Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura KYŪDŌ - JAPOŃSKA SZTUKA ŁUCZNICZA

Kyūdō World Cup 2014 w Paryżu; źródło: Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons

Toruń, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

Data wydarzenia: 12.04.2019 - 02.06.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wystawę poświęconą japońskiej sztuce łuczniczej zwanej kyūdō.

Wernisaż odbędzię się 12 kwietnia o godz. 17:00, natomiast samą wystawę można oglądać do 2 czerwca br. Jej kuratorami są Helena Pawłowska oraz Paweł Czopiński. Kyūdō, które jest głównym tematem wystawy, stanowi współczesną formę tradycyjnego łucznictwa japońskiego zaliczanego do budō (tj. tradycyjnych japońskich sztuk walki). Wywodzi się z tradycji samurajskich, przez co pełni rolę jednego z najważniejszych wzorców japońskiej kultury. Obecnie tę sztukę walki praktykuje tysiące ludzi na całym świecie, traktując jako dyscyplinę rozwijającą ciało i umysł. Dostojność, elegancja ruchów, podniosła atmosfera oraz piękno łuku i strzał sprawiają, że widzowie mogą poczuć się jako świadkowie niezwykłego widowiska. „Droga łuku” dla jednych może być powiązana z filozofią zen lub religią shintoistyczną, a inni mogą ją traktować jako technikę walki samurajów czy medytację w ruchu.

Kyūdō łączy tradycję ze współczesnością. Jest sztuką walki, w której można się dopatrywać najczystszej formy Budō. W Kyūdō podstawowym elementem strzelania jest hassetsu (osiem faz strzału), które można traktować jako specyficzne kata. Japońskie łucznictwo zdecydowanie jest sportem zespołowym. Główną formą strzelania jest taihai, który polega na strzelaniu w grupie (pięcio, cztero lub trzy osobowej). Łucznicy jeden za drugim wchodzą na strzelnicę (shajou), kłaniając się w stronę kamiza - miejsca, w którym, w zależności od charakteru dojo, znajduje się kapliczka shintoistyczna, flaga Japonii, ozdobny zwój z myślą przewodnią dojo itp. Po dotarciu na swoje stanowiska łucznicy kłaniają się w stronę mato, a następnie w odpowiedniej sekwencji ruchów oddają dwa strzały. Po zakończeniu strzelania łucznik opuszcza strzelnicę, przed wyjściem ponownie kłaniając się w stronę kamiza. Ta charakterystyczna forma pozwala uczestnikom poczuć niespotykaną w innych japońskich dyscyplinach jedność grupy, która przez chwilę funkcjonuje jak jeden organizm.

Praktykowanie Kyūdō ma również wiele innych pozytywnych aspektów. Regularne treningi pozwalają na wzmocnienie mięśni całego ciała oraz poprawę sylwetki. Kyūdō zwiększa świadomość oddechu - każdy ruch jest powiązany z wdechem lub wydechem, co wpływa również na ogólne wyciszenie oraz łatwiejsze osiąganie wewnętrznego spokoju. Praktykowanie taihai z kolei wpływa na rozwijania umiejętności zarządzania sobą w przestrzeni. W łucznictwie japońskim praktycznie nie ma ograniczeń wiekowych. Treningi może zacząć każdy, kto ukończył 14-15 rok życia, nawet osoby, które nie posiadają pełnej sprawności ruchowej. Charakterystyczny sposób naciągania łuku powoduje symetryczne obciążenie ciała strzelca, co nie jest tak inwazyjne, jak niesymetryczne naciąganie innych łuków.

Treningi Kyūdō, oprócz korzyści czysto fizycznych, niosą za sobą również rozwój duchowy. Przez to, że łucznictwo jest obecne w życiu Japończyków od tysięcy lat, pozwala swoim adeptom na poznanie historii, religii i kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Łuk w Japonii był świadkiem magicznych rytuałów, ceremonii, bitew, życia dworskiego, uroczystych polowań i wielu innych momentów ważnych dla życia człowieka. Na przestrzeni wieków zmieniała się jego funkcjonalność i użyteczność jednak za każdym razem zachwycał i nadal zachwyca swoim pięknem.

Plakat promujący wystawę; źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

ŹRÓDŁA

Muzeum Okręgowe w Toruniu

POLECANE WYDARZENIA

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy