Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia MUZEA W HIROSZIMIE I AUSCHWITZ-BIRKENAU NAWIĄZUJĄ WSPÓŁPRACĘ

Muzeum Pokoju w Hiroszimie; źródło: Visit Hiroshima

22.08.2017 | 08:06
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Pracownicy muzeum na terenie obozu Auschwitz-Birkenau wspomogą Muzeum Pokoju w Hiroszimie w konserwacji ważnych dla potomności przedmiotów.

Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku Kenji Shiga, dyrektor Muzeum Pokoju w Hiroszimie odbył podróż do Budapesztu i Oświęcimia, gdzie odwiedził muzea, które prezentują ekspozycje związane z II wojną światową. Przebywając w Polsce, Shiga spotkał się z Andrzejem Kacorzykiem, wicedyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, i zaproponował mu współpracę. Jednym z powodów wizyty jest rozpoczęta 1 kwietnia tego roku przez japońską jednostkę inicjatywa zacieśniania więzów z zagranicznymi muzeami, zajmującymi się tematyką II wojny światowej. Japończycy chcą także nauczyć się metod konserwacji przedmiotów od pracowników oświęcimskiego muzeum, którzy są uznawani za specjalistów w tej dziedzinie.

Muzeum Pokoju w Hiroszimie boryka się z problemem niszczenia się wystawianych w nim eksponatów. Bolesnym doświadczeniem było urwanie się wskazówki zegarka kieszonkowego, który zatrzymał się dokładnie w momencie wybuchu bomby atomowej nad miastem, czyli 6 sierpnia 1945 roku o 8:15. Przedmiot należał do Kengo Nikawy, jednej z ofiar eksplozji i został przekazany do muzeum przez jego syna Kazuo. Od tamtego czasu zegarek był jedną z cenniejszych pamiątek. Pracownicy byli zmuszeni zdjąć z wystawy także inne eksponaty ze względu na ich zły stan.

Kacorzyk odniósł się pozytywnie do propozycji Shigi, w związku z czym pracownicy Muzeum Pokoju przyjadą do Oświęcimia, gdzie lokalni kuratorzy podzielą się z nimi wiedzą na temat metod konserwacji. Umiejętności te Auschwitz-Birkenau czerpało od uniwersytetów na całym świecie. W trakcie swojego pobytu Japończycy poznają także historię Holokaustu. Niejako w zamian podzielą się z Polakami wiedzą na temat zniszczeń spowodowanych przez bombę atomową, ponieważ w planach Muzeum Pokoju jest również przekazanie przyszłym pokoleniom historii tego tragicznego wydarzenia II wojny światowej.

Zbudowane w 1955 roku Muzeum Pokoju w Hiroszimie upamiętnia okres związany ze zrzuceniem bomby atomowej na to miasto. Prezentuje przedmioty, które należały do ofiar, a także materiały pokazujące Hiroszimę i życie jej mieszkańców przed katastrofą i po niej.

Założone w 1947 roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się na terenie dawnego obozu koncentracyjnego o tej samej nazwie. Uczczono w nim pamięć łącznie ponad 1,1 miliona Żydów, Polaków i jeńców innych narodowości, którzy zginęli z rąk nazistów w tamtejszych komorach gazowych. Wśród eksponatów znajdują się przedmioty należące do więźniów, w tym 110 tysięcy par butów.

Auschwitz i Hiroszima są wyjątkowo symbolicznymi miejscami, jeśli chodzi o historię świata

– uważa Kenji Shiga.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Hiroshima Peace Media Center
Culture Trip
Strona Auschwitz-Birkenau

TAGI:

Polska-Japonia   stosunki międzynarodowe   muzeum   II wojna światowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy