Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju TRWA JAPOŃSKI DŁUGI TYDZIEŃ, CZYLI „GOLDEN WEEK”

Japan Update

02.05.2013 | 15:47

„Złoty Tydzień” lub Golden Week (ゴールデンウィーク, Gōruden Wīku) jest japońskim terminem opisującym okres kilku następujących po sobie świąt, tworzących dłuższy ciąg dni wolnych od pracy.

Złoty Tydzień co roku zapoczątkowany zostaje w dniu 29 kwietnia, który aż do 1989 roku był dniem urodzin 124-go cesarza Japonii, Hirohito 裕仁, panującego w erze Shōwa, (1924-1989) (era ta odnosiła się do lat jego życia). W roku jego odejścia dzień urodzin cesarza, został zamieniony na święto o nazwie Midori no Hi (みどりの日), którego nazwa nie tylko sugeruje kontemplację i złączenie się z naturą w podzięce za jej dary, ale również ma związek z faktem, iż cesarz Hirohito kochał florę, o której pisywał nawet książki.

W roku 2007 święto Midori no Hi (みどりの日) zostało przeniesione na dzień czwarty maja, a dzień 29 kwietnia został nazwany Dniem Shōwa czyli Shōwa no Hi (昭和の日), który ma czcić osobę wspomnianego cesarza Hirohito.

W dniu 3 maja Japończycy obchodzą, Kenpō Kinenbi (憲法記念日) czyli Dzień Konstytucji, ustanowionej po II wojnie światowej i zastępującej dawną Konstytucję Meiji.

Dnia 5 maja w Japonii obchodzi się Dzień Dziecka czyli Kodomo no Hi (こどもの日), które zostało uchwalone w roku 1948. Przed tą data, japoński Dzień Dziecka nazywał się Tango no sekku 端午の節句 czyli Dzień Chłopców. Przyjmuje się, iż w tym dniu rodzice powinni modlić się za zdrowie i dzielność swych męskich potomków.

Pomimo zamiany na Dzień Dziecka w wielu japońskich rodzinach nadal celebruje się święto chłopców. Symbolem tego święta jest karp, którego w formie kolorowych flag lub chorągwi zawiesza się na zewnątrz domów. Te przepiękne chorągwie-karpie o nazwie koi-nobori 鯉幟, są też co roku prezentowane przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Źródło: Facebook

Należy wspomnieć, iż 1 maja czyli Międzynarodowy Dzień Pracy nie jest w Japonii świętem narodowym, obchodzi się go natomiast 23 Listopada, a nazywa się on Kinrō Kansha no Hi (勤労感謝の日) czyli Dzień Dziękczynienia za Pracę. W tym dniu okazuje się wdzięczność i szacunek dla ciężkiej pracy i jej owoców.

Wielu Japończyków bierze urlop na cały tydzień, bowiem część firm, w których pracują jest również zamykana.

Źródło: Jayhan

Golden Week jest dla większości Japończyków najdłuższym okresem świątecznym wolnym od pracy. W tym czasie wielu mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni wylatuje do innych krajów Azji lub do Europy oraz USA. Powoduje to nie tylko korki na autostradach prowadzących do Narity, ale również przyczynia się do bardzo wzmożonego ruchu na wszystkich japońskich lotniskach.

JTB (Japan Travel Bureau) na podstawie informacji o ilości wykupionych biletów, podaje, iż w tym roku ilość podróżujących w Golden Week turystów osiągnie największą od roku 1969 liczbę około 22,796 miliona osób.

ŹRÓDŁA

Japan Today
Japan Guide

TAGI:

święta  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy