Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia YASUKE, AFRYKAŃSKI SAMURAJ

Consciência Revolucionária

22.06.2013 | 19:00
Autor: Jan Olszówka

Od niewolnika do samuraja - niezwykły epizod w historii Japonii.

Opowiem wam dziś historię mężczyzny, który związany był przez pewien czas z Odą Nobunagą, wodzem i głową klanu Oda w trakcie walk o tytuł shoguna, największym z wojowników w Japonii.

Nobunaga był znany z okrucieństwa wobec swoich wrogów, ze śmiałych działań wojennych, a także z tego, że jako pierwszy wykorzystał broń palną na japońskich polach bitwy. Był pierwszym udokumentowanym Japończykiem, który ubrał się w zachodnią odzież. Używał stołów i krzeseł. Pomimo swojego ateizmu, udzielał wsparcia Jezuitom, co tworzyło plotki o rzekomym chrześcijaństwie japońskiego wojownika.

Niemniej jednak, uwagę Nobunagi przykuł niewolnik, służący jezuickiemu inspektorowi Alessandro Valignaniemu. Ów niewolnik był czarnoskóry, pochodził z Mozambiku lub z Kongo. Mierzył około 188 cm, co sprawiało, że górował nad innymi. Japończycy nazywali go Yasuke, co prawdopodobnie było japońską wersją jego imienia.

Fotografia przedstawia innego czarnoskórego samuraja, kilkaset lat później; źródło: http://conscienciarevolucionaria-kassan.blogspot.com

Nobunaga usłyszał o Yasuke po raz pierwszy w 1581 roku, kiedy Valignano przyjechał do Kioto wraz ze swym pomocnikiem. Kolor skóry niewolnika i jego wzrost wywołały ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, co doszło do uszu Nobunagi. Ten zaś nakazał jezuicie przyprowadzić swego sługę, chcąc ujrzeć go na własne oczy. Mówi się, że, gdy doszło do spotkania, Nobunaga kazał rozebrać Yasuke do pasa i mocno go szorować, wierząc, że jego skóra jest pomalowana. Japońskie źródła opisują Yasuke jako:

wyglądającego na 24-25 lat, czarnego jak wół, zdrowego, przystojnego i posiadającego siłę dziesięciu mężów.

Nobunaga był zdumiony tym, że Yasuke znał japońską mowę i rozkazał Valignaniemu, gdy ten szykował się do dalszej podróży, aby zostawił swego pomocnika pod opieką Japończyka. Yasuke stał się nieodłącznym towarzyszem Nobunagi. Jego rozmiary i siła odstraszały potencjalnych zabójców, a także dodawały egzotycznego splendoru japońskiemu wodzowi podczas podróży. Upodobanie Nobunagi do Yasuke było tak duże, że zaczęły powstawać plotki odnośnie nadania czarnoskóremu tytułu daimyō – japońskiego władcy ziemskiego (odpowiednika polskich magnatów). Plotki okazały się fałszywe, aczkolwiek Yasuke dostąpił honoru wstąpienia do kasty samurajów, co było niezmiernie rzadkim przypadkiem i wybitnym wyróżnieniem wśród obcokrajowców.

W 1582 roku nastąpiła klęska Nobunagi, który został zdradzony przez generała Akechi Mitsuhide. Powód zdrady nie jest jasny. Jedne źródła mówią, że Mitsuhide obawiał się oddania swoich ziem daimyō Mori Ranmaru. Inne źródła podają, że Mitsuhide obwiniał Nobunagę za śmierć swojej matki. Generał wziął do niewoli Hanato Hideharu, głowę klanu Hanato po bezkrwawym oblężeniu jego twierdzy. Nobunaga, z niejasnych powodów, nakazał ścięcie więźnia. Akt ten był odebrany przez popleczników ściętego jako zdrada Mitsuhide. W odwecie odnaleźli matkę generała i ją zabili.

Do zdrady Nobunagi doszło na dworze w Honnnoji w Kyoto dnia 20 czerwca. Mutsuhide otoczył placówkę w zamkniętym w środku Nobunagą i Yasuke. Nobunaga umarł w pożarze lub też dokonał rytualnego samobójstwa. Yasuke wydostał się wraz z najstarszym synem japońskiego wodza, Odą Nobutadą i zbiegł do nieodległego zamku Azuchi. Po śmierci Nobunagi, Mutsuhide zaatakował zamek, którego bronił Yasuke wraz z poplecznikami klanu Oda. Z czasem siły i zapał obrońców zaczęły maleć, jednakże Yasuke dożył końca bitwy. Nie będąc związanym z kodeksem samuraja, zamiast popełnić seppuku (rytualne samobójstwo), czarnoskóry samuraj oddał miecz przeciwnikom, zgodnie z zachodnim zwyczajem. Ludzie Mutsuhide nie wiedzieli co robić i zostawili decyzję losu Yasuke swemu dowódcy. Ten zaś okazał się mniej zafascynowany obcokrajowcem od Nobunagi. powiedział czarnoskóremu, że jest bestią, a nie prawdziwym samurajem, co jest widoczne poprzez nieznajomość kodeksu japońskiego wojownika. Ostatecznie Musuhide odesłał Yasuke jezuitom w Kioto, którzy uradowali się widząc go całego i zdrowego.

Dalsze losy Yasuke nie są znane, jednak na przestrzeni zaledwie roku, niewolnik z Afryki został wyniesiony na pozycję samuraja, co jest unikatowym zdarzeniem w historii i był uwikłany w zdarzenie, które zmieniło bieg historii Japonii. Pomimo niewielkiej ilości informacji na jego temat, jego obecność nie przeszła niezauważona. Yasuke stał się głównym bohaterem książki historycznej dla dzieci o tytule „Kuro-suke” (くろ助).

ŹRÓDŁA

International Institute for Children's Literature, Osaka
The Daily Beagle
Samurai Archives

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

ciekawostka   samuraje  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy