Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film „CZERWONY ŻÓŁW” WŚRÓD NOMINOWANYCH DO OSCARA

Czy „Czerwony żółw" otrzyma Oscara?; źródło: KeenGamer

30.01.2017 | 15:43
Opracowanie: Edyta Kruk

24 stycznia Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych filmów, które w tym roku zmierzą się w wyścigu po Oscara. Wśród nich znalazła się animacja Studia Ghibli „Czerwony żółw”.

Animacja została nominowana w kategorii „Najlepszy długometrażowy film animowany”. Oprócz niej Amerykańska Akademia Filmowa wytypowała do Oscara takie produkcje jak: „Zwierzogród”, „Vaiana: Skarb oceanu”, „Kubo i dwie struny” oraz „Nazywam się Cukinia”. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas uroczystej 89. gali rozdania Oscarów, która zaplanowana jest na 26 lutego.

Film „Czerwony żółw” powstał dzięki współpracy japońskiego Studia Ghibli oraz francuskiej wytwórni Wild Bunch. Za reżyserię odpowiedzialny jest Holender Michaël Dudok de Wit, którego film „Ojciec i córka” został nagrodzony Oscarem w 2001 roku w kategorii „Najlepszy film krótkometrażowy”, natomiast dyrektorem artystycznym jest Isao Takahata z Ghibli. Warto nadmienić, że to pierwsza współpraca japońskiego studia z artystą spoza Japonii.

Produkcja, w jakiej praktycznie nie pojawiają się dialogi, opowiada historię mężczyzny – rozbitka, który stara się uciec z bezludnej wyspy. W pewnym momencie w życiu człowieka pojawia się tytułowe zwierzę.

„Czerwony żółw” jest jedyną japońską produkcją, jaka została w tym roku nominowana do Oscara w tej kategorii. Na liście tytułów walczących o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej nie znalazł się natomiast typowany przez wielu przebojowy film „Kimi no Na wa” (ang. Your Name).

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Kulturatka.pl
kulturaonline.pl

TAGI:

film   kultura   Studio Ghibli  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy