Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika MANGOWY PODRĘCZNIK WIEDZY O WSZECHŚWIECIE. RECENZJA „THE MANGA GUIDE WSZECHŚWIAT”

Okładka „The Manga Guide Wszechświat”; źródło: Księgarnia internetowa PWN

12.04.2018 | 16:17
Autor: Magdalena Bloch

Bohaterowie komiksu zabierają czytelnika w podróż po kosmosie.

„The Manga Guide Wszechświat” jest jedną z publikacji z serii „The Manga Guide”. Cykl ten jest zbiorem książek, które w formie japońskich komiksów przybliżają naukową wiedzę z jej ścisłych dziedzin. Oprócz „Wszechświata” na polskich rynku ukazały się jeszcze: „Mikroprocesory”, „Fizyka”, „Biologia molekularna”, „Bazy danych” oraz „Biochemia”. Twórcą części o kosmosie jest Kenji Ishikawa – japoński dziennikarz zajmujący się nauką i techniką, natomiast wydawca nadzorujący to Kiyoshi Kawabata emerytowany profesor w dziedzinie fizyki Wydziału Nauki Uniwersytetu w Tokio specjalizujący się w astrofizyce, a w szczególności kosmologii obserwacyjnej i teorii transferu radiacyjnego.

„The Manga Guide Wszechświat”

Głównymi bohaterkami komiksu są trzy uczennice liceum – Kanna, Yamane oraz Gloria – które chcą wystawić spektakl teatralny. Decydują się w końcu na sztukę opartą na legendzie o Kaguya-hime. Jednak przygotowania do widowiska sprawiają im wiele problemów, a ratunkiem dla nich jest pogłębienie wiedzy o Wszechświecie. Pomagają im w tym brat jednej z bohaterek – Kanta – oraz profesor Sanuki znawca astrofizyki. Czytelnik razem z nimi wyrusza w podróż po meandrach wiedzy o kosmosie.

Spis treści

Kluczowym celem omawianej książki jest przekazanie czytelnikowi wiadomości o Wszechświecie. Informacje o nim to przede wszystkim notatki tekstowe prezentujące naukową wiedzę. W „The Manga Guide” przeplatają się nawzajem wspomniane wcześniej notatki oraz partie komiksowe. Czytelnik więc dowiaduje się dużo o kosmosie z rozmów bohaterów. Można jednak odnieść wrażenie, że tekstu w postaci notatek jest zbyt wiele, za mało jest zaś komiksu.

Postacie występujące w części komiksowej mają określone szablonowe role, ale ich schematyczne zachowanie ma być tylko asumptem do opowieści o kosmosie, przybliżenia odkryć i dotyczących go teorii. Jeśli chodzi o warstwę wizualną mangowych partii, ich stylistyka jest przyjemna w odbiorze, jednak w niektórych scenach trudno odróżnić Yamane i Kantę. Autor nieco zmienia styl we wstawkach komediowych – brak jest tam szczegółów twarzy postaci, która ma wyrażać jedynie daną emocję. Tła są bardzo ubogie, zwykle puste albo narysowane bez szczegółowych detali. Komiks nie uniknął także delikatnego fanserwisu – nie zabrakło np. scen, w których jedna z bohaterek jest skąpo ubrana.

Część komiksowa

Natomiast tekst naukowy jest skrupulatnie podzielony na określone tematy i zagadnienia. Odnosi się do poprzedzającej go części komiksowej i w uporządkowany sposób wyjaśnia kwestie tam nieomówione. Notatki są wzbogacone różnymi modelami, schematami, rysunkami itd. pomagającymi zilustrować zagadnienia omawiane w tekście.

Naukowe notatki

Jednymi z pierwszych tematów poruszanych w książce są teoria geocentryczna oraz heliocentryczna. Mogłoby się wydawać, że to kwestie dosyć proste oraz powszechnie znane i rozumiane, jednak autor książki nie tylko bardzo dokładnie wyjaśnia założenia tych teorii, ale pokazuje również historię ich kształtowania się. Tak jest nie tylko w przypadku tego zagadnienia, lecz także innych poruszanych na kartach tej książki. Dane zjawisko czy teoria jest obszernie wyjaśnione, przywołani zostają też naukowcy, myśliciele lub uczeni, którzy mieli wpływ na kształtowanie się obecnej wiedzy, a także ukazany jest proces historyczny danego tematu. Czytelnikowi przybliżana jest więc astrofizyczna i astronomiczna wiedza o Układzie Słonecznym, Mlecznej Drodze i innych galaktykach czy Wielkim Wybuchu. Odbiorca książki poznaje też np. przewidywania dotyczące przyszłości Wszechświata.

„The Manga Guide Wszechświat” to kopalnia naukowych ciekawostek. Czytelnik może się np. dowiedzieć o zasadzie kosmologii, czyli hipotezie, której założenia mają potwierdzać istnienie życia pozaziemskiego, oraz o tym, że jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie można by je znaleźć, jest Europa – czwarty co do wielkości księżyc Jowisza. Wyjaśniony też zostaje nie tylko proces Wielkiego Wybuchu, lecz także każdy etap następujący po nim. Autor omawia też np. dlaczego niesporczak (zwany też wodnym misiem) jest najlepszym kandydatem na astronautę w zastępstwie człowieka.

W części komiksowej jeden z bohaterów – profesor Sanuki – trudne zawirowania astrofizycznej i astronomicznej wiedzy tłumaczy, posługując się różnymi przykładami takimi jak: ilustrowanie graczami piłki nożnej zagadnień dotyczących galaktyk, grup i gromad galaktyk oraz supergromad galaktyk. Razem z innymi postaciami wykonuje też doświadczenia, np. pokazując przez nadmuchanie balonu rozszerzanie się Wszechświata. Takie eksperymenty pomagają w odbiorze skomplikowanych kwestii poruszanych w książce.

„The Manga Guide Wszechświat” dostarcza nie tylko wiedzy o kosmosie, lecz także o Japonii. Jedna z bohaterek – Gloria – jest Amerykanką zafascynowaną Krajem Kwitnącej Wiśni, inne postacie określają ją nawet japonofilem. Dzięki temu czytelnik może poznać np. legendę o Kaguya-hime czy Momotarō oraz wyjaśnienie etymologii nazwy góry Fuji.

Mangowe komiksy są w Polsce coraz bardziej popularne, być może dlatego Wydawnictwo PWN postanowiło wydać omawianą książkę na naszym rynku. Komiks został opublikowany w formacie trochę mniejszym niż B5, co sprawia, że dobrze się go trzyma i czyta, nie jest przy tym zbyt gruby, mimo swoich 240 stron. Książka jest klejona, w miękkich okładkach bez skrzydełek, wydana została w układzie od lewej do prawej. Zawiera przede wszystkim prolog i 5 głównych tematycznych rozdziałów, w których uporządkowane są poszczególne kwestie. Dołączony został indeks pomagający czytelnikowi odnaleźć konkretne zagadnienie, np. przy powtórnej lekturze. Książkę wieńczy galeria astronomicznych cudów, która może zrobić niemałe wrażenie na czytelniku.

Galeria astronomicznych cudów

Niestety w publikacji napotkać można dosyć sporą liczbę błędów interpunkcyjnych, składniowych czy typograficznych. Niekonsekwentnie potraktowane zostały przywołane tytuły książek – raz zapisywane kursywą, raz w cudzysłowie. W partiach komiksowych kwestie niedialogowe i onomatopeje (tak charakterystyczne dla japońskich mang) nie wszędzie zostały wyczyszczone i zastąpione polskim tekstem. W wielu przypadkach polskie tłumaczenie zostało umieszczone w przypisach do japońskiego tekstu (ale nie zawsze wiadomo, do której kwestii odnosi się dany przypis) lub w ogóle dany fragment w języku japońskim nie został przetłumaczony. O ile tekst w części naukowych notatek został płynnie przełożony, czyta się go ciekawie, o tyle w części mangowej szczególnie dialogi są trochę sztuczne. Być może jest to kwestia tego, że książka została przetłumaczona z języka angielskiego, a nie z oryginału. 

Minusem publikacji może być także brak wykazu źródeł, co dla czytelnika oznacza brak możliwości szybkiej weryfikacji treści zamieszczanych w „The Manga Guide”. Polskiego odbiorcę może również odstraszyć cena książki – detaliczna wynosi 69 zł. Dla porównania pierwszy tom mangi „Do Adolfów” liczący 650 stron to koszt 59,99 zł, a polski czytelnik przyzwyczajony jest głównie do japońskich komiksów w cenie 20–30 zł. 

Komiksowa forma może być atrakcyjna dla czytelnika, a siła mangi jako środka komunikacyjnego, jak pisze Kawabata w Słowie wstępnym, jest ogromna. Jednak jeśli ktoś podchodzi do tej publikacji tylko jak do standardowego komiksu, może się rozczarować. Książka ma przede wszystkim pogłębić wiedzę o kosmosie, pokazać ogrom i monumentalność Wszechświata oraz uwrażliwić na otaczające nas zjawiska. Po lekturze tej pozycji Wszechświat wydaje się niezwykle fascynujący. 

The Manga Guide Wszechświat
Autor: Verte Corp., Kenji Ishikawa, Kiyoshi Kawabata
Tłumacz: Małgorzata Dąbrowska–Kowalik, Witold Sikorski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2018

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

manga i anime   literatura   edukacja   nauka   komiks   astronautyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy