Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju SERCE KIUSIU – FUKUOKA

Panorama miasta; źródło: Wikimedia Commons

02.05.2020 | 12:43
Autor: Julian Marcinów

Największe miasto Kiusiu Fukuoka skrywa w sobie wiele fascynujących miejsc, których różne oblicza co roku są odkrywane przez rzesze turystów.

Fukuoka, największe miasto Kiusiu i serce jednej z najludniejszych aglomeracji na prowincji Japonii, znajduje się nieco poza szlakiem utartym przez wielu podróżujących do kraju Europejczyków. Od popularnych miejsc turystycznych takich jak Tokio, Osaka, Kioto czy okolice góry Fuji dzieli je wielogodzinna podróż pociągiem, autem lub nawet – blisko dwugodzinna podróż samolotem. Warto jednak dać jej szansę i samemu przekonać się, co ma do zaoferowania gościom.

Nocny pejzaż miasta; źródło: Einheit 00/Flickr

Historia miejsca sięga już VI wieku przed naszą erą, według niektórych źródeł znaleziska archeologiczne wskazują na to, że to w tej okolicy znajdowały się jedne z pierwszych upraw ryżu na archipelagu. O tym, że już w czasach starożytnych było to istotne miejsce na arenie handlowo-politycznej, świadczyć mogą również przekazy o kontaktach handlowych z Chinami w połowie pierwszego stulecia naszej ery, a także – importowane z różnych miast w rejonie Morza Japońskiego dobra, które znajdowano w okolicy tamtejszych grobowców zachowanych z epoki Kōfun (330–538 n.e.). To w okolicy Fukuoki miejsce miał „boski wiatr” (kamikaze) – tajfun, który w 1281 roku powstrzymał mongolską flotę przed ekspansją na teren Japonii. Przez lata Fukuoka i Hakata (niegdyś osobne miasto portowe, w 1889 roku wcielone jako jeden z okręgów Fukuoki) pozostawały ośrodkiem handlu morskiego, były również istotnym miejscem w kontaktach między wyspami Japońskimi a Chinami. Współcześnie Fukuoka znana jest jako centrum kultury, handlu oraz popularna baza dla turystów zwiedzających Kiusiu.

 Miasto zawdzięcza nazwę zamkowi Fukuoka, zbudowanemu w pierwszych latach epoki Edo z inicjatywy zarządzającego regionem rodu Kuroda w celu centralizacji lokalnej władzy w jednym miejscu. Pełen kompleks, składający się z 6 głównych budynków, 47 wież oraz 10 bram, przetrwał jedynie do 1871 roku, obecne jego pozostałości umiejscowione są na obszarze parku Ohori. Na jego terenie znajduje się wybudowane w latach 70. ubiegłego wieku Muzeum Sztuki w Fukuoce, którego zbiory obejmują blisko 16 tysięcy dzieł sztuki pochodzących z różnych państw, zarówno współczesnych, jak i stanowisk archeologicznych badających prehistoryczne osady. W 1987 roku na terenie parku ogłoszono odkrycie pozostałości korokan, domu gościnnego przeznaczonego dla dyplomatów, stanowiącego unikatowe znalezisko tego typu. Część Ohori jest też wygospodarowana na urządzony w tradycyjnym stylu japoński ogród. W porze kwitnienia wiśni park staje się popularnym miejscem na hanami, każdego roku organizowane jest również okolicznościowe sakura matsuri. W czasie festiwalu na terenie parku ustawiane są kramy z jedzeniem i napojami, wieczorem przygotowywana jest także iluminacja podświetlająca drzewa wiśni znajdujące się w parku.

Jedna z wież pozostałych przy zamku; źródło: jpellgen/flickr

Wśród innych zlokalizowanych na obszarze miasta obiektów historycznych warto wymienić niektóre ze znajdujących się na jego terenie budynków sakralnych. Ulokowany w okręgu Hakata chram Kushida pochodzi z VII wieku i jest jednym z najstarszych zachowanych tego typu kompleksów w regionie, co roku przyciąga turystów na organizowany w pierwszej połowie lipca festiwal Hakata Gion Yamakasa. W czasie obchodów eksponowane są wozy kazariyama, przygotowywane przez przedstawicieli 7 sąsiedztw związanych ze świątynią. Mierzące nawet 10 metrów bogato zdobione konstrukcje zgodnie z tradycją są budowane bez użycia gwoździ. Od 10 do 14 lipca zaczynają się pochody z udziałem kakiyama – mniejszych o ok. połowę konstrukcji, obsługiwanych i niesionych przez dwudziestoparoosobowe zespoły. Wcześnie rano 15 lipca odbywa się główny pochód, w którego czasie wszystkie 7 reprezentacji udaje się w pięciokilometrowy bieg z kakiyamą.

W Fukuoce znajduje się również Shōfukuji, jeden z pierwszych w Japonii ośrodków buddyzmu zen, zbudowany w 1195 roku z inicjatywy mnicha Eisaia, twórcy sekty Rinzai. Kompleks jest współcześnie znany przede wszystkim za sprawą kolekcji statuetek sakralnych i charakterystycznej architektury. Zespół świątynny nie umożliwia zwiedzającym wejścia do środka budynków, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przespacerować się pomiędzy nimi.

Zwiedzający, którzy chcą skosztować nowocześniejszej strony życia miasta, również znajdą coś dla siebie, przede wszystkim w okolicy dworca Tenjin. To okolica z bogatym wyborem sklepów oraz największym na Kiusiu podziemnym centrum handlowym, składającym się z 12 podziemnych korytarzy i 150 różnych lokali. W okolicy znajduje się również Oyafukodori (dosł. ulica niegrzecznego dziecka), ulica znana z nocnych klubów i restauracji. W bezpośrednim sąsiedztwie jest też umiejscowiona Nakasu – wyspa między rzekami Naka i Hakata, miejsce, w którym tętni nocne życie miasta. Poza dużym wyborem pubów i klubów nocnych oraz największą w tej części Japonii dzielnicą czerwonych latarnii okolica znana jest za sprawą wielu tradycyjnych yatai – często wymienianych jako element kojarzony z krajobrazem miasta kramów ulicznych z jedzeniem, ich najsłynniejsze skupisko znajduje się na bulwarze przy rzece Naka. Miejscową specjalnością jest odmiana ramenu znana jako Hakata rāmen, znana z gładkiego bulionu, cienkich klusek i niewielkiej w porównaniu z innymi rodzajami liczby dodatków. Szukając najlepszego miejsca na zakupy, warto także pokierować się ku centrum handlowemu Canal City, znajdującemu się między Nakasu a dworcem Hakata. Sztuczny kanał wybudowany w środku galerii otacza 250 różnych sklepów i lokali gastronomicznych, a także dwa hotele, kino czy salon gier.

Yatai na Nakasu; źródło: Yoshikazu Takada/flickr

Canal City; źródło: Wikipedia

Chcąc nieco odpocząć od zgiełku najgwarniejszych okolic miasta, warto skierować się w stronę morza. U podnóży Fukuoka Tower, najwyższego budynku miasta oferującego turystom efektowne panoramy, znaleźć można park Momochi, mieszczący m.in. muzeum historii miasta, otwartą dla spacerowiczów sztuczną plażę, ośrodek edukacyjny poświęcony katastrofom naturalnym i metodom radzenia sobie z nimi czy Marizon – centrum handlowo-usługowe położone na molo. Z kolei dłuższa wyprawa na północny skraj miasta zabierze gości do parku Uminonakamichi położonego na półwyspie. Poza terenami idealnymi do spacerów, przejażdżek rowerowych czy – w sezonie – podziwiania kwitnących kwiatów (w tym blisko 2000 drzewek wiśni) na zwiedzających czeka oceanarium Marine World. Krótki rejs łodzią umożliwi za to zwiedzenie Nokonoshimy, wyspy położonej nieopodal wybrzeża. Oprócz odwiedzenia sklepów z tradycyjnymi pamiątkami i słodyczami czy muzeum poświęconemu lokalnej historii wielu turystów kieruje się do tutejszego parku znanego za sprawą wielokolorowych pól kwiatów, panoramicznych widoków na zatokę i centrum miasta oraz klimatu małego, oddalonego od cywilizacji miasteczka w sercu aglomeracji. Na miejscu działa też wypożyczalnia, dzięki której okolicę można zwiedzać ubranym w yukatę.

Fukuoka to dobre miejsce na wycieczki po Kiusiu – wśród najbliższych, wartych uwagi lokacji należy wymienić położoną na południu prefektury miejscowość Dazaifu, wybudowane w VII wieku miasto, które przez kilka stuleci stanowiło siedzibę dostojników państwowych zarządzających miejscowymi prowincjami, obecnie popularne jest głównie za sprawą miejscowych zabytków z tego okresu. Około godzinna przejażdżka pociągiem umożliwi zwiedzenie Kitakyūshῡ, drugiego co do wielkości miasta wyspy. Dzięki miejscowej sieci połączeń można też wygodnie zwiedzić nieco bardziej oddalone zakątki Kiusiu, miasto jest również dobrze skomunikowane z wybrzeżem Korei Południowej.

ŹRÓDŁA

Japan Guide (1)
Japan Guide (2)
Matcha (1)
Yoka Navi
Lonely Planet
The Poor Traveler
Japan Kyushu Tourist
JNTO
Britannica
Voypon
Jcastle
Japan Experience
Favvy
Matcha (2)

SYLWETKA AUTORA

TAGI:

podróżowanie   turystyka  

NASZE ARTYKUŁY

Serce Kiusiu – Fukuoka

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

Kitsune - japońskie lisy

Komu macha maneki-neko?

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy