Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka PO AFERZE Z COINCHECKIEM JAPONIA ZAOSTRZA KURS WOBEC KRYPTOWALUT

Reklama bitcoina; źródło: The Asahi Shimbun

13.03.2018 | 14:49
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

W związku ze znaczną kradzieżą na giełdzie kryptowalut, japońska Agencja Usług Finansowych wstrzymała działania dwóch takich giełd, pięć innych wezwała do zmiany praktyk biznesowych.

Rząd czasowo zawiesił funkcjonowanie znajdującej się w Jokohamie FSHO i mieszczącej się w Nagoi Bit Station. W oświadczeniu Agencja Usług Finansowych poinformowała, że wstrzymanie operacji tej pierwszej wynika z tego, że „nie posiada ona odpowiedniego systemu do monitorowania transakcji oraz nie szkoli pracowników”. Z kolei druga „wykorzystała na własny użytek cyfrową walutę zdeponowaną przez klientów”.

W następstwie hakerskiego ataku ze stycznia bieżącego roku na Coincheck skradziono 58 miliardów jenów (miliard 852 miliony złotych*) w NEM, wówczas 10. największej kryptowalucie. Spółka zobowiązała się do zwrotu klientom utraconych środków, ale jest wątpliwe, czy i kiedy to faktycznie nastąpi. W lutym 7 poszkodowanych, dwie spółki i pięć osób fizycznych, złożyło pozew przeciwko Coincheckowi, domagając się 19,53 milionów jenów (623 tysiące 500 złotych*).

Choć okradziona giełda została już ukarana, to wezwano ją również do zmiany praktyk. Operatorzy giełd mają na to czas do 22 marca bieżącego roku.

Atak na Mt. Gox w 2014 roku skłonił japoński rząd do wprowadzenia przepisów regulujących funkcjonowanie giełd kryptowalut. Podmiot taki musi uzyskać od Agencji Usług Finansowych licencję, ale jak zauważają eksperci, nie gwarantuje to ochrony przed atakami hakerskimi i cyberprzestępczością. Licencję taką uzyskało 16 giełd, a wiele innych złożyło aplikacje. Do nich należał też Coincheck, któremu pozwolono na prowadzenie operacji w trakcie procesu weryfikacyjnego.

Niektóre kraje, tak jak Chiny, zdecydowały się zwalczać wirtualną walutę, podczas gdy inne, na przykład USA, zalecają ostrożność i ograniczony użytek. Licencjonowanie wprowadzone przez Japonię jest ewenementem na skalę światową. Japonia otwiera się na biznes kryptowalutowy. Ocenia się, że połowa światowego handlu bitcoinami odbywa się w jenach. Reklamy telewizyjne i uliczne zachęcają do inwestowania w bitcoina, jednakże jednocześnie ostrzegają, że jest to działanie na własne ryzyko.

*Przeliczenia według kursu średniego NBP z 08.03.2018 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Asahi Shimbun

TAGI:

biznes   bezpieczeństwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy