Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura MUZYCZNE ROZMAITOŚCI NA FALACH RADIA AZJA

Plakat promujący koncert Midori Takady; źródło: facebookowy profil Radia Azja

Warszawa, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Data wydarzenia: 25.10.2016 - 20.12.2016
Opracowanie: Beata Pytlarz

Radio Azja, czyli koncertowa odsłona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, znów nadaje! Dziennik „Japonia-Online” z przyjemnością obejmuje tegoroczne wydarzenia patronatem medialnym.

Projekt Radio Azja – muzyczna scena Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków – zainicjowany został w roku 2013 występem południowokoreańskiej grupy UhUhBoo. Założeniem organizatorów jest przedstawienie słuchaczom niesztampowej twórczości mniej znanych na Starym Kontynencie azjatyckich artystów, którzy odważnie podchodzą do eksperymentów z dźwiękiem i reprezentują przeróżne style. Przeżyciom związanym z pokazami filmów towarzyszyły już emocje wywołane koncertami m.in. Hiromichiego Sakamoto z Japonii (zachęcamy do przeczytania wywiadu udzielonego „Japonii-Online”) czy zespołu DaWangGang, założonego przez chińskiego muzyka Yuzhe Songa.

Tegoroczną – trzecią – edycję najtrafniej opisuje fragment zapowiedzi dostępnej na stronie internetowej festiwalu:

Freestyle z pogranicza Birmy, Laosu i Tajlandii; rozbujany koreański synth-pop i hipnotyczne dźwięki marimby po japońsku. Jesienią zapraszamy na trzy niezwykłe koncerty Radia Azja!

Jak przedstawia się program?

25 października, godz. 20:00 – Jeong Cha-sik
Korea Południowa 

Jeong Cha-sik, zwany „koreańskim Nickiem Cavem”, obecnie występuje solo, ale przez 15 lat był liderem Rainy Sun – legendarnego zespołu grającego heavy metal. W repertuarze artysty przeplatają się takie style jak np. trip-hop, synth-pop, psychodeliczny rock czy muzyka tradycyjna. Nieobce są mu inspiracje flamenco, dźwięki katarynki, śpiewanie falsetem, a nawet growlem.

Jego koncerty to spotkanie z nieokiełznaną ekspresją, nieskrywanymi emocjami, groteskową formą, a przede wszystkim oryginalną i dobrą muzyką

 – opisuje artystę strona festiwalu.
정차식 (Jeong Cha-sik) – 춘몽(„The Empty Dream”)/Magic Strawberry sound

29 listopada, godz. 20:00 – Rasmee Wayrana 
Tajlandia 

Artystka zasłynęła wykonując ludową muzykę molam. Z czasem – po przeprowadzce z rejonu Isan do miasta Chiang Mai – jej repertuar wzbogaciły jazz, funk i rhythm and blues. Jej pierwszy album „Isan Soul”, jak również utwór „Maya” zdobyły nagrody Kom Chad Luek Music Award, a Rasmee Wayrana została wyróżniona jako najlepsza wokalistka.

Warto posłuchać, jak Rasmee Wayrana z ogromnym wyczuciem i pasją łączy znany sobie od dzieciństwa molam ze współczesnym, wielokulturowym brzmieniem Chiang Mai 

– zachęcają organizatorzy na stronie festiwalu.

Rasmee – „Maya” (band video)/Rasmee Wayrana 

20 grudnia, godz. 20:00 – Midori Takada 
Japonia 

Midori Takada jest kompozytorką i perkusistką. W czasie solowych występów gra m.in. na marimbie, wykonuje także muzykę w trakcie spektakli teatralnych. Zadebiutowała podczas koncertu z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną RIAS. W latach 80. ubiegłego wieku fascynowała się tradycyjną muzyką Afryki i Azji, co zaowocowało współpracą m.in. z Lamine Konte z Senegalu, grupą Farafina z Burkina Faso czy koreańskim saksofonistą Kang Tae-hwanem.

Kompozycje Takady mają niezwykłą siłę oddziaływania na wyobraźnię. Wymagające skupienia, minimalistyczne utwory są pełne bezkresu i przywodzą na myśl księżycowy rejs, spadające gwiazdy, podróż w głąb oceanu, czy spacer po rajskim ogrodzie

– można przeczytać na stronie festiwalu.

Midori Takada & Kakraba Robi – Eastern African Songs II/Mental Groove Records


_______________________________________________________________________
 

Wydarzenia w ramach cyklu Radio Azja odbędą się w TR Warszawa. Wejściówki można nabyć na stronie festiwalu oraz na ebilet.pl, a także stacjonarnie – w salonach Empik oraz w miejscu wydarzenia. Koszt – 30 zł. Do wejścia na koncerty uprawnia także festiwalowy karnet Master
Szczegółowe informacje o projekcie oraz muzykach dostępne są na wspomnianej stronie imprezy.

Organizatorem jest Fundacja Sztuki Arteria. 

Plakat Radia Azja; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków 

ŹRÓDŁA

strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (1)
strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (2)
strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (3)
strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (4)
strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (5)
strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (6)
strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (7)
strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (8)
strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (9)

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy