Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Język JĘZYK JAPOŃSKI UJĘTY W TABELACH. RECENZJA KSIĄŻKI „JAPOŃSKI. GRAMATYKA Z ĆWICZENIAMI”

Podręcznik „Japoński: Gramatyka z ćwiczeniami”; źródło: Empik

05.10.2017 | 15:51
Autor: Marta Kowalczyk

Niewielkie repetytorium wydawnictwa Edgard pozwala poznawać i ćwiczyć zagadnienia z gramatyki języka japońskiego na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

„Japoński. Gramatyka z ćwiczeniami” to podręcznik wydany w 2016 roku. Książka została poświęcona wyjaśnieniu przekroju zagadnień gramatyki języka japońskiego. Umożliwia również samodzielne ich ćwiczenie. Repetytorium zostało przeznaczone dla osób początkujących i średnio zaawansowanych, co pokrywa się ze znajomością języka na poziomie A1-B1.

Wydawca postawił na proste rozwiązania graficzne, dzięki czemu książka jest bardzo czytelna. Prostota kolorów i czcionek zdominowana jest przez trzy kolory. Jej ważniejsze partie zostały wyróżnione na niebiesko. Krótkie rozdziały oraz duża ilość informacji, które uporządkowano w tabelach, również sprawiają, że wiedzę łatwo przyswoić.

Wstęp zawiera wprowadzenie do treści zawartych w publikacji, a także przedstawienie systemów pisma japońskiego (sylabariusze hiragana i katakana oraz znaki kanji). Wyjaśniono również transkrypcję rōmaji i wskazówki dotyczące wymowy (brakuje w nich jednak sposobu wymowy półsamogłoski ん, tak zwanego n języczkowego). W książce znajduje się zarówno teoria, jak i praktyczne ćwiczenia służące utrwaleniu poznanych wiadomości. Konstrukcja każdego z rozdziałów jest podobna. Na początku w przejrzysty sposób wyjaśnione są poszczególne zagadnienia, opatrzone licznymi, prostymi przykładami. W wielu przypadkach odmiany zostały ujęte w tabelach. Podkreślono także istniejące wyjątki od podanych reguł. Na końcu każdej części przygotowano dużo ćwiczeń służących utrwaleniu wiedzy. Znajdziemy wśród nich pytania otwarte lub testowe z wyborem odpowiedzi oraz zdania do przetłumaczenia. Można zrobić je samodzielnie, po czym wygodnie zweryfikować za pomocą klucza odpowiedzi umieszczonego na końcu pozycji. Warto zaznaczyć jednak, że z jakiejś przyczyny rozwiązania do kilku ćwiczeń nie zostały zamieszczone w publikacji.

Jakie tematy zawarto w podręczniku? Przedstawiono w nim budowę i tworzenie podstawowych części mowy, takich jak: rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki. Poruszono wybrane zagadnienia gramatyczne zaczynając od podstawowego zdania z orzeczeniem imiennym, czyli A は B です (A jest B). Wyjaśniono zaimki oraz odmianę przymiotników (z podziałem na dwie grupy na-przymiotniki oraz i-przymiotniki), a także rzeczowników (z podziałem na grupy rdzeniowe i dodaniem wyjątków). Można dowiedzieć się z niego jak odmieniać te części mowy przez czasy czy tworzyć ich formy koneksywne. Uwzględniono najczęściej używane partykuły i ich funkcje. W książce zawarto również wyjaśnienia, jak utworzyć konstrukcje, które pozwolą wyrazić m.in.: tryb potencjalny, chęć, wolę, wątpliwości, poradę, opinię czy wyliczyć wykonywane czynności.

Zdecydowanym atutem podręcznika jest jego przystępny język. Mimo że pojawia się w nim specyficzne słownictwo z dziedziny gramatyki, poszczególne terminy czy konstrukcje są wyjaśnione przejrzyście i zrozumiale.

Kolejnym plusem jest systematyczne uporządkowanie materiału i ograniczenie omawianych form do poziomu podstawowego oraz średnio zaawansowanego. Wybrane tematy, takie jak partykuły czy klasyfikatory, zostały przedstawione w niezbędnym minimum, aby przekazać tylko ich najczęściej używane formy. Są to tematy bardzo obszerne, o których wiedzę można pogłębić sięgając po takie naukowe pozycje jak „Gramatyka japońska” opracowana m.in. przez profesora Romualda Huszczę. „Japoński. Gramatyka z ćwiczeniami” stanowi natomiast repetytorium, w którym zawarto skondensowane informacje, adekwatne do oferowanego przez podręcznik poziomu podstawowej znajomości języka. Zaskakuje jedynie brak omówienia partykuły e (へ), wykładnika kierunku lub celu czynności, który zazwyczaj poznaje się na dość wczesnym etapie nauki języka.

Znajdujące się w książce liczne tabele porządkują wiedzę oraz ułatwiają przyswojenie form gramatycznych. Na wewnętrznym zgięciu okładki umieszczono też „skrzydełka” ze skrótową odmianą czasowników i przymiotników. Jest to bardzo wygodne, jeśli zaistnieje potrzeba szybkiego sprawdzenia konkretnych konstrukcji. Niestety we wzorach umieszczonych w pierwszej tabeli pojawia się błąd merytoryczny w przeczeniu jednego z i-przymiotników (おいしくではありません zamiast poprawnej wersji おいしくありません) oraz brak konsekwencji w zapisie 好き (raz z kanji, w pozostałych przypadkach bez).

Książka ma też jednak swoje wady. Uważać należy na występujące w niej literówki (głównie podwojenie niektórych sylab np .わわたし zamiast わたし). Choć przedstawiona jako podręcznik dla początkujących, wymaga jednak pewnej znajomości japońskiego. Nie można jej polecić jako pozycji wyjściowej dla osób, które zaczynają naukę od zera, gdyż aby nią sprawnie operować, potrzebna jest znajomość prostego słownictwa. Przykłady w niej zamieszczone są proste, a każdy zdanie opatrzono ułatwiającą czytanie znaków kanji furiganą (umieszczony nad chińskim znakiem zapis w jednym z sylabariuszy), transkrypcją rōmaji i tłumaczeniem, jednak sytuacja komplikuje się w przypadku ćwiczeń. Nie można bowiem wykonać części z nich bez znajomości słownictwa, którego książka nie uczy. Dużym minusem w tym przypadku jest brak słowniczka, w którym można by sprawdzić znaczenie słówek występujących w ćwiczeniach.

Książka nie może stanowić też jedynego źródła wiedzy służącego do nauki na egzamin umiejętności językowej Nihongo Nōryoku Shiken (JLPT). Choć na okładce podano informację, że można się dzięki niej przygotować do certyfikatu na poziomie N5 i N4, pokrywa tylko kwestie gramatyczne niezbędne do jego zaliczenia. Warto mieć na uwadze, że aby zdać test wymagana jest także znajomość słówek, zwrotów oraz znaków kanji.

Książka „Japoński. Gramatyka z ćwiczeniami” może stanowić zarówno bazę do poznania pewnych zagadnień gramatycznych dla osób zaczynających przygodę z językiem Kraju Kwitnącej Wiśni, jak i usystematyzowanie oraz powtórzenie zdobytej już wiedzy dla nieco bardziej zaawansowanych (choć nie pokrywa wszystkich zagadnień dla poziomu średnio zaawansowanego). Należy ją oczywiście traktować jako podręcznik do gramatyki, a nie holistyczny kurs japońskiego, gdyż pozwala poznać tylko jeden z aspektów tego języka.

Japoński. Gramatyka z ćwiczeniami

Autor: Ewa Krassowska-Mackiewicz

Wydawnictwo Edgard, Warszawa 2016

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

język japoński   edukacja  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy