Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo YUZURU HANYŪ LAUREATEM NAGRODY HONOROWEJ

Yuzuru Hanyū i Shinzō Abe podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu; źródło: Mainichi

09.06.2018 | 07:03
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Dwukrotny medalista olimpijski został najmłodszym laureatem wyróżnienia nadawanego przez premiera Japonii.

O tym, że 23-letni łyżwiarz został wybrany jako laureat Nagrody Honorowej, poinformował 1 czerwca 2018 roku podczas konferencji prasowej Yoshihide Suga, szef gabinetu premiera. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 2 czerwca w tokijskim biurze premiera Shinzō Abe. Jak podaje dziennik „The Asahi Shimbun”, Hanyū jest nie tylko najmłodszym laureatem nagrody, lecz także pierwszym łyżwiarzem, który otrzymał to wyróżnienie.

W swoim przemówieniu Suga zwrócił uwagę na sukcesy sportowe Hanyū i nawiązał do jego pochodzenia (łyżwiarz pochodzi z regionu Tōhoku, dotkniętego w 2011 roku trzęsieniem ziemi i również był zmuszony do ewakuacji). Szef gabinetu wspomniał o złotych medalach zdobytych podczas dwóch następujących po sobie zimowych igrzysk olimpijskich – w Soczi w 2014 roku, gdy wygrał złoto w łyżwiarstwie jako pierwszy Japończyk, i w Pjongczangu w 2018 roku, gdy powtórzył swój sukces. Podkreślił fakt, że Hanyū jest jedynym japońskim łyżwiarzem, któremu się to udało, natomiast wśród światowych sportowców dwukrotne zwycięstwo nie miało miejsca od ponad 60 lat.

Podczas konferencji Suga podkreślił także, jaki wpływ łyżwiarz ma na japońskie społeczeństwo: 

[Hanyū] dostarczył społeczeństwu marzenia i nadzieję. 

Yuzuru Hanyū ustosunkował się do otrzymanej nagrody. Stwierdził: 

To większe wyróżnienie niż na to zasługuję. Sądzę, że zawdzięczam moje osiągnięcia wspaniałym pionierom łyżwiarstwa. (...) Mam nadzieję, że nagroda ta będzie światłem, które rozświetli ten region [dotknięty trzęsieniem ziemi] i świat łyżwiarstwa. 

Yuzuru Hanyū na podium z Shōmą Uno i Javierem Fernándezem; źródło: yahoo.com

Nagroda Honorowa (jap. Kokumin Eiyoshō) została ustanowiona w 1977 roku przez premiera Takeo Fukudę. Wyróżnienie to otrzymują osoby darzone sympatią przez Japończyków, takie, którym w szczególny sposób udało się obudzić nadzieję w społeczeństwie. Kandydatów do nagrody proponuje premier, natomiast gabinet premiera zwraca się do ekspertów o wyrażenie o nich opinii. Nagrodę Honorową dotychczas otrzymało 25 osób i drużyna sportowa reprezentująca Japonię podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2011 w Niemczech. Pierwszym laureatem był baseballista Sadaharu Ō.

Hanyū nie jest jedynym olimpijczykiem, który otrzymał Nagrodę Honorową. W 2016 roku wybrano Kaori Ichō, czterokrotną mistrzynię olimpijską w zapasach, będącą pierwszą kobietą, której udało się zwyciężyć na czterech następujących po sobie olimpiadach.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan News
Oficjalna strona internetowa premiera Japonii i gabinetu premiera

TAGI:

sport   nagroda   mężczyzna  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy