Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo TRZĘSIENIE ZIEMI PRETEKSTEM DLA MOWY NIENAWIŚCI

Puste półki w sklepie po trzęsieniu ziemi w Osace; źródło: The Japan Times

23.06.2018 | 14:32
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Japońskie władze przestrzegają przed szerzącymi się za pośrednictwem mediów społecznościowych dezinformacją i mową nienawiści na skutek wstrząsów, które 18 czerwca br. dotknęły region Kansai.

Komentarze, które pojawiają się w sieci, uderzają w głównej mierze w osoby o pochodzeniu koreańskim i chińskim. Obcokrajowcy oskarżani są o dokonywanie kradzieży oraz poważniejsze przestępstwa. Bezpodstawne pomówienia znaleźć można m.in. na portalach społecznościowych, np. na Twitterze: 

Kim są ci Koreańczycy, którzy zatruwają wodę w studniach za każdym razem, gdy dochodzi do trzęsienia ziemi?

Za pośrednictwem mediów społecznościowych pojawiają się także głosy przeciwko niesprawiedliwym oskarżeniom rzucanym w stronę obcokrajowców. Jak twierdzi jeden z użytkowników Twittera:

Mowa nienawiści pojawiająca się po katastrofach i sugerująca, że obcokrajowcy popełniają przestępstwa, bezpodstawnie doprowadza do podejrzliwości wśród opinii publicznej i prawdopodobnie prowadzi do krzywd i dyskryminacji względem nich. Zgłaszajmy te komentarze, gdy tylko na nie trafiamy. 

Jak podaje dziennik „The Japan Times”, to nie pierwszy raz, gdy po tragicznym w skutkach kataklizmie w sieci zaczęły pojawiać się krzywdzące komentarze. Podobne opinie internauci wyrażali po trzęsieniu ziemi w regionie Tōhoku w 2011 roku i prefekturze Kumamoto w 2016 roku. Tego typu procedery to nie tylko domena współczesności. W 1923 roku, po Wielkim Trzęsieniu Ziemi w regionie Kantō, na skutek pomówień o zbliżonej treści zamordowana została duża grupa zamieszkujących Japonię osób pochodzenia koreańskiego.

Oprócz mowy nienawiści, problemem związanym z katastrofami naturalnymi są także rozprzestrzeniające się fałszywe informacje, za przykład czego służą m.in. plotki o ucieczce zebry z ogrodu zoologicznego oraz wykolejeniu się pociągu operatora kolejowego Keihan Electric Railway. Choć do posta o pociągu dołączone było zdjęcie, okazało się ono nieaktualne. 

Pomimo tego, że japońskie prawo definiuje, czym jest mowa nienawiści, aktualne przepisy nie przewidują żadnych konsekwencji rozprzestrzeniania niepotwierdzonych informacji oraz treści o dyskryminacyjnym charakterze. Mimo to władze przestrzegają przed takimi plotkami i zachęcają, by nie przyczyniać się do ich rozpowszechniania. W tej kwestii wypowiedzieli się zarówno przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i władz prefektury Osaka. Zachęcają oni do sprawdzania rzetelności źródeł takich wypowiedzi. 

Kim Kwang-min, przedstawiciel działającej w Osace organizacji reprezentującej Koreańczyków, sugeruje, że władze powinny w większym stopniu zainteresować się problemem fałszywych informacji rozprzestrzenianych po katastrofach dotykających kraj. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych sugerują, by administratorzy portali usuwali treści szerzące nieprawdziwe informacje. 

Trzęsienie, jakie 18 czerwca 2018 roku dotknęło region Kansai, miało siłę od 5 do 7 wg skali Japońskiej Agencji Meteorologicznej. Choć trzęsienie nie należało do najsilniejszych, to jego skutki były znaczące ze względu na głębokość wystąpienia wstrząsów i bliskość regionów miejskich. Aktualnie mówi się, że na skutek kataklizmu śmierć poniosło pięć osób, zniszczone zostały 334 budynki mieszkalne, a ponad 100 tys. gospodarstw domowych zostało pozbawionych gazu.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Asahi Shimbun
Japan Today
Japonia Online I
Japonia Online II
CNN

TAGI:

trzęsienie ziemi  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy