek. Sama nazwa OHaNAS nawiązuje do słowa ohanasu (お話す), co oznacza „rozmowę”.

OHaNAS reaguje również na dotyk użytkownika; źródło: The Japan Times | YouTube

Warte uwagi są także inwestycje w nowe technologie dokonywane przez spółkę NTT DoCoMo Ventures.Na łamach naszego dziennika pisaliśmy o start-upie Liquid, który do 2020 roku planuje wprowadzenie czytników biometrycznych jako sposobu płatności dla turystów. Alternatywa dla kart kredytowych może okazać się bardzo przydatna, biorąc pod uwagę dużą liczbę odwiedzających osób kraj w związku z nadchodzącymi letnimi igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Innym przykładem wspierania nowości technologicznych przez DoCoMo jest tegoroczna inwestycja w platformę Auth0, która oferuje korporacjom rozwiązania z dziedziny autoryzacji użytkownika w aplikacjach. Warto również wspomnieć o ogłoszonym w styczniu tego roku na łamach „Nikkei Asian Review” planie zainwestowania w 20 różnych start-upów. W swoim szeroko zakrojonym planie inwestycyjnym DoCoMo chce skoncentrować się na dwóch dziedzinach: sztucznej inteligencji oraz Internecie Rzeczy (IoT – Internet of Things)*.

NTT DoCoMo nie jest jedynym operatorem komórkowym, który stara się inwestować w szeroko rozumianą technologię. Drugi z japońskich gigantów telekomunikacyjnych – SoftBank – również posiada wiele interesujących projektów oraz inwestycji. SoftBank jest jedną z największych japońskich firm (trzecia po Toyocie oraz Mitsubishi UFJ Financial). Do jego najbardziej spektakularnych inwestycji należy pomoc w zgromadzeniu funduszy dla chińskiego tytana e-handlu Alibaba, co kilkanaście lat później poskutkowało jego znakomitym wejściem na giełdę.

SoftBank, tak jak DoCoMo, również interesuje się robotyką, o czym świadczy istnienie wyspecjalizowanej spółki SoftBank Robotics Corp. Wśród jej osiągnieć należy wymienić chociażby antropomorficznego robota-asystenta Peppera. Niestety, z danych z lipca tego roku wynika, że jak dotąd robot przynosi spółce same straty, co poskutkowało koniecznością wsparcia finansowego oraz sprzedażowego przez spółkę-matkę SoftBank Group.

Robot Pepper udziela wywiadu; źródło: Conscious AI

Oprócz robotyki SoftBank wykazuje zainteresowanie branżą dronową (dron rozumiany jako wielowirnikowiec). W lipcu tego roku nawiązano współpracę między firmą a twórcą zestawów robotycznych dla celów edukacyjnych Makeblock. Partnerstwo poskutkowało powstaniem wielowirnikowego drona modularnego o nazwie Airblock. Dron jest programowalny przez użytkownika, za to jego modularna budowa pozwala na dowolne przekształcenie urządzenia np. w poduszkowiec. Makeblock jest firmą założoną w Shenzhen, w Chińskiej Republice Ludowej, co świadczy o dużej gotowości SoftBanku do inwestowania poza granicami Japonii.

Airblock to dobry sposób na rozwój kreatywności oraz rozeznania technologicznego u dzieci; źródło: Makeblock | YouTube

Tym, co odróżnia SoftBank od NTT DoCoMo, jest również stawianie na biotechnologię. W obecnej chwili korporacja inwestuje w trzy firmy biotechnologiczne: Guardant Health, 10X Genomics oraz Panacea Pharmaceuticals. Na szczególną uwagę zasługuje jednak zeszłoroczna inwestycja w start-up Zymergen, opiewająca na kwotę 130 milionów dolarów. Firma z siedzibę w Dolinie Krzemowej zajmuje się tworzeniem zupełnie nowych materiałów ze specjalnie zmodyfikowanych genetycznie mikrobów. Nowe materiały mogłyby zastąpić te, które pochodzą z ropy naftowej, czyli z definicji szkodliwe dla środowiska.

W 2016 roku ogłoszona została współpraca SoftBanku z rządem Arabii Saudyjskiej. Obie strony wraz z innymi anonimowymi inwestorami planują zgromadzić łącznie 100 miliardów dolarów w celu stworzenia funduszu, który miałby być największym inwestorem technologicznym na świecie. Według prognoz SoftBank ma również szanse zostać liderem w technologiach związanych z Internetem Rzeczy, co potwierdza wykupienie brytyjskiego potentata czipowego ARM Holdings (z licencji na komponenty ARM korzystają chociażby takie olbrzymie firmy jak Apple czy Samsung).

Czy to inżynieria genetyczna, robotyka, czy rozwiązania z dziedziny zabezpieczeń cyfrowych – firmy takie jak DoCoMo i SoftBank mają wiele oblicz i czasami mocno wykraczają poza główny nurt telekomunikacyjny. Jeśli olbrzymie inwestycje w nowe technologie stają się codziennością, to czy takie korporacje należy traktować wyłącznie jako operatorów komórkowych? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, lecz jedno jest pewne – wychodząc poza pewne określone ramy i planując w dłuższej perspektywie czasowej, unika się sytuacji nadmiernej eksploatacji jednego produktu, który z czasem może okazać się przestarzały. Rozwijając się w wielu kierunkach, a zarazem idąc z biegiem zmian, zwiększa się szansę na pozostanie liderem na rynku.

* Internet Rzeczy (Internet of Things) to stosunkowo nowa i dynamicznie rozwijająca się dziedzina technologii, której głównym celem jest integracja otaczających nas obiektów z Internetem, między innymi za pośrednictwem chmury danych. Dzięki IoT możliwe jest zaprojektowanie inteligentnych domów, miast czy wszelkiego rodzaju inteligentnych systemów i sieci (energetycznych, produkcji przemysłowej, opieki medycznej itp.). 

ŹRÓDŁA

NTT DoCoMo
NTT DoCoMo
DEALSTREETASIA
Nikkei Asian Review
naTemat
The Wall Street Journal
SoftBank
Nikkei Asian Review
DRONELIFE
Crunchbase
TechCrunch
Reuters
Forbes
Fortune

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

telefon   informatyka   biznes   przyszłość   technologia   internet  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy