Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] "SEN O JAPONII" DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Japońskie dzieci w polskich strojach; źródło: Muzeum Manggha

Cała Polska

Data wydarzenia: 29.05.2019 - 29.05.2019
Opracowanie: Anna Bielak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza uczniów i nauczycieli szkół w całej Polsce do udziału w konkursie!

Z przyjemnością unformujemy, że dziennik „Japonia-Online” ma zaszczyt objąć patronatem medialnym konkurs Pomoc Japonii dzieciom polskim w latach 1919–1922. Lekcja solidarności społecznej adresowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Jego treścią są dzieje dzieci syberyjskich, widziane na szerszym tle historycznym i społecznym, w tym zwłaszcza w kontekście współpracy polsko-japońskiej. Jest pomyślany jako „otwarta lekcja historii” na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych. Uczestnicy konkursu za pomocą różnych form (literackiej, plastycznej, medialnej) mają za zadanie wypowiedzieć się na takie główne pytania, jak np.: Czego uczy pomoc Japonii udzielona dzieciom polskim z Syberii? Jaką lekcję niesie dla mnie, dla moich rówieśników, dla dorosłych, dla naszego państwa i społeczeństwa, dla szerszego świata?

Na 2019 rok przypada setna rocznica nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Jest to niejako naturalna okazja, by przypomnieć odległe już dzieje wkładu Japonii w ratowanie, pomoc i opiekę nad dziećmi polskimi z Syberii. Pamięć o pobycie w Kraju Kwitnącej Wiśni, kontakty z ambasadą japońską, zainteresowanie nauką, sztuką i kulturą japońską towarzyszyła dzieciom syberyjskim do końca ich dni. W tej perspektywie historia dzieci syberyjskich i pomoc Japonii zbliża się do czasów współczesnych.

Przebieg konkursu. Konkurs ma dwie zasadnicze postaci:

I Etap (szkolny)
Tradycyjny konkurs wiedzy o wydarzeniach, obejmujący dzieje dzieci syberyjskich i pomoc Japonii, widziane na tle wydarzeń:
- rewolucji rosyjskiej i wojny domowej na Syberii 1917–1922,
- dziejów Polaków na Syberii
- interwencji wojskowej na Syberii
- stosunków japońsko-rosyjskich 1919–1922.

II Etap
Konkurs form literackich, plastycznych multimedialnych, obejmujący takie typy wypowiedzi, jak:
- literackie (pisemne), np. esej, wywiad, raport z badań, komiks
- plastyczne, np. obraz, rysunek, fotografia, foto story, plakat, inna dowolna forma
- multimedialne, np. film, klip, aplikacja na smartfon

Nagrody
Nagrody zostaną ufundowane przez organizatorów oraz sponsorów konkursu. Wręczenie nagród oraz dyplomów uczestnictwa laureatom i uczestnikom konkursu odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w dniu 28 lub 29 maja 2019 podczas uroczystej gali. O dokładnej dacie i godzinie laureaci konkursu oraz nauczyciele zostaną poinformowani w odrębnych zaproszeniach.

Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, Japonia Online, Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Partnerem Konkursu jest Business Centre Club Loża Łódzka.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym regulaminem bezpośrednio na poświęconej konkursowi stronie Muzeum Manggha.

UWAGA! Ze względu na okres świąteczny przedłużamy termin wysyłania zgłoszeń do końca stycznia.

ŹRÓDŁA

Konkurs na stronie Muzeum Manggha

POLECANE WYDARZENIA

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy