Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka POCIĄG DO EUROPY

źródło: Tokyo Cheapo, autor: Jeff Laitila

22.08.2017 | 15:33
Opracowanie: Joanna Pater

Kontrakt o wartości około 1 mld funtów wprowadza japońską spółkę kolejową JR East na brytyjski rynek transportu publicznego.

JR East Co. wraz z japońskim domem handlowym Mitsui & Co oraz holenderską firmą kolejową Abellio uzyskały prawo do obsługi franczyzy kolei West Midlands w Anglii. Oznacza to, że powstałe konsorcjum będzie odpowiedzialne za obsługę kolei na trasie Londyn — Liverpool oraz lokalne połączenia w okolicach miasta Birmingham. W użytkowaniu między innymi przez japońską firmę znajdzie się prawie 900 km linii kolejowych, obsługujących około 74 mln pasażerów rocznie.

Umowa będzie obowiązywać od grudnia 2017 do marca 2026 roku. W tym czasie konsorcjum ma dokonać inwestycji w sieć kolejową na kwotę blisko 1 mld funtów, by poprawić jakość usług transportowych. Do głównych celów poprawy funkcjonowania linii kolejowych zaliczyć mają się między innymi: eliminacja opóźnień, wymiana taboru na nowe składy, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu, ułatwienia dostępu do kolei dla osób niepełnosprawnych i inne.

Założona 30 lat temu spółka JR East Co. jest pierwszą japońską firmą kolejową zaangażowaną w transport za granicą. Szacuje się, że dziennie na terenie Japonii obsługuje ok. 14 mln pasażerów i zarządza największą stacją kolejową na świecie – Tokio. Jej wejście na rynek brytyjski, a tym samym europejski, wiąże się ze strategią „Ever Onward”, której celem jest rozwijanie działalności poza obrębem Japonii.

Dla Mitsui & Co, w przeciwieństwie do JR East Co., wejście na brytyjski rynek nie jest debiutem na arenie międzynarodowej. Koncern od lat działa na wielu płaszczyznach, wiążąc się z takimi branżami jak logistyka, chemia, energetyka, IT i wiele innych. Poza Japonią jest szczególnie znany ze swojego udziału w różnych projektach, na przykład Sachalin II, oraz angażowanie się w  wydobycie gazu łupkowego w USA czy przemysł rolniczy w Brazylii.

ŹRÓDŁA

Japan Today
Nikkei Asian Review
Railway Gazette
Smart Rail World
Mitsui & Co I
Mitsui & Co II

TAGI:

Europa   transport   pociągi  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy