Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] KOLEKCJA. UTAMARO, HIROSHIGE, WEISS

„Biały Deszcz Shōno” Utagawy Hiroshige; źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 17.01.2019 - 31.03.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na pierwszą wystawę z serii Kolekcja, która prezentuje dzieła japońskich i polskich twórców.

Do końca marca br. można oglądać wystawę z serii „Kolekcja”, która prezentuje arcydzieła największych twórców drzeworytów ukiyo-e (zwanych „obrazami przepływającego świata”) – Utamaro Kitagawy, Katsushiki Hokusaia, Hiroshigego Utagawy oraz przykłady japonizmu w polskim malarstwie i grafice – Wojciecha Weissa, Karola Frycza i Witolda Wojtkiewicza. W związku z przypadającą w tym roku 25. rocznicą powstania, Muzeum przygotowało szereg wystaw prezentujących kolekcję własną liczącą ponad dwa tysiące dzieł, którą budowano od początku jej istnienia. 

Scenariusz i aranżację wystawy: Anna Król. Współpraca: Monika Pawłowska. Opieka konserwatorska: Joanna Haba. Oprowadzanie kuratorskie przewidziane jest od 10.03 do 07.04.2019.

Utamaro Kitagawa (1753–1806), przedstawiciel złotego okresu drzeworytu ukiyoe, najwybitniejszy twórca bijinga – wizerunków pięknych kobiet, mistrz kobiecego portretu. Stworzył ideał japońskiej kobiety, przede wszystkim kurtyzany, prostytutki podniesionej do rangi bogini. Z jego twórczością wiąże się najczęściej takie określenia jak: ulotne, nieuchwytne, tajemnicze i zmysłowe piękno. Utamaro to artysta tajemniczy, o którym niewiele wiadomo; to japoński twórca najbardziej bodaj znany w Europie i na świecie, rozpoznawalny pomimo różnic kulturowych.

Hiroshige Utagawa (1797–1858), obok Utamara i Hokusaia, należy do największych artystów ukiyoe, tych, którzy decydująco wpłynęli na sztukę zachodnią XIX i XX wieku. Zasłynął przede wszystkim jako twórca serii krajobrazowych takich jak: Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō czy Sto widoków słynnych miejsc w Edo. W mistrzowski sposób przedstawiał pejzaż w różnych porach roku i dnia, w zmiennych efektach pogody. Stosował nowatorskie chwyty kompozycyjne, niekonwencjonalne rozwiązania przestrzeni, oryginalny sposób kadrowania fragmentów rzeczywistości. Te naturalistyczne, a zarazem nastrojowe grafiki tworzą niezwykłą i przejmującą wizję Japonii. Znanych jest około dziesięciu tysięcy jego dzieł.

Wojciech Weiss (1875–1950), jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski i polskiego japonizmu, nazywany „krakowskim Japończykiem”, od początku twórczości uważnie i wrażliwie obserwował naturę, notując rozmaite jej przejawy, zgodnie z rytmem czterech pór roku. Na niewielkich kawałkach płótna i kartkach papieru szkicował i malował kwiaty i ptaki – polne i ogrodowe – warzywa i owoce. Tworzył rodzaj zielnika, w którym umieszczał precyzyjne, niemal botaniczne przedstawienia ulubionych roślin. Należą do nich nasturcje, irysy i lilie wodne, ze względu na swoją dekoracyjną formę, słoneczniki – kwitnące, owocujące i usychające, a także podbiał i makówki. Wiele tych przedstawień emanuje smutkiem, refleksją nad przemijaniem.

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

POLECANE WYDARZENIA

Festiwale

[PATRONAT] VII Festiwal Studiów Azjatyckich

Cała Polska

Cykl wydarzeń

[PATRONAT] Miesiąc Japoński w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

Warszawa, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, ul. Prawdziwka 2

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy