Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura „ISSHONI ART: POLSKA + JAPONIA” – WSPÓLNA WYSTAWA ARTYSTÓW Z JAPONII I POLSKI

Plakat wydarzenia; źródło: Muzeum Powiatowe w Nysie

Nysa, Muzeum Powiatowe w Nysie, ul. Biskupa Jarosława 11

Data wydarzenia: 05.10.2019 - 05.01.2020
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na wspólną wystawę artystów polskich oraz japońskich.

Wernisaż wystawy zatytułowanej „Isshoni Art: Polska + Japonia” odbędzie się 11 października br. o godz. 18:00, natomiast same prace można oglądać od 5 października 2019 roku do 5 stycznia 2020 roku. Kuratorami są: Elżbieta Tomczyk-Kubiszyn, Edward Hałajko, Adriana Zalewska-Wąsowicz. Wstęp jest wolny.

Na obie wystawy złożą się prace następujących artystów: Hideo Chita, Akio Hanafuji, Chieko Ichinose, Noriko Ito, Masayuki Kai, Tomoko Kazama-Ober, Mizue Takagi, Masumi Tsujii, Zuzanna Bisikiewicz, Monika Kamińska, Joanna Monasterska oraz Elżbieta Tomczyk-Kubiszyn.

Dzięki wydarzeniu o nazwie „Isshoni Art”, w wyjątkowy sposób dotykamy sztuki współczesnej. A może to ona dotyka nas … Dotyka delikatnie, pastelowo, muska subtelnymi pociągnięciami pędzla, by zaraz potem uderzyć kontrastami, opleść wijącą się wstęgą barw, ugodzić kanciastą strukturą kształtów. Wystawa jest wydarzeniem nietuzinkowym – japońskie „isshoni”, znaczy: „razem”, „wspólnie”. Jest ona bowiem wynikiem wspólnych działań artystycznych malarzy polskich i japońskich. Przyjechali do Nysy z różnych zakątków Polski, Europy i świata -  Kraków, Warszawa, Francja, Japonia, Meksyk. Dziesięciu artystów o bardzo różnych osobowościach, tworzących w różnorodnych konwencjach – realistycznych i abstrakcyjnych, artystów dojrzałych, z dorobkiem, i całkiem młodych, dopiero rozpoczynających karierę w świecie sztuki. Jest to wystawa, na której egzotyka i regionalizm miesza się i łączy ze współczesnością i kosmopolityzmem.

Część wystawy jest pokłosiem wspólnego pleneru malarskiego, zrealizowanego w dniach 5 – 11 października 2019 r. Pozostała jej część zawiera wyłącznie obrazy artystów japońskich (także tych, którzy nie mogli uczestniczyć w plenerze), reprezentujące dotychczasowy ich dorobek twórczy. Współczesne malarstwo jest zjawiskiem niezwykle różnorodnym. Pobudza wrażliwość estetyczną – drażni lub pieści zmysł wzroku, ale pobudza również umysł, oddziałuje na nasz intelekt, skłania do refleksji. Każdy z pokazanych na wystawie obrazów niesie ze sobą jakieś wartościowe przesłanie, będące owocem głębokich przemyśleń autora nad kondycją współczesnego człowieka, wynikiem niepokoju o jego przyszłość, efektem zachwytu nad pięknem świata. Obrazy te ilustrują również obserwacje dotyczące roli, jaką w obecnej rzeczywistości pełni artysta i jego sztuka... Możemy czerpać z tych obrazów inspirację, otuchę, dzięki nim kształtować własne poglądy, zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu, by objąć myślą obszar życia wykraczający poza miejsce naszej pracy, dom, rodzinę, obszar sięgający daleko poza horyzont, daleko poza wszystko, co uchwytne dla ludzkiego wzroku.

Wykorzystajmy tę sposobność – nie każdy może być artystą, nie każdy powołany jest do tworzenia sztuki i wywierania za jej pomocą wpływu na otaczającą go rzeczywistość (choćby tylko rzeczywistość wewnętrzną). Dajmy się wciągnąć w meandry świata sztuki, dajmy się uwieść jej niepokojącemu pięknu, jej drażniącym wzrok i umysł zabiegom, dajmy się przyciągnąć jej dwubiegunowemu magnetyzmowi. Przeżyjmy wspólnie z artystami – przez chwilę – niepokoje, rozterki, radości, zachwyt, pewność i niepewność.

Adriana Zalewska-Wąsowicz

ŹRÓDŁA

Muzeum Powiatowe w Nysie

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy