Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] MIESIĄC JAPOŃSKI W OGRODZIE BOTANICZNYM PAN W POWSINIE

Grafika promująca wydarzenie; źródło: Ogród PAN w Powsinie

Warszawa, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, ul. Prawdziwka 2

Data wydarzenia: 27.03.2021 - 30.05.2021
Opracowanie: Krystian Karolak

W ramach tegorocznego Miesiąca Japońskiego w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie zorganizowane zostaną warsztaty, wystawy oraz konkurs na najpiękniejsze zdjęcie sakury.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa część wydarzeń zorganizowany na Miesiąc Japoński zostało odwołanych, lecz wciąż można obejrzeć przygotowane wystawy oraz wziąć udział w konkursie. Od 27 marca w PAN Ogrodzie Botanicznym prezentowane są dwie wystawy plenerowe: ilustracji do książki „Dzieci z Hamamatsu” autorstwa Ka Mochi oraz fotografii Toshi Kuwahara pt. „4 pory roku”.

Książka „Dzieci z Hamamatsu” jest debiutem literackim Ka Mochi, która dzieli się w niej swoją pasją do ilustrowania. Wcześniej autorka książki zajmowała się modą i rysowaniem. Przez wiele lat mieszkała w Japonii, gdzie jej prace były pokazywane na wielu wystawach, a  także prowadziła warsztaty artystyczne w Shizuoka Daigaku Gakkuin University. Książka „Dzieci z Hamamatsu” to przewodnik po fascynującym kraju oraz emocjach dziecka, które znalazło się w nieznanej sobie rzeczywistości.

Natomiast autorka fotografii „4 pory roku”, Toshie Kuwahara, ostatnie lata spędziła w Kioto, gdzie z okien swojego mieszkania miała piękny widok na okoliczne góry, które zmieniały swój wygląd wraz z porami roku, co zainspirowało ją do zajęcia się fotografią. Z uczestnikami Miesiąca Japońskiego Toshie dzieli się zdjęciami obrazującymi cztery pory roku w Japonii, dzięki czemu możemy poczuć urok Kraju Kwitnącej Wiśni, pełnego kolorowych ogrodów, starych świątyń oraz miejskiego życia toczącego się nieopodal.

Źródło: Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Z kolei od 21 kwietnia do 30 maja (od środy do niedzieli w godz. 11:00 – 17:00) będzie można oglądać wystawę „Jampolski 55” w galerii willi Janówek (dworku Wojciecha Fangora, bud. „H” na planie).

Leszek Jampolski edukację artystyczną rozpoczął w Moskiewskiej Akademii Sztuki w 1975 roku, kontynuując potem studia w warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Ludwika Maciąga. W 1981 uzyskał dyplom z malarstwa i projektowania struktur wizualnych pod kierunkiem prof. L. Maciąga i prof. R. Owidzkiego. Pobyt w Japonii i Chinach, fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu, tajemniczą, nie zawsze zrozumiałą dla Europejczyków sprawiły, że każdy obraz Leszka Jampolskiego z tego cyklu to ukłon w kierunku tamtejszej sztuki, tamtejszego kanonu piękna, poszanowania tradycji, określonych zasad. Precyzja malarska i wielość użytych technik potwierdza jego kunszt i miłość do tej tematyki. Wstęp na wystawę nie jest dodatkowo płatny. Obowiązują bilety do Ogrodu lub karnety.

Ze względu na pandemię wejście do galerii wyłącznie z zasłoniętymi ustami i nosem oraz w ograniczonej liczbie osób. Na miejscu dyżuruje kurator wystawy – historyk sztuki Mira Walczykowska, do której będzie należała ostateczna decyzja dot. liczby osób jednocześnie przebywających w sali.

Źródło: Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Jak co roku w ramach Miesiąca Japońskiego można również wziąć udział w konkursie fotograficznym na najpiękniejsze drzewo/gałązkę/kwiat wiśni sfotografowane w naszym Ogrodzie w 2021 roku. Zdjęcia mogą być nadsyłane w jednej z trzech kategorii: Kategoria „Dorośli” – zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym; Kategoria „Do lat 18” – zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym; Kategoria „Komórkowa” – zdjęcie wykonane telefonem komórkowym (bez podziału na kategorie wiekowe). Konkurs trwa od 10 do 25 kwietnia 2021 r. Zdjęcia można nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: ob.konkurs@obpan.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 maja 2021 r. Regulamin konkursu dostępny TUTAJ.

Ponadto, organizatorzy zapraszają również na spacer tematyczny w dniu 18 kwietnia o godzinie 11.00 o kwitnących wiśniach japońskich, podczas którego uczestnicy dowiedzą się: dlaczego wiśnie są ważne w Japonii?; dlaczego tak trudno jest określić gatunek wiśni, a nawet ich rodzaj?; po co nazwy odmian wiśni mają tyle synonimów?; które wiśnie japońskie rosną dobrze w naszym kraju?

Spacer rozpocznie się przy głównym wejściu do Ogrodu, a trasa spaceru prowadzić będzie obok starych okazów wiśni i kończyć się w nowej kolekcji sakur – Reiwa Sakura Garden. Spacer poprowadzi kurator Kolekcji roślin azjatyckich mgr Stefan Sołtan, który opowie także z jakim ważnym wydarzeniem dla Ogrodu związane jest powstanie nowej kolekcji sakur. Spacer przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych historią oraz uprawą sakur. Ze względu na pandemię maksymalna liczba uczestników spaceru to 10. Udział w spacerze możliwy jest po zakupie biletu wstępu do Ogrodu (parking płatny oddzielnie). Osoby posiadające karnety roczne lub sezonowe do Ogrodu wchodzą na podstawie karnetu.  Podczas spaceru obowiązują maseczki oraz zachowanie dystansu. Na spacer obowiązują zapisy: spacery@obpan.pl (WAŻNE: w zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz tytuł „Spacer po kolekcji sakur 18 kwietnia”  Dodatkowe informacje: spacery@obpan.pl tel. 22 648 38 56 w. 228).

Miesiąc Japoński został objęty patronatem medialnym „Japonii-Online”.

ŹRÓDŁA

Materiały prasowe

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Wystawa „Kimono – forma, wzór, rzecz do noszenia”

Toruń, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

Warsztaty

[PATRONAT] Japońskie inspiracje dla seniorów

Warszawa, Fundacja Pompka, ul. Narbutta 46/48 lok. 51

Festiwale

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy