Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura ŻONA PREMIERA JAPONII Z ODWIEDZINAMI W MUZEUM MANGGHA

19.06.2013 | 14:14
Autor: Anna Bielak

Pani Akie Abe intensywnie wykorzystała swój przedłużony pobyt w Polsce.

Wizyta premiera Japonii, Shizo Abe, dobiegła już końca, jednak w Polsce na nieco dłużej została jego żona, pani Akie Abe. W ramach pobytu pani premierowa przyjechała również do Krakowa, gdzie między innymi odwiedziła Zamek Królewski na Wawelu oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Odwiedziny w Muzeum Manggha miały charakter prywatny, w zawiązku z czym panowała podczas nich kameralna i przyjazna atmosfera. Pani Abe zrobiła na obecnych bardzo pozytywne wrażenie - osoby sympatycznej i otwartej. Sama małżonka premiera, zapytana na koniec, co jej się podobało najbardziej, odpowiedziała po prostu, że wszystko. Rzeczywiście zadawała ona wiele pytań i bardzo chętnie uczestniczyła we wszystkich atrakcjach, przygotowanych przez Muzeum na tę okazję. 

Wizyta pani Abe zaczęła się oczywiście od oficjalnego przywitania przybyłych gości, wśród których byli także ambasador Japonii w Polsce, Makoto Yamanaka, wraz z małżonką. W imieniu zgromadzonego w holu głównym zespołu pracowników i przyjaciół Muzeum, przybyłych gości powitała i zaprosiła do środka pani Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.


Powitanie przybyłych gości na schodach, prowadzących do Muzeum.  (Fot. Japonia-Online.pl)

Pani Akie Abe przyjrzała się też gablocie prezentującej historię Muzeum Manggha, po czym obejrzała pierwszą z dwóch przygotowanych przez muzeum wystaw - "Utamaro. Inne spojrzenie" - prezentującą twórczość jednego z najwybitniejszych artystów drzeworytników japońskich.


Pani Bogna Dziechciaruk-Maj, opowiadająca pani premierowej o Muzeum Manggha. (Fot. Japonia-Online.pl)


Po wystawie "Utamaro. Inne spojrzenie" panią Abe oprowadziła jej kurator, Anna Król. (Fot. Japonia-Online.pl)


Pani premierowa z uwagą przyglądała się zaprezentowanym pracom. (Fot. Japonia-Online.pl)

W drodze na drugą z przygotowanych wystaw, goście przystanęli przy pięknych bonsai, które prezentowane były w holu głównym muzeum. 


Pani Abe poświęciła chwilę na każde z pokazych drzewek. (Fot. Japonia-Online.pl)


Jej uwadze nie umknęły także te najmniejsze kompozycje. (Fot. Japonia-Online.pl)

Ostatnią z wystaw, które tego dnia zwiedziła małżonka premiera Japonii, była "Gejsza. Istota piękna". Pani Abe nie przeszła obojętnie obok oryginalnego sposobu prezentacji zdjęć na półprzeźroczystych ekranach z tkanin. Dzięki niemu zdjęcia wypełniały całe pomieszczenie, tworząc kompozycję na kształt ulotnego kalejdoskopu. O całym zamyśle wystawy i historii jej powstania, pani premierowej opowiedziała jej kurator, Joanna Haba.


Pani premierowa chętnie weszła pomiędzy nie, stając się na moment częścią kalejdoskopu zdjęć. (Fot. Japonia-Online.pl)

Po obejrzeniu wystawy, goście zostali zaproszeni do obejrzenia występu tańców yosakoi w wykonaniu członków zespołu Sakuramai Polska, o którym mogliście już przeczytać na łamach naszego dziennika. Występ był jak zwykle bardzo kolorowy i pełen pozytywnej energii, co dało się odczuć także na widowni. 

Pani premierowa filmująca występ za pomocą telefonu. (Fot. Japonia-Online.pl)

Wielki finał z wykorzystaniem flag Polski i Japonii. (Fot. Japonia-Online.pl)

Goście bijący brawo po występie. (Fot. Japonia-Online.pl)

W ogrodzie na gości czekał artysta Thomas May, wraz ze swoim "pięcioosobowym ogrodem", który zbudowany został z 5 połączonych ze sobą kul. Każda z nich stworzona została z ziemi. Wszystkie od środka porośnięte są trawą i posiadają otwory, do których można włożyć głowę. Zarówno pani Akie, jak i towarzyszący jej goście, chętnie skorzystali z tej możliwości, by samemu poczuć niezwykłą atmosferę tego miniaturowego ogrodu.

Z głowami w ogrodzie – od lewej: pan ambasador Makoto Yamanaka, pani Krystyna Zachwatowicz, pani Akie Abe. (Fot. Japonia-Online)

Pani Abe testująca jednoosobową wersję ogrodu. (Fot. Japonia-Online)

Kolejnym punktem wizyty była prezentacja japońskiej ceremonii parzenia herbaty, zorganizowana przez uczniów pani profesor Etsuko Yamaguchi ze Stowarzyszenia Senshinkai. Pomimo przygotowanych przed pawilonem herbacianym krzeseł, pani Abe chętnie weszła do środka, by usiąść na tradycyjnych matach tatami.

Dziewczyny w kimonach podają gościom słodycze do herbaty. (Fot. Japonia-Online.pl)

Goście częstują się słodyczami, podczas gdy przygotowywana jest dla nich herbata. (Fot. Japonia-Online.pl)

Przyglądając się utensyliom po zakończonej prezentacji. (Fot. Japonia-Online.pl)

Ostatnim punktem tego dość napiętego programu była wizyta w budynku Szkoły Języka Japońskiego, gdzie najpierw zaprezentowana została Biblioteka Muzeum Manggha a następnie przybyli goście mogli uczestniczyć w lekcji języka japońskiego. Jej punktem kulminacyjnym był moment, gdy obecne na lekcji uczennice zaprosiły panią premierową, pana ambasadora oraz jego małżonkę do czynnego udziału w zajęciach. Każda z uczennic przeprowadziła jednemu z gości test kompetencji zawodowych, co było nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale i wstępem do rozmowy na inne tematy. Jeśli ktoś jest ciekaw wyników, możemy zdradzić, że zarówno pani Abe, jak i pan Yamanaka w teście otrzymali wynik wskazujący na zdolności przywódcze. 

Pani Abe przyglądająca się lekcji języka japońskiego (Fot. Japonia-Online.pl)

Uczennice przepytują gości, sprawdzając ich kompetencje zawodowe. (Fot. Japonia-Online.pl)

Wizyta pani Akie Abe zakończona została wspólnym bankietem wszystkich uczestników, zarówno przybyłych gości, jak i pracowników Muzeum Manggha. Wzięli w nim udział m.in. pani Krystyna Zachwatowicz, fundatorka Muzeum Manggha, pan profesor Romuald Huszcza wraz z innymi pracownikami naukowymi Zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Japończycy mieszkający w Krakowie.

Co ciekawe, okazało się, że pani Abe interesuje się alkoholami z różnych stron świata, w wyniku czego na bankiecie specjalnie na jej życzenie podano polski miód pitny. Podobno bardzo smakował on gościom. Wspaniałej atmosferze sprzyjała również słoneczna pogoda, która pozwoliła cieszyć się pięknym widokiem Zamku Królewskiego z tarasu muzeum. 

Mamy nadzieję, że pani Akie Abe miło spędziła czas w Krakowie, a pobyt pozostawił po sobie równie dobre wrażenie, jak ona na uczestnikach wtorkowego spotkania w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Zapraszamy też do obejrzenia zdjęć z wizyty na facebookowym profilu pani Akie Abe.

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

Abe   Polska-Japonia   wydarzenia  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy