Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia POETYCKI SKARB W ANTYKWARIACIE

Komentarz cesarza Kōkaku dotyczacy wierszy Saneakiego; źródło: The Asahi Shimbun od Institute of Moralogy

28.07.2017 | 07:10
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Znalezione przypadkiem pismo okazało się wartościowym dokumentem, udowadniającym zainteresowanie dawnego cesarza poezją dworską.

W marcu tego roku w jednym z kiotyjskich antykwariatów emerytowany profesor Isao Tokoro znalazł i zakupił dokument, na którym zapisano czterdzieści poematów waka. Ich autorem był Kazahaya Saneaki, jeden z dworzan cesarza Kōkaku (1771–1840). Oprócz wierszy na zakupionym piśmie znajdował się odręczny komentarz dotyczący jakości utworów.

Dokument został przeanalizowany przez pracowników Institute of Moralogy w Kashiwie (pref. Chiba), działającej od 1926 roku jednostki specjalizującej się w badaniu oraz nauczaniu etyki i moralności. Ich zdaniem ocena wiersza została najprawdopodobniej napisana przez samego Kōkaku. Wiadomo, że Saneaki był jednym z dworzan tworzących waka pod jego kierunkiem. Wszystko wskazuje więc na to, że cesarz podał tematy, a jego uczeń skomponował po dwa wiersze na każdy z nich. Następnie Kōkaku napisał, który utwór z każdej pary jest jego zdaniem lepszy. Przypuszcza się także, że niektóre znajdujące się w dokumencie wiersze to wersje poprawione później przez Saneakiego.

Materiał ten jest wartościowy pod względem historycznym, ponieważ pokazuje, że cesarze byli zaangażowani w poezję waka, ten najważniejszy element japońskiej kultury dworskiej

– powiedział profesor Tokoro.

Urodzony w 1771 roku jako Tomohito, Kōkaku pochodził z bocznej gałęzi linii cesarskiej. Ponieważ panujący przed nim Gomomozono nie pozostawił męskiego potomka, po jego śmierci cesarzem mianowano Tomohito. Panował on w latach od 1779 do 1817 i został zapamiętany jako mądry, wykształcony władca, interesujący się sprawami kulturalnymi kraju. Był też wybitnym twórcą waka i nauczycielem komponowania tych poematów. W 1817 roku abdykował na rzecz swojego syna Ninkō. W związku z tym, że był ostatnim z cesarzy, którzy zrzekli się tronu, jego imię pojawia się obecnie w mediach w związku z planami abdykacji aktualnie panującego cesarza Akihito.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Global Security
The Institute of Moralogy
Agencja Dworu Cesarskiego
The Japan Times

TAGI:

ciekawostka   cesarz   kultura   odkrycia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy