Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film POWRÓT HAYAO MIYAZAKIEGO I PLANY NOWEJ PEŁNOMETRAŻOWEJ ANIMACJI STUDIA GHIBLI

Hayao Miyazaki przy pracy; źródło: The Comp Magazine

31.05.2017 | 07:06
Opracowanie: Marta Kowalczyk

Współzałożyciel Studia Ghibli po raz kolejny wraca z emerytury. Rusza rekrutacja do zespołu animatorów, który będzie pracował nad nową produkcją Miyazakiego.

Po swoim ostatnim filmie – „Zrywa się wiatr” – Hayao Miyazaki, reżyser znany z takich produkcji jak „Księżniczka Mononoke” czy „Spirited Away: W krainie bogów”, po raz szósty ogłosił przejście na emeryturę. O jego kolejnym powrocie pisaliśmy już na łamach naszego dziennika w listopadzie 2016 roku. Wtedy Miyazaki pracował jeszcze nad trzema krótkometrażowymi animacjami. W wyemitowanym w zeszłym roku dokumencie „Owaranai Hito Miyazaki Hayao” zasugerowano, że być może powstająca wtedy krótkometrażówka „Kemushi no Boro”, zostanie jednak zrealizowana jako kinowa produkcja. Według współzałożyciela studia Toshio Suzukiego krótka animacja ma jednak zostać wyświetlona premierowo w lipcu bieżącego roku w Muzeum Ghibli.

Ghibli 19 maja br. na oficjalnej stronie internetowej podało informację, że istotnie – planowana jest nowa pełnometrażowa produkcja. Tematyka filmu pozostaje nadal w tajemnicy. Studio podało jedynie informację, że Miyazaki znalazł po prostu materiał, który uważa za warty przedstawienia. Suzuki powiedział, że reżyser zaczął już pracę nad scenorysami w lipcu 2016 roku, jednak stworzył ich do tej pory zaledwie dwadzieścia.

Do nowo powstającego projektu ruszył już nabór artystów i animatorów. Studio Ghibli prowadzi otwartą rekrutację dla wszystkich – niezależnie od narodowości, wieku (osoby pełnoletnie) czy płci. Nie jest także wymagane doświadczenie w tego rodzaju produkcji. Aplikacje przyjmowane będą do 1 lipca br. Potem odbędą się egzaminy praktyczne oraz rozmowy z kandydatami. Zatrudnieni na 3-letnim kontrakcie artyści mają rozpocząć pracę 1 października br. Pierwotnie premierę filmu planowano jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2020, ale nie wiadomo, czy uda się zdążyć z realizacją do 2019 roku.

Po ukończeniu ostatniej produkcji „Marnie. Przyjaciółka ze snów” w 2014 roku, zdawało się, że samo studio nie ma zamiaru wracać już do pełnometrażowych produkcji. Od tamtego czasu według portalu Japan’s Livedoor News zwolniono prawie 200 rysowników. Podobno duża część z nich nawiązała współpracę ze Studiem Ponoc (założonym przez producenta pracującego kiedyś dla Studia Ghibli Yoshiakiego Nishimurę). Jak twierdzą krytycy, Studio Ghibli może nie być w stanie pozyskać tych osób na nowo do kolejnego projektu Miyazakiego.

Według Studia Ghibli, biorąc pod uwagę wiek Miyazakiego, będzie to ostatni film, który wyreżyseruje.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Sora News I
Sora News II
Inquirer
Wow Japan

TAGI:

manga i anime   film   Studio Ghibli   animacja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy