Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka W MAJU RÓSŁ EKSPORT, ALE ZMALAŁA NADWYŻKA W HANDLU Z USA

Kontenery w tokijskim porcie; źródło: Japan Today

23.06.2018 | 10:55
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Choć nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi jest najniższa od 2013 roku, to według Ministerstwa Finansów nie wynika to z podwyższonych ceł na stal.

W stosunku do maja 2017 roku eksport wzrósł o 8,1%, przekraczając prognozy o 0,6 punktu procentowego. Eksport do największego partnera handlowego Japonii, Chin wzrósł o 14% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Wzrósł również import – o 14%, przewidywania mówiły o 8%. Głównymi czynnikami, które wpłynęły na wielkość importu były ropa z Arabii Saudyjskiej, samoloty ze Stanów Zjednoczonych oraz produkty farmaceutyczne z Irlandii.

Zdaniem ekspertów tendencja wzrostowa w eksporcie prawdopodobnie będzie się utrzymywać ze względu na zapotrzebowanie na elementy produkcyjne, samochody oraz części samochodowe. Dzięki temu wzrósł również eksport do USA – o 5,8%, ale import z tego kraju wzrósł o 19,9%. Z tego powodu nadwyżka handlowa skurczyła się o 17,3% – do 340,7 miliarda jenów (11 miliardów 410 milionów złotych*). Jest to najniższy wynik od stycznia 2013 roku.

„Bloomberg” podkreśla trudną sytuację premiera Abe w relacjach handlowych z USA. Prezydent Trump podwyższył cła na import i aluminium, co dotknęło również japońskie spółki. Dodatkowo amerykański prezydent skrytykował Japończyków za niski poziom importu pojazdów z jego kraju. Zdaniem Takeshiego Minami, głównego ekonomisty Norinchukin Research Institute Stany Zjednoczone będą dążyć do dwustronnej umowy handlowej z Japonią.

Ogólnie bilans handlowy był ujemny i wynosił minus 578,3 miliarda jenów (19 miliardów 360 milionów złotych*). Spodziewano się, że będzie on na poziomie 205,2 miliarda jenów (6 miliardów 870 milionów złotych*). Zdaniem Minamiego nie jest to coś, czym należy się nadmiernie martwić:

Eksporterzy są ważniejsi i stale zyskują w globalnej gospodarce, nawet jeśli nie są aż tak silni. Silny import odzwierciedla silny popyt krajowy. Więc nie sądzę, żeby deficyt handlowy był czymś złym.

Opublikowany 15 czerwca roczny plan gospodarczy zakłada poprawę stuacji finansowej Japonii. Według zamierzeń w 2021 roku deficyt pierwotny** zostanie zmniejszony do około 1,5% PKB, obniżając zadłużenie publiczne do mniej niż 185% PKB. Ponadto rząd po raz kolejny przymierza się do podniesienia podatku konsumpcyjnego. Planowana podwyżka była już przekładana dwa razy ze względu na niestabilną sytuację ekonomiczną. W  planie gospodarczym jest również mowa o wprowadzeniu stawki 10% (obecnie 8%) od 1 października 2019 roku. Aby zmiana nie była zbyt gwałtowna, przewidywane są ulgi, między innymi na zakup domów i samochodów.

*Przeliczenia według średniego kursu NBP z 18.06.2018 r.

**Saldo pierwotne to przychody z podatków minus koszty, z pominięciem środków przeznaczonych na obsługę zadłużenia.

ŹRÓDŁA

Bloomberg
Reuters
Japan Today

TAGI:

USA   PKB   eksport  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy