Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka WYŻSZE KARY DLA PRZEMYCAJĄCYCH ZŁOTO?

Złoto przejęte przez celników i bielizna, w której było przemycane; źródło: Nikkei Asian Review

13.11.2017 | 07:18
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

W związku z coraz większą skalą przemytu i rosnącymi stratami skarbu państwa, rząd Japonii rozważa zaostrzenie kar dla osób popełniających ten czyn.

Poziom przestępczości w Japonii jest jednym z najniższych na świecie i nadal spada, między innymi z powodu starzejącego się społeczeństwa. Problemem wciąż pozostają przestępstwa popełniane bez użycia przemocy. Do tej grupy zalicza się przemyt złota kruszcowego. Jak zauważają eksperci, przemyt nie wymaga stosowania przemocy czy korzystania z broni, a także zasadniczo nie powoduje ofiar.

W czerwcu bieżącego roku został pobity rekord liczby prób przemytu wykrytych przez japońskich celników. Było to 467 przypadków. To wzrost o 60% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dane te przekładają się na stratę budżetu w postaci niezapłaconych podatków w wysokości około 870 milionów jenów (prawie 28 milionów złotych*), co stanowi wzrost o 40% od zeszłego roku.

Przemyt złota rośnie od 2014 roku, kiedy to rząd japoński podniósł podatek konsumpcyjny z 5% na 8%. Wwiezienie na teren Japonii złota bez zawiadomienia organów celnych sprawia, że przywożący unika zapłaty podatku. Gdy następnie dokonuje sprzedaży kruszcu, nabywca płaci za złoto i za teoretycznie zapłacony podatek, co z kolei staje się zyskiem przemytnika.

Jest to tym bardziej opłacalne, że w ostatnich latach ceny złota są wysokie, a przemycenie jego niewielkich ilości nie jest trudne. Według danych przedstawionych przez celników złoto bywa przewożone zaszyte w bieliźnie czy przyczepione do stóp.

W ramach walki z procederem Ministerstwo Finansów rozważa podniesienie maksymalnej wysokości grzywny za przemyt złota. Obecnie może być to kwota do 10 milionów jenów (prawie 322 tysiące złotych*). Ponadto celnicy mają zostać wyposażeni w bramki wykrywające metal. Dodatkowo od przyszłego roku grupa ekspertów ma współpracować z liniami lotniczymi w celu rozszerzenia kontroli na pokładach samolotów.

Bez dokonywania zgłoszenia można wwieźć złoto w formie sztabek, o ile ich waga nie przekracza 1 kilograma, a łączna wartość przewożonych przedmiotów nie wynosi więcej niż 200 tysięcy jenów (prawie 6 tysięcy 400 złotych*).

*Przeliczenie na podstawie kursu średniego NBP z 8.11.2017

ŹRÓDŁA

Japan Today
Nikkei Asian Review
The New York Times
Japan Customs

TAGI:

podatki  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy