Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo JAK OCZYŚCIĆ SIEBIE I SWOJE OTOCZENIE – RECENZJA KSIĄŻKI „DAN-SHA-RI” HIDEKO YAMASHITY

Okładka książki; źródło: Strona Wydawnictwa Literackiego

29.10.2017 | 17:25
Autor: Olimpia Widowska-Wielandt

Publikacja, która na pozór może wydawać się „poradnikiem sprzątania” ma zmotywować czytelnika do zmiany jego życia na lepsze właśnie poprzez porządkowanie przestrzeni wokół siebie.

We wstępie książki „Dan-Sha-Ri. Jak posprzątać, by oczyścić swoje ciało i umysł” jej autorka Hideko Yamashita nazywa siebie „ekspertką od nieładu”. Dalej objaśnia, że w ramach swojej profesji pomaga klientom spojrzeć inaczej na otaczające ich przedmioty i zastanowić się, dlaczego je posiadają. Rozważania te mają sprawić, że lepiej poznają samych siebie, a dodatkowym rezultatem będzie pozbycie się niepotrzebnych rzeczy oraz – co również istotne – przemyślane kupowanie nowych. Proponowany przez siebie sposób postępowania autorka nazywa Danshari. Jako że metoda zyskuje coraz więcej zwolenników, Yamashita postanowiła napisać książkę, w której wyjaśnia jej główne zasady i założenia.

„Dan-Sha-Ri” liczy sobie niecałe 200 stron, a niewielki format publikacji, duża czcionka i dość spore odstępy pomiędzy wierszami sprawiają, że czyta się ją lekko i szybko. Warto też wspomnieć, że publikacja nie jest tłumaczona z oryginału, lecz z języka francuskiego. Podzielona jest na pięć rozdziałów, w których autorka przeprowadza czytelnika przez kolejne kroki swojej metody i zapewnia, że po zastosowaniu się do nich osiągnie on spokój i równowagę życiową. Dodatkową pomocą są zamieszczone w książce diagramy, a także historie osób, które poprzez wyrzucanie odkryły swoje problemy i rozprawiły się z nimi.

Na początku książki Yamashita przybliża zasady, do których należy się stosować, praktykując Danshari. Jej zdaniem sposobem na uzyskanie spokoju ducha i pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów jest „dan” – odrzucanie, czyli niekupowanie niepotrzebnych rzeczy, „sha” – wyrzucenie tego, co nie jest potrzebne i czego nie lubimy, oraz „ri” – zmiana myślenia polegająca na uwolnieniu się od potrzeby posiadania wielu przedmiotów. Od samego początku uwaga zwracana jest na konieczność zastanowienia się, czy czytelnik na pewno potrzebuje tego, co zamierza kupić i czy to do niego pasuje. Samo pozbycie się niepotrzebnych rzeczy nie pomoże przecież, skoro wciąż będą kupowane i upychane w szafach nowe.

Każdy, kto zdecyduje się zastosować Danshari, powinien przypisać siebie do jednej z trzech kategorii „zbieraczy” prezentowanych przez Yamashitę. Czytelnik musi więc przeanalizować swoje lęki i pragnienia, a następnie ustalić, czy jest osobą, która ucieka od rzeczywistości, czy może boi się przyszłości lub tkwi w przeszłości, a może stanowi mieszkankę typów? W każdym przypadku przyczyna gromadzenia przedmiotów jest inna, natomiast uwolnienie się od niepokoju ma sprawić, że bez żalu i na zawsze pożegnamy się z niepotrzebnymi rzeczami.

Same przedmioty podzielone są również na trzy kategorie, a do każdej z nich należy zastosować inne podejście, przy czym ważne jest, aby uczynić to nie tylko przy wyrzucaniu, ale także przy nabywaniu nowych rzeczy. Czy ten przedmiot do mnie pasuje? Czy go lubię i chętnie używam? Czy na pewno tego potrzebuję? To niektóre z pytań, jakie autorka proponuje sobie zadać. Ciekawym podejściem są rozważania na temat rzeczy, które są nam potrzebne na co dzień, ale z jakiegoś powodu nie mamy ochoty ich używać. W takim przypadku należy zastanowić się, dlaczego tak jest, bo może to ujawnić ukrywane opinie na temat własnej osoby.

Warto zauważyć, że Yamashita nie podaje gotowych recept na to, w jaki sposób najlepiej dokonać selekcji posiadanych przedmiotów. Samo sprzątanie jest bowiem jedynie środkiem, który ma nakłonić czytelnika do spojrzenia w głąb siebie i poznania własnych potrzeb. W efekcie jego życie zmieni się na lepsze: będzie bardziej lubił siebie, umiał podejmować dobre dla siebie decyzje, a przy okazji wypięknieje jego otoczenie, którego nie będzie ponownie zagracać. Yamashita porównuje nawet swoją metodę do medytacji, co może mieć uzasadnienie między innymi w tym, że inspiracją do stworzenia Danshari była podróż autorki na górę Koya i obserwacja codziennego życia (i stanu posiadania) tamtejszych mnichów.

Publikacja może nie przypaść do gustu osobom, które nie mają czasu lub nie chcą zastanawiać się nad sobą, natomiast potrzebują gotowych recept na uporządkowanie mieszkania. O ile nie przekona ich teoria łączenia wewnętrznej równowagi z wyglądem otoczenia, metoda Danshari najprawdopodobniej nie sprawdzi się w ich przypadku. Czytelników szukających konkretnych informacji irytować może z kolei fakt, że spora część książki skupia się na przekonywaniu o tym, jak wspaniałe będzie ich życie, kiedy zastosują metodę Yamashity. Poradnik warto natomiast polecić osobom, które przestały panować nad chaosem w swoim domu i życiu, a obecnie szukają kogoś, kto zmotywuje ich do sprzątania i pracy nad sobą. Może się przydać także tym, dla których nie liczba rzeczy, lecz ich jakość jest problemem i szukają przyczyny tego stanu rzeczy. Zapewne spodoba się również czytelnikom zainteresowanym tematami duchowości i poszukiwania życiowej równowagi poprzez różnego rodzaju praktyki.

Podsumowując, jeśli kogoś intryguje nietypowe podejście do lepszego poznania samego siebie, a przy okazji chciałby na zawsze pozbyć się nadmiaru przedmiotów, powinien rozważyć przeczytanie „Dan-Sha-Ri” i wypróbowanie tej metody w praktyce.

___
Dan-Sha-Ri. Jak posprzątać, by oczyścić swoje ciało i umysł
Autor: Hideko Yamashita
Wydawnictwo Literackie, 2017

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

literatura  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy