Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura SONO SUBE TO KOKORO – SPEKTAKL

Grafika promująca wydarzenie; źródło: All Events

Warszawa, Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka, ul. Solec 24

Data wydarzenia: 09.10.2021
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka zaprasza na spektakl zatytułowany „Sono Sube to Kokoro”.

Spektakl odbędzie się 9 października br. o godz. 18:00 i będzie miał na pokazanie uczestnikom elegancji i wrażliwości samurajów na sztukę. Artyści opowiedzą w jego trakcie Widzom o pięknej sztuce, jaką jest kenbu i shigin. Wstęp: 30zł (bilet normalny) i 20zł (bilet ulgowy dla dzieci do 12. roku życia).

Pojedynczy akt w kenbu trwa zwykle zaledwie dwie i pół minuty, ale niesie ze sobą ducha i perspektywę samurajów, które zbudowali przez 700 lat, kiedy sprawowali władzę polityczną w starożytnej Japonii.”

Soke Masanori Ogawa jest Shigindo Shihan, uczy nie tylko władania mieczem ale również śpiewania starych pieśni. Kilkakrotnie wygrywał narodowe konkursy . Uczył się pod okiem dziadka – Głowy Szkoły Rojouryu i Matki (obecnego Soke). W rodzinnym dojo przekazywano również tradycje kenbu –  sztuki stworzonej przez wysoka klasę samurajską. W programie pokazu prezentacje układów kata, shigin i kenbu przeplatane opowieściami o shigin i kembu, które nie są jeszcze znane polskiej publiczności.

Shigin Shigin to jedna z tradycyjnych japońskich sztuk scenicznych. Polega na recytowaniu (lub śpiewaniu) chińskiej poezji, waka (tradycyjny japoński wiersz składający się z trzydziestu jeden sylab) itd. z charakterystycznym fushimawashi (intonacją). Shigin jest również nazywany ginei (recytacja lub intonowanie wiersza) lub gindo (recytacja lub intonowanie wiersza). Kenbu Kenbu, dosłownie oznaczający „Taniec miecza”, to jedna z tradycyjnych japońskich sztuk, która używa japońskiego miecza (katana) i wachlarza (sensu) do przedstawiania stylu życia samurajów poprzez wykonywanie poezji napisanej przez samurajów nosząc kimono i hakamę, które samurajowie nosili w starożytnej Japonii. Oryginalne formy (kata) używające japońskich mieczy w „kenbu” zostały stworzone przez wyższa klasę samurajów w okresie wojen (sengoku). Jednak dopiero w okresie Bakumatsu (ostatnie lata ery Edo) Kenbu był wykonywany przez ishin-shishi, grupę japońskich działaczy politycznych, którzy posiadali ducha samurajów.

ŹRÓDŁA

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Wystawa „Kimono – forma, wzór, rzecz do noszenia”

Toruń, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy