Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura NIEZNANE OBLICZA JAPONII - EDYCJA 5.

Kadr z filmu „His Master’s Voice”, źródło: materiały prasowe

Warszawa, Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7

Data wydarzenia: 06.02.2019 - 09.02.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Japan Foundation, Ambasada Japonii i Kino Elektronik zapraszają na piątą edycję przeglądu „Nieznane oblicza Japonii” w ramach którego widzowie zapoznają się z japońskimi produkcjami filmowymi.

Tegoroczna edycja „Nieznanych obliczy Japonii” jest jednym z wydarzenia towarzyszących obchodom 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Ponadto, zaprezentowane obrazy będą utrzymane w różnej stylistyce i skierowane do odbiorców będących w różnych wieku. Ich wspólnym mianownikiem okaże się jednak przedstawienie Japonii z perspektywy jej tradycji, fascynującej historii, a także zwierząt zamieszkujących stolicę kraju. Projekcje filmów wzbogacone zostaną spotkaniami oraz warsztatami tematycznymi.

Więcej szczegółów na temat zakupu biletów dostępne jest na stronie Kina Elektronik.

6 lutego (środa), godz. 19:00 – otwarcie przeglądu

„His Master’s Voice” (reż. Hiroyuki Itaya, 2014, 108 min.) wprowadza widzów w świat mieszczański okresu Edo (1603-1858) i pokazuje, z czego lubili i wciąż lubią śmiać się Japończycy. Bohaterem jest gawędziarz wykonujący rakugo i jego młody uczeń. Rakugo to forma humorystycznego monologu, która jako sztuka performatywna narodziła się właśnie w tym okresie i jest żywa do dzisiaj. Film pokazuje przyjaźń pomiędzy mistrzem a uczniem, zaś tłem do opowieści jest codzienne życie miejskie w dawnej Japonii, ukazane z humorem i dystansem. Główną rolę gra profesjonalny gawędziarz rakugo, bardzo znany w Japonii, Taihei Hayashiya.

7 lutego (czwartek), godz. 19:00

„Mawari Kagura” (reż. Endo Kano, Osawa Mirai, 2018, 94 min.) to dokumentalny film o tradycyjnym, sakralnym widowisku z Tohoku, północnej części Japonii. Pokazuje pielęgnowane od pokoleń zwyczaje, jakże ważne w życiu mieszkańców regionu, pomagające im połączyć się z tradycją przodków i przetrwać nawet najcięższe chwile.

8 lutego (piątek), godz. 19:00

Film „Oshin” (reż. Shin Togashi, 2013, 109 min.) powstał na bazie serialu z lat 80. o tym samym tytule: jego popularność była ogromna - pozostaje w ścisłej czołówce pod względem oglądalności. Wzruszał widzów w Japonii i 68 krajów na całym świecie. Oshin to imię głównej bohaterki – dziewczynki z biednej rodziny, która od wczesnych lat musiała ciężko pracować na utrzymanie swoje i rodziny. Pomimo wielu przeszkód i doznanych krzywd, nigdy się nie poddała. To opowieść o uporze, emancypacji i niezłomności wobec przeciwności losu. Film pokazuje Japonię w początkach XX w., ze złożonością problemów społecznych, w tym sytuacji kobiet.

9 lutego (sobota), godz. 14:00

„Rudolf the Black Cat” (reż. Kunihiko Yuyama, Motonori Sakakibara, 2016, 89 m.in. – seans z lektorem) to animowana opowieść o małym kocie, która powstała na podstawie bestsellerowej książki dla dzieci o tym samym tytule. Główny bohater, czarny kotek Rudolf, zostaje oddzieloy od swojej ukochanej pani i przypadkiem trafia do Tokio. Zagubiony napotyka na swojej drodze różne żyjące w metropolii zwierzęta, z którymi wspólnie dokonuje niezwykłych odkryć, przezwycięża trudności i odbiera ważną życiową lekcję. Pełna humoru animacja spodoba się widzom młodszym i starszym. Daje możliwość spojrzenia na wielkie Tokio i jego mieszkańców z kociego punktu widzenia.

9 lutego (sobota), godz. 19:00

„Samurai Cat” (reż. Yamaguchi Yoshitaka, 2014, 100 min.) to humorystyczna opowieść osadzona w końcowych latach okresu Edo. Główny bohater, Madarame Kyutaro, samuraj bez pana, dostaje płatne zlecenie zabicia...kota. Zwierze jest podejrzewane o opętanie swojego właściciela. Kyutaro podejmuje się zadania, tylko czy starczy mu determinacji? Zwłaszcza, kiedy zobaczy, że celem jest jakże uroczo i niewinnie wyglądający biały kot...

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Wystawa grafik polskich i japońskich w Suwalskim Ośrodku Kultury

Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury (Galeria Patio), ul. Jana Pawła II 5

Stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską

Warszawa, Galeria Plenerowa Muzeum Łazienek Królewskich, Aleje Ujazdowskie 4

W poszukiwaniu utraconej ciszy. Wystawa haiga i sumi–e

Kraków, Biblioteka Jagiellońska (sala wystawowa), ul. Oleandry 3

[PATRONAT] Kodomo no kimono. Kimona dziecięce z kolekcji Kazuko Nakano

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Wystawa polsko-japońska „Mono no aware”

Szczecin, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4

[PATRONAT] Międzynarodowa wystawa suiseki

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Papier, drewno i bambus – design po japońsku

Toruń, Wysoka Sień (sala wystaw czasowych II p.) Kamienicy Pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

Przedstawienia

Spektakl nō w wykonaniu aktorów z rodu Kanze

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Koncerty

Japoński teatr nō w Łazienkach Królewskich

Warszawa, Łazienki Królewskie (Teatr Królewski w Starej Oranżerii), ul. Agrykola 1

Warsztaty

Farsa kyōgen oraz teatr nō

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy