Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo RZĄD ZWIĘKSZY ZAANGAŻOWANIE W WALKĘ ZE ZNĘCANIEM SIĘ NAD DZIEĆMI

Yua Funato; źródło: Japan Today

20.06.2018 | 10:23
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Deklaracja jest wynikiem głośnej sprawy śmierci Yui Funato w marcu bieżącego roku.

Szef gabinetu premiera Yoshihide Suga stwierdził:

Tragedia taka jak ta nie może się powtórzyć. Podejmiemy wszelkie środki przeciwko znęcaniu się nad dziećmi.

5-letnia dziewczynka zmarła 2 marca. Jak wykazało policyjne śledztwo, było to wynikiem znęcania się nad nią przez jej matkę i ojczyma. Yua miała otrzymywać jedynie niewielkie porcje jedzenia, gdyż jej rodzice chcieli, by była szczupła niczym modelka. W chwili śmierci ważyła jedynie 12 kilogramów, podczas gdy średnia waga dla dziecka w jej wieku to 20 kilogramów. Przed śmiercią była tak słaba, że nie mogła nawet podnieść się z łóżka. Ponadto miała siniaki na całym ciele. W domu dziewczynki znaleziono jej pamiętnik i notatki wypełnione prośbami do rodziców, aby przestali ją katować. Śledczy podali, że codziennie musiała wstawać o 4 rano i poddawać się ważeniu. Policja znalazła także kartki z zapiskami jak Yua ma się zachowywać.

Matka i ojczym zostali aresztowani 6 czerwca bieżącego roku za znęcanie się nad dzieckiem od stycznia tego roku oraz niezapewnienie mu należytej opieki.

Podejrzenie znęcania się nad dziewczynką przez jej ojczyma było dwa razy zgłaszane jeszcze przed przeprowadzką rodziny do Tokio na początku tego roku. Opieka społeczna prefektury Kanagawa, gdzie Funato przedtem mieszkali, informowała służby w stolicy o sytuacji. Urzędnikowi, który udał się do domu dziewczynki, nie udało się jej zobaczyć. Po jej śmierci przedstawiciel władz tokijskich powiedział:

Wiedzieliśmy, że istnieje potrzeba monitorowania rodziny, ale nie sądziliśmy, że dziewczynka jest realnie zagrożona.

Zdaniem Tetsurō Tsuzakiego ze Stowarzyszenia dla Zapobiegania Nadużyciom i Zaniedbaniu Dzieci zawiodła komunikacja między urzędami.

Podczas posiedzenia rządu premier Shinzō Abe wezwał ministrów do podjęcia zakrojonych na szeroką skalę środków mających na celu ochronę dzieci. Nakazał ministrowi zdrowia, pracy i opieki społecznej Katsunobu Katō jak najszybsze wypracowanie nowych pomysłów.

Katō podał, że jego ministerstwo powoła zespół ekspertów mających zająć się sprawą śmierci dziewczynki, a rezultaty jego prac zostaną przedstawione jesienią.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Japan Times I
The Japan Times II

TAGI:

rodzina  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy