Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika W ŚWIECIE TECHNOLOGII INFORMACYJNEJ. RECENZJA „THE MANGA GUIDE MIKROPROCESORY” ORAZ „THE MANGA GUIDE BAZY DANYCH”

Okładki „The Manga Guide Mikroprocesory” oraz „The Manga Guide Bazy danych”; źródło: Księgarnia internetowa PWN

19.01.2019 | 20:06
Autor: Magdalena Bloch

Mangacy i naukowcy łączą siły, aby przedstawić czytelnikom edukacyjne komiksy poświęcone technologii przetwarzania informacji.

Seria „The Manga Guide” to zbiór popularnonaukowych książek, łączących japoński komiks z wiedzą specjalistów nauk ścisłych. Na łamach dziennika „Japonia-Online” jest dostępna recenzja pierwszej części cyklu, czyli „The Manga Guide Wszechświat”, a teraz na tapet zostaną wzięte tomy poświęcone mikroprocesorom i bazom danych. Autorem scenariusza „The Manga Guide Mikroprocesory” jest Sawako Sawada, ilustracji – Takashi Tonagi, a ekspertem od układów scalonych – Michio Shibuya. Natomiast za „The Manga Guide Bazy danych” odpowiedzialni są Mana Takahashi, specjalistka z zakresu technologii informacyjnej, oraz mangaka Shoko Azuma.

„The Manga Guide Mikroprocesory” oraz „The Manga Guide Bazy danych”

Podobnie jak w przypadku „The Manga Guide Wszechświat” tomy poświęcone mikroprocesorom i bazom danych podzielone są – z pewnymi różnicami, ale o tym później – na część komiksową i część podręcznikowych notatek. Fabuła komiksu „Mikroprocesorów” rozpoczyna się od przegranej Ayumi – mistrzyni shōgi – z komputerem. Dla protagonistki to prawdziwy cios, ale nie załamuje się. Zamiast tego pragnie jak najlepiej poznać swojego wroga – komputer Spadającą Gwiazdę. Jego właściciel Yuu Kano zgadza się ją uczyć. Bohaterowie spotykają się na lekcje, a każde takie spotkanie poświęcone jest innemu zagadnieniu, ale z wykorzystaniem wiedzy przedstawionej w poprzednich rozdziałach. W tych początkowych zostały wytłumaczone podstawy takie jak informacje, czym jest procesor (półprzewodnikiem), urządzenia wejścia (te, przy pomocy których wprowadza się informacje do komputera) oraz wyjścia (te, które dają użytkownikowi dostęp do tych informacji). Jeden rozdział poświęcony jest też systemowi binarnemu, w którym wyjaśniono, czym jest bit (cyfrą binarną 0 lub 1), a także skomplikowany proces dodawania i odejmowania binarnego oraz działania arytmetyczne i logiczne. W bardziej zaawansowanych rozdziałach zajęto się architekturą procesora oraz rodzajami jego pamięci, typami działań i ich instrukcjami oraz programami i językami programowania. Czytelnik dowiaduje się więc np. od czego pochodzi nazwa „komputer”, jaka jest różnica między sygnałem a szumem i między RAM-em a ROM-em, czym jest ALU (jednostką arytmetyczno-logiczną), asembler – i dlaczego stosuje się w nim mnemoniki – czy gdzie są przechowywane programy.

Działania procesora wyjaśniane są na prostych schematach i jeśli nawet Yuu przekazuje to nieco zawiłym językiem, to za chwilę Ayumi opisuje to tak, aby każdy mógł zrozumieć. Bohaterowie często posługują się analogiami, co pozwala lepiej wytłumaczyć omawiane zjawisko, np. przyrównują rejestr (pamięć do zapisu danych) do jednorazowego notatnika.

Część komiksowa „The Manga Guide Mikroprocesory”

Natomiast „Bazy danych” to utrzymana w baśniowej konwencji opowieść o księżniczce owocowego imperium, która, aby zarządzać wszystkim efektywnie, uczy się korzystać z baz danych. Dostaje ona od rodziców książkę, z której wyłania się bazodanowa wróżka Tico. Autorzy książki wprowadzają więc do niej element fantasy, a także wątek magiczny, ponieważ tylko księżniczka Ruruna i jej podwładny Cain mogą widzieć Tico i z nią rozmawiać ze względu na to, że to oni uwolnili ją z magicznej książki. Tico wyjaśnia bohaterom wszystko, co muszą wiedzieć o bazach danych, między innymi – czym one w ogóle są, jakie są ich wady oraz zalety i dlaczego jednak są tak przydatne. Pokazuje etapy projektowania bazy danych, jej typy, jak korzystać z języka SQL (wykorzystywanego do wprowadzania danych do bazy lub pobierania ich z niej) i jak je zabezpieczać oraz gdzie się je wykorzystuje i w jaki sposób. Podczas czytania tej części cyklu przydatna jest wiedza z poprzedniego podręcznika, np. o dysku twardym.

Tak, jak było wspomniane, podręczniki składają się z dwóch części, które się ze sobą przeplatają. W „Mikroprocesorach” przeważa element komiksowy (odwrotnie niż to miało miejsce we „Wszechświecie”). Natomiast w „Bazach danych” rozszerza się część teoretyczną o dodatkowe segmenty. Oprócz wyjaśnienia kwestii nieomówionych w części komiksowej oraz dopowiedzeń do nich zawiera także podsumowania, które są zbiorem najważniejszych informacji z danego rozdziału, co jest niezwykle pomocne i przydatne, ponieważ czytelnik może powtórzyć i usystematyzować swoją wiedzę. Jednak ta publikacja „The Manga Guide” to nie tylko podręcznik, lecz także zbiór ćwiczeń, ponieważ w każdym rozdziale znajdują się pytania – test dla czytelnika. Zadania odnoszą się nie tylko do wiedzy teoretycznej odbiorcy – musi się on również wykazać umiejętnościami praktycznymi, np. rozrysować modele E-R (używane do analizy encji i relacji). Każdy rozdział to zatem część komiksowa, naukowe notatki oraz elementy dodane w tym tomie – pytania (i odpowiedzi do nich) oraz podsumowanie.

Pytania z „The Manga Guide Bazy danych”

Obie części nie są zbiorem ciekawostek w takim stopniu jak tom o wszechświecie. Przedstawione zostają podstawowe, ścisłe informacje na temat mikroprocesorów i baz danych. Brak tym razem informacji o historii odkryć w tych dziedzinach czy wiedzy na temat samej Japonii, jak miało to miejsce w „The Manga Guide Wszechświat” (w „Bazach danych” jest to zrozumiałe, ponieważ świat przedstawiony jest zupełnie oderwany od Japonii, jednak akcja „Mikroprocesorów” rozgrywa się w Kraju Kwitnącej Wiśni).

Część teoretyczna „The Manga Guide Mikroprocesory”

Część teoretyczna „The Manga Guide Bazy danych”

Jednak w porównaniu do tomu o kosmosie lepiej zostały skonstruowane charaktery postaci. Ich obecność nadal jest tylko punktem wyjścia do opowieści o danym temacie, ale bohaterowie są bardziej autentyczni, szczególnie w części o bazach danych. W obydwu tomach przewija się także wątek miłosny oparty na schematach mang shōjo. Fabuła, backstory oraz historie bohaterów są ciekawe. W „Bazach danych” interesująco i logicznie został też nakreślony świat przedstawiony.

Część komiksowa „The Manga Guide Bazy danych”

Mimo że tła wciąż pozostają ubogie, postacie narysowane są bardziej szczegółowo. Na wyjątkową uwagę zasługują rysunki z drugiego recenzowanego tomu – pasują do konwencji baśni, w której utrzymana jest ta część. Stylistyka warstwy wizualnej obu tomów jest miła w odbiorze. Tom o mikroprocesorach wyróżnia się dobrze wprowadzonym humorem sytuacyjnym. Scenki komediowe mogą niekiedy u czytelnika wywołać lekki uśmiech, a czasem niepohamowany chichot.

Zabawna scena z „The Manga Guide Mikroprocesory”

W tej części jednak nadal nieczyszczone są onomatopeje i kwestie niedialogowe – tekst polski występuje obok tekstu japońskiego. Takich sytuacji jest na szczęście stosunkowo mało, więc nie rzucają się aż tak w oczy. W „Bazach danych” można dostrzec znaczny progres – w kwestiach niedialogowych tekst japoński zastępowany jest tekstem polskim. Jednak nie jest to konsekwentny sposób postępowania, ponieważ występowały miejsca, w których nadal znajdowały się japońskie onomatopeje.

W omawianych tomach cyklu „The Manga Guide” wciąż pojawiają się błędy składniowe, interpunkcyjne, literówki czy potknięcia w przypisach, jednak ich liczba jest ograniczona w stosunku do części o kosmosie. W „Mikroprocesorach” język bohaterów jest do nich dopasowany – wiele zwrotów pochodzi z języka młodzieżowego, co jest dobrym zabiegiem, ponieważ postacie to nastolatkowie. W „Bazach danych” dialogi wydają się raczej stylistycznie neutralne, ale naturalne.

O ile w tomie o mikroprocesorach nadal nie ma wykazu źródeł, co dla czytelnika może być minusem, ponieważ oznacza brak możliwości szybkiej weryfikacji zamieszczanych treści, o tyle w części poświęconej bazom danych autorzy zdecydowali się dołączyć bibliografię. Oba podręczniki zawierają indeks rzeczowy, który może pomóc odbiorcy szybko odnaleźć interesujące go zagadnienie. Bez zmian pozostaje cena komiksów – 69 zł, mimo że „Bazy danych” są szczuplejsze o około 50 stron.

Dwie recenzowane książki z cyklu „The Manga Guide” pomagają uświadomić czytelnikom, czym jest technologia cyfrowa i ile jej zawdzięczają. Pokazują też, że w dzisiejszych czasach trzeba posługiwać się nią na każdym kroku, ponieważ nawet rezerwując bilet na pociąg, czy szukając w Internecie książki, którą chce się kupić, korzysta się z bazy danych i jej mechanizmów ochronnych.

The Manga Guide Mikroprocesory
Autor: Sawa Office, Michio Shibuya, Takashi Tonagi
Tłumacz: Małgorzata Dąbrowska–Kowalik, Witold Sikorski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2018 

The Manga Guide Bazy danych
Autor: Shoko Azuma, Mana Takahashi
Tłumacz: Witold Sikorski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2018

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

manga i anime   literatura   informatyka   edukacja   technologia   nauka   komiks  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy