Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film JAPOŃSKIE AKCENTY PODCZAS ROZDANIA OSCARÓW 2018

Kazuhiro Tsuji, David Malinowski i Lucy Sibbick; źródło: Japan Today (zdjęcie: Jordan Strauss)

07.03.2018 | 15:07
Opracowanie: Martyna Wyleciał

Oscara za charakteryzację dostał Kazuhiro Tsuji oraz pracujący z nim David Malinowski i Lucy Sibbick.

W niedzielę 4 marca rozdano po raz 90. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Podczas gali w Los Angeles statuetki przyznano w ponad dwudziestu kategoriach. Oscara za charakteryzację otrzymali Kazuhiro Tsuji, David Malinowski i Lucy Sibbick, którzy pracowali nad filmem „Czas mroku” (Darkest Hour, reż. Joe Wright), opowiadającym historię Winstona Churchilla. W jego rolę wcielił się Gary Oldman, który również otrzymał statuetkę za najlepszą rolę męską.

Trailer do „Czasu mroku”; źródło: YouTube/TYLKOHITY

Rola ta wymagała od aktora znaczącej transformacji, za którą odpowiedzialny był w głównej mierze Kazuhiro Tsuji. W sumie przemiana Gary’ego Oldmana w Winstona Churchilla zajęła około 200 godzin, a pełna charakteryzacja obejmowała liczne warstwy makijażu i silikonowych protez. Aktor sam zgłosił się do Tsujiego, który w tym czasie wycofał się już z przemysłu filmowego i namówił go do powrotu. Oldman tak argumentował swój wybór:

Potrzebowałem nie tyle charakteryzatora, co artysty. I mógł to być tylko jeden człowiek – Kazuhiro Tsuji. To, że mogłem zagrać Winstona, zawdzięczam właśnie Kazu.

Podczas swojej przemowy na gali Kazuhiro Tsuji w imieniu swoim i współpracujących z nim artystów również podziękował Oldmanowi:

To był zaszczyt odbywać tę podróż wraz z tobą. Gdyby nie ty, nie stalibyśmy tutaj dzisiaj.

Artysta przy pracy nad jedną ze swoich rzeźb; źródło: oficjalna strona Kazuhiro Tsujiego

Kazuhiro Tsuji urodził się w Kioto, lecz pracuje głównie w Los Angeles. Znany jest przede wszystkim ze swoich niezwykle realistycznych ogromnych rzeźb (np. Andy’ego Warhola, Abrahama Lincolna czy Salvadora Dali), a także pracy charakteryzatora na planie wielu filmów. Był nominowany do Oscara dwukrotnie – za komedie „Klik: I robisz, co chcesz” (Click, reż. Frank Coraci) z 2007 roku i „Norbit” (reż. Brian Robbins) z 2008 roku. Jest pierwszym Japończykiem, który dostał statuetkę w tej kategorii. Po odebraniu nagrody Tsuji powiedział:

To dla nas wszystkich spełnienie marzeń.

Oscar dla Tsujiego to nie jedyny japoński akcent podczas tegorocznej gali. W kategorii „Krótki film animowany” nominowany był „Negative Space”. Za animację tę odpowiedzialni byli Max Porter i Ru Kuwahata. Oscara w tej kategorii dostał jednak film Kobego Bryanta „Dear Basketball”.

Trailer do animacji „Negative Space”; źródło: YouTube/Sedicicorto

ŹRÓDŁA

Japan Today
CNN Style
Strona Oficjalna Artysty

TAGI:

film   nagroda  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy