Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka BYŁY WICEMINISTER FINANSÓW OSKARŻONY O MOLESTOWANIE DZIENNIKARKI

Wiceminister Fukuda po ogłoszeniu rezygnacji ze stanowiska; źródło: Reuters/Kyodo

21.04.2018 | 08:27
Opracowanie: Ewelina Turek

Tygodnik „Shinchōsha” opublikował artykuł zarzucający wiceministrowi finansów werbalne molestowanie dziennikarki. Wiceminister złożył rezygnację, ale zaprzecza, że opisywane zdarzenie miało miejsce.

W czwartek 12 kwietnia w tygodniku „Shinchōsha” ukazał się artykuł oskarżający wiceministra finansów Junichiego Fukudę o molestowanie dziennikarki. W trakcie spotkania z reporterką w barze Fukuda miał zapytać ją, czy może ją pocałować i dotknąć jej piersi. Tożsamość dziennikarki nie została ujawniona, ale dzień po ukazaniu się artykułu tygodnik opublikował również nagranie rozmowy.

W oświadczeniu Ministerstwo Finansów stwierdziło, że wiceminister zaprzecza oskarżeniom oraz ma w planach pozwać wydawcę tygodnika o zniesławienie. Fukuda powiedział:

Czasami wychodzę na posiłki z dziennikarzami płci męskiej i żeńskiej po godzinach pracy, ale do wymiany zdań opisanej w tygodniku (lub z opublikowanego nagrania) nigdy nie doszło z żadną dziennikarką.

Według agencji prasowej „Reuters” tygodnik „Shinchōsha” ma opublikować odpowiedź na oświadczenie ministerstwa w następnym wydaniu, utrzymując, że artykuł jest oparty na faktach.

W środę 18 kwietnia minister finansów Tarō Aso poinformował dziennikarzy, że przyjął dymisję wiceministra. Fukuda stwierdził:

Sytuacja po opublikowaniu artykułu sprawiła, że ciężko mi było pełnić obowiązki wiceministra, więc złożyłem rezygnację.

oraz:

Jestem winny za przyciągnięcie uwagi mediów na siebie, gdy Ministerstwo Finansów zmaga się z poważną sytuacją.

Oskarżenie o molestowanie nie jest jedynym problemem ministerstwa, które bada obecnie kontrowersyjną sprawę sprzedaży gruntów Moritomo Gakuen.

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że zanalizuje postawione zarzuty za pośrednictwem zewnętrznej kancelarii prawnej, gdyż pierwsza kontrola dotycząca sprawy została przeprowadzona przez podwładnego Fukudy. Ministerstwo wezwało chętne do pomocy w dochodzeniu dziennikarki do skontaktowania się z tą kancelarią. Wzbudziło to podejrzenia ze strony innych członków rządu, takich jak minister spraw wewnętrznych Seiko Noda, która powiedziała:

To duży ciężar dla ofiar. Prawda jest taka, że ofiary molestowania nie mogą się podzielić swoimi doświadczeniami z członkami rodziny.

Wątpliwości ma również minister odpowiedzialny za Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku Shunichi Suzuki, który stwierdził, że należy ostrożnie rozpatrzyć tę sprawę, gdyż ofiary zostaną jeszcze bardziej skrzywdzone w przypadku podania ich danych osobowych.

Aso uzasadnił decyzję Ministerstwa Finansów o wezwaniu ofiar molestowania do kontaktu, mówiąc:

Nie możemy nic zrobić pod warunkiem, że się zgłoszą.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Reuters I
Reuters II

TAGI:

Abe   kontrowersje   kobiety  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy