Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kulinaria RESTAURACJA SERWUJĄCA UDON Z CERTYFIKATEM HALAL

Udon - gruby japoński makaron z mąki pszennej

29.07.2013 | 17:12
Opracowanie: Jakub Klich

W porcie lotniczym Kansai pod Osaką otwarto pierwszą restaurację z japońskim jedzeniem, która otrzymała certyfikat zgodności z prawem islamskim.

Samoobsługowa restauracja o nazwie Za U-don, której specjalnością są dania z grubym japońskim makaronem z mąki pszennej (udon), otrzymała certyfikat halal i może oficjalnie serwować dania zgodne z zasadami prawa islamskiego. Dokument wystawiła Malaysian Halal Consulting & Training Agency. Restauracja Za U-don należy do sieci Kansas In-flight Catering z Osaki, która była zasypywana prośbami o otwarcie miejsca, gdzie można byłoby zjeść posiłek halal. Prośby pochodziły główie od podróżnych z krajów islamskich, a zwłaszcza z Malezji i Indonezji.

Halal (czasem halaal) to w islamie określenie wszystkich zachowań i rzeczy, które są dozwolone w świetle szriatu. Stanowi przeciwieństwo haram, czyli wszystkiego, co jest zabronione. W potocznym rozumieniu, zwłaszcza w krajach zachodnich, halal jest synonimem muzułmańskiej diety. Zasady szariatu kategorycznie zakazują spożywania krwi, mięsa wieprzowego, homarów, krabów i padliny oraz nakazują przestrzeganie rytualnego uboju zwierząt. Uboju halal (podobnie jak uboju koszernego) dokonuje się na zwierzęciu przytomnym (niedopuszczalne jest jego ogłuszenie). Z tego powodu uważa się go, głównie w Europie, za niehumanitarny. Zakazane jest, choć mniej kategorycznie i zależnie od szkoły prawa religijnego, spożywanie alkoholu.

W samym Tokio znalezienie restauracji, która oferuje jedzenie z certyfikatem halal nie jest bardzo trudne. Są to jednak w zdecydowanej większości restauracje z kuchnią krajów islamskich jak Iran, Turcja, Pakistan czy Bangladesz. Listę takich miejsc można przeczytać tutaj.  
 

ŹRÓDŁA

The Tokyo Times
Halal Focus
Kyodo News
Tokyo Restaurant Search

TAGI:

ciekawostka   kuchnia   podróżowanie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy