Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] ZEN – WYSTAWA FOTOGRAFII AGNIESZKI KMIECIAK I JACKA M. KOZŁOWSKIEGO

Grafika promująca wydarzenie; źródło: materiały organizatora

Warszawa, Galeria Przy Kozach – Służewski Dom Kultury, ul. J. S. Bacha 15

Data wydarzenia: 12.09.2021 - 03.10.2021
Opracowanie: Krystian Karolak

Galeria Przy Kozach Służewskiego Domu Kultury zaprasza na wystawę fotografii Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego zatytułowaną „Zen”.

Wystawę „Zen” można oglądać do 3 października br. w godzinach otwarcia Służewskiego Domu Kultury (tj. 10:00 – 19:00). Wstęp na wydarzenie jest wolny. Jest ona dopełnieniem tryptyku („Impresje japońskie” i „Niezmiennie...Japonia” – obie z 2019 roku) i refleksją nad przemijającym czasem, który upłynął od pierwszych wypraw do Japonii przed dwudziestu sześciu laty.

Tematem wystawy jest uważne wspomnienie Japonii w czasie, gdy z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej, wyjazd tam nie jest możliwy. Oglądamy obrazy ludzi i miejsc pozbawionych zgiełku, wyciszonych, skupionych. Zaglądamy do własnego wnętrza. Podróżując do Japonii przez wiele lat, mieszkając w japońskich domach, będąc prywatnymi gośćmi w świątyniach zen, autorzy wystawy doświadczali niezwykłej mocy płynącej z praktyki zen, a także uważnej codzienności. Prezentowane na wystawie fotografie nie są w intencji autorów zapisem odbytych podróży, ale odbiciem wewnętrznych przeżyć.

Autorzy:

Jacek M. Kozłowski urodzony w Warszawie. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku osobiście poznał wielu znanych, polskich artystów fotografów ( m.in. Edwarda Hartwiga, Witolda Dederkę, Andrzeja Strumiłłę, Zofię Nasierowską), którzy wywarli ogromny wpływ i stali się inspiracją do dalszych poszukiwań fotograficznych. Jacek Kozłowski zajmował się wtedy fotografią dokumentalną, zapisując przemijające zdarzenia i ich uczestników. Fotografia stała się dla niego istotnym medium i środkiem przekazu osobistych odczuć i emocji oraz formą twórczego dzielenia się nimi z odbiorcami. Od 1995 r. odbywa regularne wyprawy do Japonii, udokumentowane licznymi zdjęciami. Podróżuje do wielu krajów na świecie, obserwując ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę. Oprócz fotografii podróżniczej i ulicznej tworzy portrety, fotografie sensualne oraz akty. Fotografuje ludzi kultury oraz polityki, jak również tych napotkanych przypadkowo na ulicach w różnych częściach świata. Od kilku lat mieszka w Gdańsku i jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego oraz założycielem Agencji Fotograficznej Elite.

Agnieszka Kmieciak, gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku

 

Plakat wydarzenie; źródło: Fundacja Heiwa

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Wystawa „Kimono – forma, wzór, rzecz do noszenia”

Toruń, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy