Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura OGASAWARA-RYŪ – TRADYCYJNA ETYKIETA JAPOŃSKA

Zdjęcie promujace wydarzenie; źródło: Fundacja UMEMI

Warszawa, Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15

Data wydarzenia: 27.09.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Fundacja UMEMI i Służewski Dom Kultury zapraszają na spotkanie przybliżające szkołę Ogasawara-Ryū i jej wpływ na tradycje japońskie oraz współczesną kulturę Japonii.

Wydarzenie będzie kolejną wizytą wysokiej rangi przedstawicieli Ogasawara-Ryū w Polsce i odbędzie się 27 września br. o godz. 18:00. Zaplanowano wykład wraz z pokazem przybliżającym najważniejsze elementy tradycyjnej japońskiej etykiety, a po nim będzie czas na pytania i odpowiedzi na temat historii i współczesnej roli etykiety w budowaniu relacji z Japończykami. Zajęcia poprowadzą goście z Japonii. Wykład prowadzony będzie w języku japońskim i będzie tłumaczony na język polski.

Wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc za pośrednictwem poczty elektronicznej: umemi@umemi.pl.

Rodzina Ogasawara od 1187 r. nadzoruje tworzenie i nauczanie zasad etykiety, łucznictwa i łucznictwa konnego. Dzięki wieloletniej praktyce powstał spójny system znany dziś jako Ogasawara-Ryū zajmujący się kształtowaniem i kultywacją zasad etykiety obejmującej szeroką gamę zachowań i postaw zarówno w życiu codziennym jak i podczas uroczystych ceremonii. Szeroki zakres wpływu Ogasawara-Ryū obejmuje normy zachowań znajdujących zastosowanie w obszarach obejmujących ceremonie, tak charakterystyczne dla kultury Japonii jak rytuał picia herbaty (chado), tradycyjne japońskie łucznictwo (kyūdō) czy łucznictwo konne (kisha). Przez 850 lat poszczególne elementy Ogasawara-Ryū były konsekwentnie rozwijane i doskonalone w zgodzie z podstawową regułą nakazującą, by każdy ruch i gest były zawsze praktyczne, skuteczne i jednocześnie piękne.

Odpowiedni gest, dobrany stosownie do okazji wzmacnia komunikację pomiędzy ludźmi, tworząc dodatkowy, niewypowiedziany komunikat. Znajomość logicznych zasad etykiety ułatwia dostosowanie swojego zachowania do rangi rozmówcy w każdej sytuacji, w każdych czasach. Kultywowana i rozwijana na przestrzeni wieków tradycja nie utraciła swojego znaczenia do dziś. Poddawana przemyślanym adaptacjom tak, by dostosować zasady do zmieniających się warunków i wymogów, nie tylko przetrwała, ale nadal się rozwija i stanowi dziś jeden z najważniejszych elementów spójnej kultury Japonii. Możliwość bezpośredniego czerpania z zasobów wiedzy i umiejętności płynących wprost z doświadczenia zasad i norm Ogasawara-Ryu jest wyjątkową okazją do pełniejszego zgłębienia historii i zrozumienia współczesnej Japonii. To ważny krok na drodze zmierzającej do wzrostu i pogłębienia współpracy zarówno w obszarach wymiany kulturowej jak i ekonomicznej. Współpracy pomiędzy Polską i Japonią od 100 lat budowanej na zrozumieniu i wzajemnym szacunku.

Prowadzący:

Takayoshi Kuri – doświadczony nauczyciel kyūdō (kyōshi 7 dan), przez ponad dwadzieścia lat pełnił funkcję Członka Zarządu Federacji Kyūdō Prefektury Mie i przez kilkanaście lat - Przewodniczącego (obecnie Doradcy) Stowarzyszenia Kyūdō Miasta Yokkaichi. Był odpowiedzialny przez wiele lat za instruktorów podczas seminariów i sędziów podczas egzaminów kyudō.

W szkole Ogasawara jest od 1970 roku. Posiada najwyższe licencje (menkyo) w:
– hosha (łucznictwo piesze) - shigetōkyū menkyo
– kisha (łucznictwo konne) - itsutsue menkyo
– reihō (etykieta męska) – danrei hattō menkyo

Reprezentował szkołę m.in. podczas prezentacji ōmatoshiki w Finlandii w 2014 roku i podczas wielu wydarzeń związanych z łucznictwem pieszym, konnym i reiho w całej zachodniej Japonii. Pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Zrzeszenia członków Ogasawara-ryu, jest instruktorem hosha w klubie Miehishi, od pięciu lat prowadzi również zajęcia z etykiety.

Kimiko Fukada – od wielu lat regularnie prowadzi zajęcia kyūdō (jest kyōshi 6 dan) dla gimnazjalistów, licealistów i studentów. Opiekun kyudōjō Uniwersytetu Nara i Zastępca Przewodniczącego Stowarzyszenia Kyūdō Miasta Nara.

Do szkoły Ogasawara należy od 1993 roku gdzie zdobyła:
– shigetōkyū menkyo – hosha (łucznictwo piesze)
– jorei hattō menkyo – reihō (etykieta kobieca)

Uczestniczy aktywnie w wielu wydarzeniach szkoły, pomaga w nauce łucznictwa konnego dzieci. Jako przedstawicielka szkoły brała udział m.in. w pokazie ōmatoshiki w Finlandii w 2014 roku, w seminarium Ogasawara-ryū w Austrii i Polsce w 2016 roku oraz ceremonii momoteshiki w Finlandii w 2019 roku.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata

Wrocław, OP ENHEIM, Plac Solny 4

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Prezentacja

Kimono Fashion Show – 3. edycja

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy