Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film INTERNAUCI MECENASAMI KINA ANIMOWANEGO

Plakat filmu; źródło: Filmweb

03.09.2016 | 14:58
Opracowanie: Anna Karpiuk

Na ekrany japońskich kin trafi ekranizacja mangi „Kono sekai no katasumi ni” (W tym zakątku świata). Fundusze na projekt zebrano przez portal crowdfundingowy.

„Kono sekai no katasumi ni” (tłum. własne W tym zakątku świata) to tytuł komiksu autorstwa Fumiyo Kōno, który po raz pierwszy ukazał się – w odcinkach – w 2007 roku. Opowieść rozgrywa się w czasach II wojny światowej i przedstawia losy Suzu, młodej dziewczyny z Hiroszimy, która po ślubie przeprowadza się do portowego miasta Kure.

W 2012 roku ogłoszono plany ekranizacji mangi. Reżyserii i napisania scenariusza podjął się Sunao Katabuchi (twórca m.in. serialu „Black Lagoon”), a produkcji podjęło się studio Mappa. Większość środków postanowiono uzyskać poprzez crowdfunding, czyli zbiórkę darowizn od internautów, którzy w zamian mogli liczyć na wymierne korzyści (w tym wypadku wymienienie nazwiska darczyńcy w napisach końcowych czy otrzymanie od Suzu – głównej bohaterki filmu – listu, który może dać dodatkowy wgląd w jej życie i odczucia).

Projekt okazał się sukcesem. Produkcję wsparło 3374 osób, co w Japonii jest liczbą rekordową. Zebrano 39 121 920 jenów (ok. 1 491 270 zł*), czyli o 80% więcej, niż wynosiła niezbędna suma.

W zamieszczonych na portalu podziękowaniach dla wszystkich darczyńców reżyser odniósł się między innymi do obecnej sytuacji na rynku japońskiej animacji.

[animowane] filmy pełnometrażowe skierowane do tak zwanego przeciętnego odbiorcy są tak liczne, że można je uznać za odrębny gatunek. Mimo to, za wyjątkiem dzieł znanych wytwórni, produkcje te muszą się mierzyć z trudnościami finansowymi nieproporcjonalnymi do swojej wysokiej jakości. Wydaje mi się, że wynika to nie tyle z problemów promocyjnych poszczególnych filmów, co z faktu, że wśród szerokiej publiczności nie wzrasta rozpoznawalność gatunku. Jest to tym smutniejsze, że obecnie tworzone japońskie filmy animowane to bardzo ciekawe produkcje.

„Kono sekai no katasumi ni” trafi na ekrany kin 12 listopada.

*Przeliczenie według kursu NBP z dnia 30.08.2016 roku.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Makuake
Variety
Anime News Network

TAGI:

manga i anime   film   Hiroszima   popkultura   kultura  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy