Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka TEPCO CHCE SPUŚCIĆ WODĘ Z REAKTORA DO MORZA

Takashi Kawamura; źródło: Reuters

20.07.2017 | 14:51
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Podczas wywiadu nowy szef TEPCO Takeshi Kawamura powiedział, że elektrownia musi w końcu pozbyć się zanieczyszczonej wody, pozostałej po schładzaniu reaktora.

Takashi Kawamura ma za zadanie doprowadzić do odbudowania pozycji TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) na rynku. W udzielonym wywiadzie powiedział, że spółka musi przestać powstrzymywać się przed spuszczeniem wody wykorzystywanej do chłodzenia reaktora i zacząć w końcu generować zyski, jeśli ma jej się kiedykolwiek udać usunąć efekty katastrofy sprzed 6 lat:

Aby odbudować Fukushimę, musimy zarabiać więcej; wiem, że nie powinniśmy myśleć tylko o pieniądzach, ale uważam, że jest to ważne.

Woda byłaby oczyszczona z większości substancji pochodzących z elektrowni, z wyjątkiem radioaktywnego trytu. W niewielkich ilościach jest on postrzegany jako względnie nieszkodliwy dla ludzi. Metoda ta jest uznawana przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej oraz Japoński Urząd Regulacji Jądrowej za jedyne realistyczne rozwiązanie. Tryt zostaje w odfiltrowanej wodzie, gdyż trudno jest go wyizolować. W innych elektrowniach jądrowych standardem jest spuszczanie rozcieńczonej wody trytowej do morza.

Rozwiązanie to popiera również japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu. Natomiast przeciwko wystąpił Masayoshi Yoshino, minister ds. rewitalizacji terenów zniszczonych wskutek katastrofy, odnosząc się do skutków, jakie mogłoby to wywrzeć na lokalnych rybaków. Minister wyraził swoje obawy podczas konferencji prasowej dodając, że „na pewno zaistnieją szkody związane z rozprzestrzenianiem nieuzasadnionych plotek”.

W wywiadzie Kawamura odniósł się również do przyszłości TEPCO oraz samego wykorzystania energii atomowej przez Japończyków. Jego zdaniem, ze względu na to, że Japonia jest krajem ubogim w surowce naturalne, przemysł atomowy nadal będzie miał się dobrze, nawet mimo zaostrzonych po katastrofie wymogów bezpieczeństwa, a także kosztów związanych z przetwarzaniem paliwa i składowaniem odpadów. Wyraził także nadzieję na szybkie ponowne uruchomienie elektrowni Kashiwazaki-Kariwa na północy kraju.

W komentarzu do wywiadu TEPCO stwierdziło, że Kawamura miał na myśli to, iż „z naukowego i technologicznego punktu widzenia, nie jest problemem spuszczanie wody zawierającej tryt”, a decyzja nie została jeszcze podjęta.

ŹRÓDŁA

The Mainichi I
The Mainichi II

TAGI:

energia jądrowa   Fukushima  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy