Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PODSUMOWANIE TYGODNIA 10.06 - 16.06

1 jen (źródło: Wikipedia)

17.06.2013 | 08:00
Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Dobre wieści z początku tygodnia nie przełożyły się na dobre wyniki na giełdzie.

Szczęśliwy poniedziałek

Na początku tygodnia, w poniedziałek, wydano raport z optymistycznymi danymi. Produkt krajowy brutto Japonii wzrosło o 4,1% w ujęciu rocznym. Jeszcze w maju spodziewano się wzrostu 3,5%. Ministerstwo Finansów poinformowało również o nadwyżce obrotów bieżących, która w kwietniu wyniosła 750 mld jenów (7,6 mld $), czyli prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Optymistyczne dane napłynęły także z rynku kredytowego. W maju japońskie banki pożyczyły o 1,8% więcej w porównaniu do tego samego okresu z roku ubiegłego. Jest to największy roczny wzrost od 2009 roku.

Według danych urzędu rady ministrów wzrosło także zaufanie wśród konsumentów, spośród których ponad 83% spodziewa się wzrostu cen. To najwyższy odsetek od ponad czterech lat.

Spotkanie Banku Japonii

We wtorek po dwudniowym posiedzeniu rady polityki banku centralnego prezes Banku Japonii oświadczył, że "w ostatnim miesiącu wspominaliśmy, że gospodarka zaczyna się ożywiać, ale zmieniliśmy naszą ocenę, która teraz opisuje gospodarkę jako >>w stanie ożywienia<<".

Po ostatnich wahaniach giełdy japońskiej i oprocentowania długoterminowych obligacji rządu japońskiego Kuroda pozostał niewzruszony i powiedział, że rynek "w końcu odzyska stabilność".

W komentarzu do prowadzonej polityki rządu prezes BoJ-u oświadczył, że "jest ona odpowiednia", ale ostrzegł, że ważne jest, aby została prawidłowo i w odpowiednim czasie przeprowadzona.

Rada polityki jednogłośnie zgodziła się w dalszym ciągu skupować aktywa na niezmienionym poziomie, co obejmuje podwojenie bazy monetarnej.

Jako przyszłe zagrożenia, przed którymi stoi gospodarka, BoJ wymienił wysoki stopień niepewności, w tym również obawy o gospodarkę europejską i tempo wzrostu Stanów Zjednoczonych.

Giełda japońska

Jeszcze w poniedziałek indeks Nikkei dawał nadzieję na dobry tydzień, wzrastając o 4,9%. Jak się jednak okazało, faktycznie wpływ na to miały między innymi pozytywne informacje płynące z amerykańskiego rynku pracy, gdyż we wtorek nie było już tak wesoło. Pomimo, że Bank Japonii zmienił ocenę gospodarki na lepszą to i tak gracze na rynku nie zareagowali na to pozytywnie, sprzedając akcje. Tego dnia Nikkei stracił 1,49%. W środę giełda drgnęła odrobinę, kończąc zaledwie 0,21% na minusie, co było przedsmakiem tąpnięcia w czwartek wynoszącego 6,35%. Główną przyczynę spadku przypisano obawom o możliwym zakończeniu skupu obligacji przez Rezerwę Federalną USA (FED) i oznaką spowolnienia wzrostu gospodarek wschodzących. Na koniec tygodnia indeks odrobił 1,94%.

Giełda tokijska obecnie należy do niedźwiedzi (w przeciwieństwie do byków, którzy kupują), straciwszy około 20% po osiągnięciu najwyższego od wielu lat szczytu. Jednakże wciąż jest ponad 40% wyżej od poziomu z połowy listopada.

Negatywny wpływ na giełdę ma również ciągle umacniający się jen, który przekroczył już barierę ¥95 za dolara, zatrzymując się w piątek na poziomie 94.32.

 

ŹRÓDŁA

TVP Info
The Wall Street Journal
The Wall Street Journal
The Wall Street Journal
The Japan Times
The Japan Times
Japan Today
Japan Today

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

handel   jen   Bank Japonii   deflacja / Inflacja  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy