Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Recenzja OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I SŁODKOŚCIACH. RECENZJA KSIĄŻKI „KWIAT WIŚNI I CZERWONA FASOLA”

Okładka książki; źródło: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

01.09.2019 | 19:22
Autor: Paulina Powązka

W jaki sposób słodycze mogą odmienić życie człowieka? Jak iść naprzód pomimo niepowodzeń? Słodko-gorzka historia o przyjaźni, szacunku, zrozumieniu i... słodkich dorayaki.

"Kwiat wiśni i czerwona fasola" Duriana Sukegawy to pozycja z Serii z Żurawiem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Akcja książki toczy się we współczesnym Tokio, gdzie mieszka Sentarō – mężczyzna nie do końca dumny ze swojej przeszłości. Pracuje on przy sprzedaży japońskich placuszków z nadzieniem – dorayaki i ubolewa nad niespełnioną karierą pisarza. Biznes niestety nie idzie mu tak jak powinien, a sfrustrowany Sentarō z goryczą rozmyśla o swoim życiu. Pewnego wiosennego dnia przed okienkiem w sklepie pojawia się staruszka, która pomimo początkowych wątpliwości co do jej osoby okazuje się powiewiem świeżości w życiu i kuchni mężczyzny. Zaczyna uczyć Sentarō swojego własnego sposobu na przygotowanie nadzienia z anko (pasta z czerwonej fasoli). Pomimo rodzącej się miedzy nimi więzi zostają oni wystawieni na próbę, a życie stawia ich przed pytaniami dotyczącymi tego, co jest tak naprawdę najważniejsze. 

Opowieść Sugekawy jest wielowymiarowa. Po jednej stronie znajduje się problem mężczyzny, który nie może odnaleźć się w świecie ze względu na swoją przeszłość. Po drugiej mamy do czynienia z panią Yoshii – staruszką, która pomimo tego co jej się przytrafiło, stara się nadać sens swojemu życiu. W powieści znajdują się także wątki poboczne, które splatają się z losami bohaterów. 

Książka przepełniona jest na swój sposób japońskością. Język autora obfituje w wiele metafor, subtelnych porównań i odniesień do świata przyrody. Jest pewnego rodzaju podróżą przez zapachy i smaki Japonii. Autor w niezwykłych detalach opisuje między innymi proces przygotowania nadzienia do dorayaki czy też widok kwitnącej japońskiej wiśni. Całej powieści towarzyszą w tle zmieniające się pory roku.  

Urodziliśmy się, aby oglądać świat, aby go słuchać. On tylko tego pragnie

– pisze Sukegawa i bez wątpienia słowa te mają odzwierciedlenie w treści opowieści. 

Jednym z walorów książki jest na pewno starannie przygotowana okładka, która od pierwszego spojrzenia przywołuje w głowie obraz Japonii. Estetycznie dobrane kolory dobrze korespondują zarówno z treścią powieści, jak i ozdobnikami na poszczególnych stronach. Format książki jest bardzo poręczny, a ze względu na miękką okładkę nie waży ona dużo, więc bez problemu można zabrać ją ze sobą w podróż. „Kwiat wiśni i czerwona fasola” nie posiada spisu treści, ale jasny podział na części sprawia, że tak naprawdę nie jest on potrzebny. Powieść ma około 180 stron i dużo dialogów, co powoduje, że osoba zainteresowana historią jest w stanie przeczytać ją stosunkowo szybko. Jest to zarówno wada, jak i zaleta, ponieważ po zakończeniu opowieści pozostawia ona pewien niedosyt. Umiejętnie prowadzona narracja Sukegawy oraz bardzo rzetelne tłumaczenie Dariusza Latosia sprawiają, że książka może spodobać się i dorosłym, i dzieciom. Nie znajdujemy w niej przytłaczających, długich filozoficznych treści. Autor przekazuje swoje myśli w sposób subtelny, lekki i minimalistyczny.  

Jeśli chcemy przekroczyć własne ograniczenia, trzeba żyć z myślą, że to wykonalne

– stwierdza w pewnym momencie pani Yoshii i słowa te przenikają całą fabułę, aż do samego końca książki. 

Stwierdzenie, że „Kwiat wiśni i czerwona fasola” jest opowieścią o sensie ludzkiego życia byłoby zbytnim uproszczeniem. Jest to przede wszystkim książka o tym, jak jeden człowiek może wpłynąć na życie drugiego człowieka oraz jak bardzo ważnym jest zrozumienie i szacunek do innych. Zarówno barwny, jak i minimalistyczny język autora przybliża nam losy bohaterów, jak i realia, w jakich żyją. Ich historia może zainspirować czytelnika do wprowadzenia zmian w jego własnym życiu lub po prostu wzruszyć czy wzbudzić refleksje. Nie należy jednak dać się zwieść lekkiej narracji i opisom japońskich słodkości – Sukegawa dotyka bowiem w powieści również tematów trudnych.

Durian Sukegawa jest 56-letnim absolwentem filozofii orientalnej na Uniwersytecie Waseda. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Tetsuya Akikawa. We wczesnych latach 90. pracował jako reporter w Niemczech i Kambodży. Oprócz pisania zajmuje się również tworzeniem scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Warto również wspomnieć, że na podstawie jego powieści „Kwiat wiśni i czerwona fasola” powstał film, który ukazał się na ekranach kin w 2015 roku i nosi taki sam tytuł jak książka. Reżyserem jest Naomi Kawase, którą autor osobiście poprosił o pracę nad filmem, po tym, gdy usłyszał jedną z jej wypowiedzi:

Ludzie nie zawsze umierają w poczuciu satysfakcji. Kiedy kręcę, staram się z odczuwanych przez nich pustki i żalu stworzyć współczesny dramat.

___________________________________

Kwiat wiśni i czerwona fasola

Autor: Durian Sukegawa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tłumaczenie: Dariusz Latoś

Data i miejsce wydania: Kraków 2018

ŹRÓDŁA

LubimyCzytać
The Mainichi

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

literatura   kontrowersje  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy