Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura 10 URODZINY FESTIWALU FILMOWEGO PIĘĆ SMAKÓW

Identyfikacja wizualna festiwalu kolejny raz wiąże się z dalekowschodnim kalendarzem księżycowym. Patronką roku 2016 jest małpa; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Warszawa (+ Replika we Wrocławiu)

Data wydarzenia: 16.11.2016 - 23.11.2016
Opracowanie: Beata Pytlarz

Seanse, spotkania, koncerty, wydarzenia kulinarne… Zapraszamy do udziału w jubileuszowym Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, który mamy przyjemność objąć patronatem medialnym.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków – coroczny przegląd kina z Azji Południowej, Południowo-Wschodniej i Wschodniej – od 10 lat prezentuje publiczności wybrane dalekowschodnie produkcje, wśród których można znaleźć obrazy zarówno najnowsze, jak i te klasyczne, rzadko kiedy znane polskim widzom. Pokazom towarzyszą dyskusje, warsztaty, a nawet koncerty.  

Uroczysta inauguracja tegorocznej imprezy odbędzie się 16 listopada. Na dobry (japoński!) początek wyświetlony zostanie film „Długie przeprosiny” (2016) w reżyserii Miwy Nishikawy. Co ciekawe, jest on oparty na książce, której autorką jest także Nishikawa. „Długie przeprosiny” – pierwszy, ale naturalnie: nie ostatni japoński film podczas „Pięciu Smaków” – będzie można obejrzeć także 17 listopada w trakcie pokazów specjalnych.

Fotos z filmu „Długie przeprosiny”; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Program festiwalu został podzielony na siedem sekcji. W kilku z nich znajdują się seanse związane z Krajem Kwitnącej Wiśni.

I w taki oto sposób na część „Fukushima, pięć lat później” składają się trzy filmy poruszające tematykę katastrof z 2011 roku. Sekcję otworzy 17 listopada „Dziewczyna w technikolorze” (2015) w reżyserii Reia Sakamoto. Następnie zaprezentowane zostaną „Gwiazda szeptów” (2015) Siona Sono oraz „Oczka meduzy” (2013) Takashiego Murakamiego.

Fotos z filmu „Dziewczyna w technikolorze”; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

W kolejnej sekcji festiwalu widzowie zapoznają się z twórczością Siona Sono, przedstawionego przez organizatorów na stronie wydarzenia jako

jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych głosów współczesnego japońskiego kina.

Zaplanowano projekcje aż sześciu filmów tego reżysera. Będą to: „Antyporno” (2016), „Gwiazda szeptów” (2016), „Jestem Sion Sono!” (1985), „Miłosne piekło” (2011), „Miłość obnażona” (2008) oraz „Scena życia” (1989). Ponadto wyświetlony zostanie poświęcony artyście dokument Araty Oshimy, pt. „Sion Sono mówi, jak jest” (2016). Pierwsze pokazy w sekcji „Portret: Sion Sono” odbędą się 17 listopada.

Fotos z filmu „Miłosne piekło”; źródło strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

W sekcji „Pokazy specjalne”, poza wspomnianymi „Długimi przeprosinami”, będzie można zobaczyć m.in. obrazy z Wietnamu, Polski czy Korei Południowej. Będą to odpowiednio: dwa eseje filmowe reżyserki Nguyen Trinh Thi „Jedenastu mężczyzn” (2016) i „Listy z Pandurangi” (2015), „Mnich z morza” (2016) Rafała Skalskiego i „Twoja i nie tylko twoja” (2016) w reżyserii Hong Sang-soo.

Fotos z filmu „Mnich z morza”; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

W ramach sekcji „Wojownicy i kino grozy”, w której coś dla siebie znajdą miłośnicy m.in. thrillerów i sztuk walki, zaproponowano dwa japońskie filmy. Pierwszy z nich to horror „Sadako vs Kayako” (2016) w reżyserii Kōjiego Shiraishiego. Spragnieni mocnych wrażeń będą mogli się wybrać także na dwie produkcje południowokoreańskie: „Uciszone” (2015) Lee Hae-younga oraz na „Lament” (2016) wyreżyserowany przez Na Hong-jina.
W części poświęconej tytułowym wojownikom Kraj Kwitnącej Wiśni reprezentować będzie film Masaharu Take pt. „Miłość za sto jenów” (2014). Oprócz tego na ekranach pojawią się „Ostatni mistrz” (2015), którego twórcą jest Chińczyk Xu Haofeng oraz „Ostatni pociąg” (2016) pochodzącego z Korei Południowej Yeona Sang-ho.
Pierwszy seans należący do „Kina grozy” będzie miał miejsce 19 listopada (niektóre filmy z tej części były prezentowane podczas Azjatyckiej Nocy Grozy), a cykl poświęcony „Wojownikom” rozpocznie się 16 listopada.

Fotos z filmu „Sadako vs Kayako”; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

W konkursowej sekcji „Nowe Kino Azji” 11-osobowe People's Jury oraz jury NETPAC* oceniać będzie 11 obrazów, wśród których znalazły się takie produkcje jak „Przemiana” (2016) malezyjskiego twórcy Daina Saida, „Zwyczajna rodzina” (2016), której reżyserem jest Eduardo Roy Jr., czy tajska produkcja „Atak serca” (2016) Nawapola Thamrongrattanarita.

Sekcja konkursowa Nowe Kino Azji to przegląd najświeższych i najbardziej oryginalnych produkcji z szybko zmieniającego się kontynentu: ciekawe formy, poruszające tematy i wyraziste głosy nowych pokoleń artystów, mocno zaznaczających swoje miejsce na mapie światowego kina

– można przeczytać na stronie festiwalu.
Pokazy konkursowe ruszą 16 listopada.

Fotos z filmu „Atak serca”; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Sekcja „Azjatyckie klasyki”, która rozpocznie się 16 listopada, to przestrzeń poświęcona kilku starszym produkcjom, takim jak hongkoński film pt. „Nasza siostra Hedy” (1957) w reżyserii Ching Doe czy „Salaam Bombay!” (1988) urodzonej w Indiach Miry Nair.

Fotos z filmu „Salaam Bombay!”; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

10. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków to także niecodzienna okazja, by przybliżyć publiczności

sztandarowe dzieła z Korei Północnej, najbardziej enigmatycznej kinematografii azjatyckiej.

(cytat za stroną festiwalu)

Wśród czterech tytułów znajdują się m.in. „Mały domek na froncie” (2013), którego twórcą jest Pak Chol-hak czy „Hong Kil–Dong” (1986), wyreżyserowany przez Kim Kil-ina.
Ta sekcja rozpocznie się 17 listopada.

Fotos z filmu „Hong Kil–Dong”; strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Ostatnim filmem, jaki pojawi się na srebrnym ekranie podczas 10. edycji festiwalu, będzie chińsko-hongkońska „Trójka” (2016) Johnniego To. Pokaz i jednocześnie uroczyste zakończenie imprezy zaplanowano na 23 listopada.

***

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to:

– oprowadzanie po wystawie „Duchy wspólnoty / Public Spirits”, stanowiącej część projektu badawczego, którego liderką jest tajwańska kurator Meiya Cheng,

– rozmowy festiwalowe – spotkania z ekspertami poświęcone tematyce społecznej i politycznej, a także wzajemnym oddziaływaniu na siebie kina, współczesnej kultury i aktualnych problemów Azji,

– wydarzenia kulinarne – w tym m.in. zajęcia poświęcone kuchni tajskiej czy koreańskiej,

– Korponoc – granice wytrzymałości – jak przedstawiają cykl organizatorzy na stronie festiwalu:

Tegoroczny maraton dla ludzi ciężkiej pracy to trzy wyjątkowe filmy – wielki zombie-hit z Korei Południowej, japoński kandydat do Oscara i znakomita tajska komedia.

Pokazy odbędą się 19 listopada. Widzowie obejrzą wymienione wcześniej „Atak serca”, „Miłość za sto jenów” oraz południowokoreańską produkcję „Ostatni pociąg” (2016). Podczas Korponocy przewidziano także azjatycki poczęstunek.

Fotos z filmu „Ostatni pociąg”; strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków – Wspomniana wyżej Azjatycka Noc Grozy.

Zapraszając na Festiwal Filmowy Pięć Smaków, nie sposób nie wspomnieć o Radiu Azja, czyli koncertach przybliżających słuchaczom niszową muzykę w wykonaniu wyjątkowych twórców. W tym roku zaplanowano trzy koncerty. Tegoroczni goście to Jeong Cha-sik z Korei Południowej, Rasmee Wayrana z Tajlandii oraz Japonka Midori Takada. Więcej o Radiu Azja można przeczytać w naszym serwisie

Plakat promujący projekt Radio Azja; źródło: strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Znaczącym wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowej edycji imprezy jest wydanie przez Festiwal Filmowy Pięć Smaków książkę pod redakcją Jagody Murczyńskiej pt. „Cicha eksplozja. Nowe kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej”.

W tym roku w dniach 17–20 listopada po raz pierwszy odbędzie się Konwent Festiwali Filmów Azjatyckich:

Pięć Smaków z dumą ogłasza nową inicjatywę, która poszerzy zakres dotychczasowych działań festiwalu o wydarzenia branżowe – Sieć Europejskich Festiwali Kina Azjatyckiego (Network of Asian Film Festivals in Europe, NAFFE). To przestrzeń wymiany doświadczeń i stałej współpracy między europejskimi wydarzeniami filmowymi, których program skupia się na kinie azjatyckim

– prezentują założenia konwentu organizatorzy (za stroną wydarzenia). 

Spotkania prowadzone będą w języku angielskim.

Należy także nadmienić, że w dniach 18–24 listopada będzie mieć miejsce Replika we Wrocławiu, podczas której, w Kinie Nowe Horyzonty, odbędą się projekcje wybranych filmów z programu festiwalu. 

***

Festiwalowe wydarzenia w Warszawie odbywać się będą:

– w Kinie Muranów (ul. Andersa 5),
– w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1 – wejście od Al. Jerozolimskich),
– w TR Warszawa (ul. Marszałkowska 5) – Radio Azja.

Informacje o cenach oraz o sposobie zakupu biletów można znaleźć tutaj.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Sztuki Arteria.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń, wyczerpujące informacje o filmach oraz twórcach, oraz wspomnienia poprzednich edycji festiwalu dostępne są na stornie www.piecsmakow.pl.

________________
* jury NEPTAC – jury „międzynarodowej sieci wspierającej promocję azjatyckich kinematografii” (za stroną festiwalu)

ŹRÓDŁA

strona Festiwalu Filmowego Pięć Smaków
Filmweb

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy