Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia POWRÓT CZASZKI Z XIX WIEKU

Moment przekazania skradzionej czaszki; źródło: The Japan Times.

03.08.2017 | 18:03
Opracowanie: Agnieszka Demidowska

31 lipca na terenie Ambasady Japonii w Niemczech odbyła się oficjalna ceremonia przekazania ajnuskiej czaszki, która została skradziona w 1879 roku.

Czaszka została zwrócona japońskiemu rządowi na mocy oenzetowskiej Deklaracji Praw Ludów. Deklaracja wzywa rządy do współpracy przy zwrotach szczątków przedstawicieli ludności rdzennych. Jest to pierwszy raz, kiedy to ludzkie szczątki zostały przekazane Japonii drogą dyplomatyczną.

Na ceremonii obecni byli m.in.: prezes Berlińskiego Towarzystwa Antropologii, Etnologii i Prehistorii (BGAEU), Alexander Paschos, prezes Stowarzyszenia Ainu na Hokkaido, Tadashi Katō, oraz sekretarz Kompleksowego Biura Polityki Ainu, Hirohide Hirai.

Mężczyźni podpisali zaświadczenie potwierdzające powrót czaszki, a następnie doszło do uroczystego przekazania jej japońskim reprezentantom przez Paschosa. Komentując oddanie ajnuskiej czaszki, prezes BGAEU powiedział:

Kradzież i wywiezienie czaszki nie tylko naruszało ówczesne prawo, lecz stanowiło również wyraz braku rozwagi w stosunku do ludności Ajnu.  

Hirohide Hirai wyraził ubolewanie z powodu faktu, iż czaszka była poza Japonią przez ponad 100 lat. Później jednak powiedział, że czuje wdzięczność wobec decyzji o zwrocie:

To ogromny krok. Chcemy dążyć do powrotu podobnych szczątek z zagranicy do Japonii.

2 sierpnia br. czaszka została tymczasowo umieszczona w kaplicy grzebalnej na terenie Uniwersytetu Hokkaido. Na 4 sierpnia zaplanowane jest z kolei tradycyjne nabożeństwo żałobne w ajnuskim stylu, znane również jako icarpa.

Czaszka została skradziona z cmentarza w Sapporo w 1879 roku przez niemieckiego turystę, Georga Schlesingera. Od jej kradzieży minęło więc 138 lat. Do czasu przekazania jej japońskiemu rządowi czaszka przechowywana była w archiwach BGAEU przez Rudolfa Virchowa, patologa, antropologa i współzałożyciela wspomnianej organizacji.

W drugiej połowie XIX wieku zaczęła wzrastać popularność badań nad ludnościami tubylczymi, co doprowadziło do nasilenia się kradzieży ajnuskich szczątków. Kradzieże miały miejsce pomimo oficjalnego zakazu prowadzenia wykopalisk na grobach Ajnu, który został wydany przez japoński rząd.

Plany oddania rządowi Japonii szczątków Ajnów zadeklarował również rząd Australii. 

W 2008 roku Ajnowie zostali uznani za rdzennych mieszkańców Japonii, a w 2014 po raz pierwszy uczestniczyli w konferencji ONZ. W maju zeszłego roku rząd Japonii rozważał wprowadzenie ustawy mającej na celu poprawę jakości życia Ajnu. Przez lata mniejszość ta była bowiem obiektem dyskryminacji, co w znaczący sposób odbiło się na ich sytuacji ekonomicznej. Promocja kultury Ajnów planowana jest też przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Mainichi Shimbun I
The Mainichi Shimbun II
TVN24

TAGI:

archeologia   Hokkaido   Ajnu  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy