Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka WPŁYWY Z PODATKU LEŚNEGO RÓWNIEŻ DLA PREFEKTUR?

Las w prefekturze Kochi; źródło: Visit Kochi

29.11.2017 | 16:44
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Rząd zastanawia się nad przekazywaniem części wpływów z planowanego podatku leśnego również do budżetów prefekturalnych.

Około 70% powierzchni Japonii pokryte jest lasami. Zarządzanie nimi i dbanie o nie jest zadaniem, które coraz trudniej wykonywać ich właścicielom, przez co niezbędna staje się pomoc władz. W celu pozyskania funduszy na ten cel w wielu miejscowościach władze na szczeblu lokalnym wprowadziły specjalne podatki. Według stanu na listopad ubiegłego roku 37 z 47 japońskich prefektur pobierało podatek przeznaczony na utrzymanie lasów. Ze względu na to, że jest to podatek lokalny, jego wysokość wahała się od 300 do 1200 jenów (od około 9,50 do trochę ponad 38 złotych*) rocznie od osoby. Niektóre prefektury opodatkowały również spółki.

„International Journal of Forestry Research” zauważa, że tak jak w przypadku większości programów finansowanych z budżetu, zarządzanie środkami na utrzymanie lasów odbywa się bez ścisłych reguł i nie zawsze według rzeczywistych potrzeb. Co więcej, płacący podatek nie zawsze są świadomi opodatkowania, ze względu na niewielką stawkę oraz połączenie jego poboru z innymi opłatami.

Wprowadzenie podatku leśnego na poziomie krajowym stanowi element rządowej reformy podatkowej, która ma być procedowana w przyszłym roku. Natomiast projekt będzie znany już w grudniu bieżącego roku.

Według pierwotnych założeń podatek ten miał być rozdzielany między miasta i wsie w zależności od wielkości znajdujących się na ich terenie obszarów leśnych. Obecnie rząd planuje przekazywanie od 10 do 30% wpływów z daniny do budżetów prefektur. Środki te mają zostać przeznaczone na szkolenia pracowników oraz promocję wykorzystywania drewna. Zdaniem rządu są to zadania zbyt ciężkie dla władz miejskich.

Dokładna wysokość daniny nie jest jeszcze znana. Rozważane są opcje od 500 do 1000 jenów (od 16 do 32 złotych*) rocznie na osobę. Przy założeniu, że przyjęto by najwyższą stawkę, dawałoby to 60 miliardów jenów (1,917 miliarda złotych*) w skali roku. Jak podaje „The Japan Times”, podatek może zacząć obowiązywać od 2024 roku.

*Przeliczenie na podstawie kursu średniego NBP z 23.11.2017

 

ŹRÓDŁA

nternational Journal of Forestry Research
The Japan Times I
The Japan Times II

TAGI:

podatki  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy