Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura WARSZTATY FUROSHIKI – MIĘDZY DOROSŁYMI

Grafika promująca wydarzenie; źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 27.08.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza na warsztaty furoshiki – tradycyjnej sztuki pakowania przedmiotów w japońskie chusty.

Wydarzenie odbędzie się 27 sierpnia w godz. 16.00 – 17.00. Warsztaty prowadzone są od podstaw, a tempo pracy dostosowane będzie do osób dorosłych. Koszt udziału wynosi 10 zł za osobę. {łatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy: edukacja@manggha.pl (w tytule wiadomości wpisując: „Furoshiki 27 sierpnia”, a w treści podając imię, nazwisko oraz wiek zgłaszanego uczestnika). Liczba miejsc jest ograniczona (maksymalnie 15 osób). Japońskie chusty są udostępniane uczestnikom tylko na czas trwania warsztatów. 

Od setek lat chusty furoshiki towarzyszą Japończykom w różnych aspektach codzienności. Ich funkcjonalność ewoluowała na przestrzeni stuleci: były powszechnie stosowane do przechowywania przedmiotów osobistych należących do klientów łaźni publicznych, przydatne w czasie przeprowadzek, stanowiły element wyprawy ślubnej panny młodej. Obecnie posiadają status symbolu japońskiej tradycji i wyróżniają się szeroką perspektywą zastosowania. To tradycyjny sposób pakowania przedmiotów, m.in. rzeczy wartościowych, prezentów. Furoshiki charakteryzują się bogatą paletą barw i zdobień, adekwatnych do użytkowego przeznaczenia danej chusty. Wśród tradycyjnych wzorów tkanin oraz technik wiązań pojawiają się propozycje nowe, zaprojektowane z myślą o współczesnym młodym pokoleniu Japończyków. Uczestnik zajęć warsztatowych poznaje szkic historyczny losów furoshiki w Japonii oraz w praktyce uczy się wybranych propozycji na pakowanie przedmiotów w chusty.

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy