Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

KODOMO NO HI (子供の日)

チョコっとだけお手伝い

5 maja 2021

Kodomo no hi, czyli dzień dziecka (dotyczy to w szczególności chłopców), w Japonii obchodzony jest 5 maja. Do 1948 roku święto znane było jako Tango no sekku (端午の節句), czyli właśnie święto chłopców. gdy w 1948 roku weszło w kanon świąt państwowych, Tango no sekku zostało przemianowane na Kodomo no hi. ze względu na to, że maj jest okresem kwitnienia irysów, kwiat ten stał się jednym z symboli tego święta. Tak w książce zatytułowanej Japońska kultura kulinarna o wykorzystaniu irysów w dniu dziecka pisze Iwona Kordzińska-Nawrocka:

(...)Dla Japończyków irysy są nie tylko piękne, ale i smaczne. Ich właściwości zapachowe wykorzystuje się do przygotowania tzw. irysowej sake (shōbuzake), którą pije się właśnie 5 maja. Dla chłopców przygotowuje się też specjalną kąpiel w łodygach irysów (shōbuyu), która zgodnie z tradycją ma chronić przed chorobami. (...)

Innymi elementami święta są koinobori, czyli latawce w kształcie karpi, które w tym dniu łopocą na wietrze nad dachami domów o yoroi, czyli zbroja samurajska. Tradycyjnie podczas kodomo no hi podaje się kashiwamochi (mochi w liściach dębu) oraz chimaki, czyli ryżowe ciasteczka owinięte w liście irysa lub bambusa.

ŹRÓDŁA

Iwona Kordzińska-Nawrocka, Japońska kltura kulinarna, Warszawa 2008
Web Japan
James' Info Matrix

NAJBLIŻSZE ŚWIĘTA

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy