Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film ODNALEZIONY „PSOTNIK” POJAWI SIĘ NA FESTIWALU

Scena z „Psotnika” Yasujirō Ozu; źródło: The Asahi Shimbun od Muzeum Filmu Lalkowego w Kioto

27.09.2016 | 07:40
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Nowo odkryty fragment skróconej wersji zaginionego filmu Yasujirō Ozu ma zostać wyświetlony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kioto.

6 września bieżącego roku, podczas konferencji prasowej, profesor Yoneo Ota poinformował o znalezieniu niemal kompletnej skróconej wersji filmu „Psotnik” (Tokkan Kozō), wyreżyserowanego przez Yasujirō Ozu. Jest to niemy, czarno-biały obraz z 1929 roku. Opowiada historię mężczyzny, który uprowadził małego chłopca. Dziecko okazuje się jednak na tyle żywiołowe, że porywacz szybko pragnie się go pozbyć. Pełna, 38-minutowa wersja jest uznawana za zaginioną.

Do tej pory dostępny był jedynie 14-minutowy fragment edycji skróconej, odnaleziony w 1988 roku, brakowało w nim jednak wielu scen. Nowo odkryty filmik liczy 19 minut, zawiera tytuł, plansze tekstowe oraz scenę, w której dzieci grają w „Kamień, papier, nożyce”. Znajdował się on wśród eksponatów podarowanych kiotyjskiemu Muzeum Filmu Lalkowego przez rodzinę zmarłego kinomana. Profesor Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Osace i dyrektor muzeum Yoneo Ota uważa, że filmik jest prawie kompletny. Sadao Yamane, krytyk filmowy, który w 1988 roku odkrył 14-minutową wersję, dodaje, że najnowsze znalezisko jest w dobrym stanie. Film zostanie zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, który odbędzie się w Kioto w dniach od 13 do 16 października 2016 roku.

Wyżej wspomniane Muzeum Filmu Lalkowego w Kioto skupia się na przedstawianiu sztuki filmowej, ze szczególnym naciskiem na początki kinematografii oraz projektory filmów lalkowych. Zajmuje się także konserwacją starych filmów, odnawiając je i chroniąc przed zniszczeniami powodowanymi upływem czasu. W tym celu, poprzez swoją stronę internetową, prosi o kontakt tych, którzy posiadają historyczne eksponaty, takie jak na przykład stare taśmy filmowe czy filmy na projektor Pathé-Baby. Apel ten nie pozostaje bez odzewu, a „Psotnik” nie jest jedynym tego przykładem. W 2015 roku, wśród przekazanych do muzeum przedmiotów, Ota odkrył pełną wersję również uznawanego za zaginiony filmu „Jitsuroku Chūshingura” (Chūshingura: Prawdziwa historia), w którym wystąpił Matsunosuke Onoe, aktor teatru kabuki, nazywany pierwszą gwiazdą filmową w Japonii.

Poniżej prezentujemy dotychczas znaną, 14-minutową wersję „Psotnika”.

„Psotnik” Yasujirō Ozu; źródło: modernrocksong/YouTube

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun (I)
The Asahi Shimbun (II)
Akira Kurosawa info
Indiewire
Imdb
Strona Muzeum Filmu Lalkowego w Kioto
Strona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Kioto

TAGI:

film   odkrycia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy