Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura CIEMNA STRONA JAPONII

17.06.2013 | 18:57

Konferencja, na której można było przyjrzeć się mniej znanym stronom Japonii.

Pamiętacie konferencję "Ciemna Strona Japonii"?  Wydarzenie było objęte patronetem medialnym naszego dziennika. Od konferencji minęło już sporo czasu, jednak Redakcja zawsze będzie miała do niego sentyment, ponieważ był to nasz pierwszy patronat medialny. Trochę więc wspominkowo, trochę na zachętę do udziału w kolejnych konferencjach Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ, przedstawiamy Wam relację, którą nadesłali nam Julian Marcinów i Kamila Stasiak. Za zdjęcia dziękujemy Katarzynie Łoś i Małgorzacie Dudek!


W dniach 25-26 kwietnia 2013 roku w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie miejsce miała ogólnopolska konferencja naukowa „Ciemna Strona Japonii”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Sekcję Japońską Dalekowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Sekcję Japońską Koła Naukowego Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.

Podstawowym zadaniem, jakie postawili sobie organizatorzy była prezentacja mniej znanych przeciętnemu odbiorcy stron Kraju Kwitnącej Wiśni, dalekich od opartych na orientalizmie wyobrażeń, które rozpowszechnione są w naszym społeczeństwie. Można było wysłuchać 31 prelegentów, którzy wygłosili prezentacje na zróżnicowane tematy, od dotyczących kultury popularnej, mitologii i sztuki, po prezentacje dotykające problemów społecznych i politycznych w Japonii. Spośród nich można wymienić prelekcję poświęconą japońskim duchom Yūrei, działalności japońskich klubów prasowych, czy też kontrowersjach wokół tsunami z marca 2011 roku, wpływowi japońskich komiksów na rozwój nacjonalizmu czy też panel poświęcony samobójstwom w Japonii. W pierwszym dniu dr Dorota Barańska z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosiła inaugurujący konferencję wykład na temat miejskich legend w Japonii, z kolei w drugim mgr Renata Iwicka z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ przybliżyła problematykę stereotypów, przez które postrzegana jest w europejskim kręgu kulturowym kultura japońska. Pierwszego dnia „Ciemnej Strony Japonii”, na sali konferencyjnej pojawiło się 89 słuchaczy, drugiego dnia liczba gości wyniosła 108 osób.

Całe wydarzenie zamknął pokaz filmu dokumentalnego zatytułowanego „Saving 10 000” w reżyserii Rene Duignana, poświęconego tematyce samobójstw w Japonii. Pokaz miał miejsce klubie „Migawka” w Krakowie przy ul. Krakowskiej 27, poprzedził go krótki wstęp filmoznawcy, Piotra Saroty.

TAGI:

Polska-Japonia   wydarzenia  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy