Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia FILM O PILOCIE Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ

Kaname Harada; źródło: Pinterest

24.08.2017 | 16:30
Opracowanie: Mateusz Chrzczonowski

Od lipca w kinach w Nagano wyświetlany jest film dokumentalny o pilocie Kaname Haradzie, który w 1941 roku brał udział w ataku na Pearl Harbor.

Film o tytule „Kaname Harada: Prayers for Peace – the 100 Years of a Former Zero Fighter Pilot” skupia się na Kaname Haradzie, pilocie myśliwca Zero z czasów II wojny światowej, który na podstawie własnych doświadczeń opowiadał o brutalności wojny oraz przekonywał, jak ważny jest pokój we współczesnym świecie. Podczas przemowy w 2015 roku mówił:

Nic nie jest tak straszne jak wojna. Chciałbym opowiedzieć wam moje doświadczenia z wojny, aby młodsze pokolenia nie musiały przechodzić przez to, co ja.

Kaname Harada był ostatnim żyjącym japońskim pilotem uczestniczącym w ataku na Pearl Harbor. Zmarł jednak w zeszłym roku w wieku 99 lat. Był uważany za jednego z asów Cesarskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Japonii, który samodzielnie zestrzelił 9 samolotów wroga. W swoich wywiadach wielokrotnie opowiadał o okropnościach wojny oraz potrzebie unikania podobnych wydarzeń w przyszłości.

Zdałem sobie sprawę, że wojna zmieniła mnie w mordercę ludzi i to nie jest osoba, którą chciałem być

– mówił Harada w wywiadzie dla „The New York Times” w 2015 roku.

W jednej ze scen filmu Harada opowiada, jak zobaczył smutną twarz pilota, do którego miał strzelać. Powiedział wtedy:

Jeśli cię nie zabiję, sam zostanę zabity.

Tetsuo Miyao, reżyser filmu, chce, aby jego obraz nauczył ludzi, jak cenny jest pokój. Miyao poznał Haradę w 2014 roku, gdy były pilot wygłaszał dwugodzinny wykład, na koniec którego upadł ze zmęczenia. Reżyser zafascynowany entuzjazmem Harady postanowił, że przekaże jego ideały młodemu pokoleniu za pomocą filmu. Harada, mimo złego stanu zdrowia, zapewnił, że w pełni popiera jego pomysł i będzie go wspierał.

Film pokazywany jest jedynie w kinach w Nagano, ale osoby zaangażowane w jego produkcję rozważają dystrybucję na terenie całej Japonii.

Zapowiedź filmu; źródło: YouTube/Suzakacity

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The New York Times

TAGI:

film   II wojna światowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy