Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo ŻEŃSKI UNIWERSYTET OCHANOMIZU PRZYJMIE DO GRONA STUDENTÓW OSOBY TRANSPŁCIOWE

Uniwersytet Ochanomizu; źródło: Cultural Heritage Online

08.07.2018 | 09:04
Opracowanie: Kinga Liszka

Jeden z tokijskich uniwersytetów żeńskich wyraził chęć przyjmowania na studia mężczyzn, którzy deklarują, że czują się kobietami.

Tokijski Uniwersytet Ochanomizu został założony w 1875 roku jako pierwsza w Japonii placówka zapewniająca wykształcenie wyższe kobietom. Po informacji, że od kwietnia 2020 roku ma zamiar przyjmować „transpłciowych studentów, którzy mają nadzieję studiować na żeńskim uniwersytecie na podstawie swojej identyfikacji płciowej”, minister edukacji stwierdził, że będzie to również pierwsza placówka dla kobiet, która będzie przyjmowała do grona studentów osoby transpłciowe.

W poniedziałek 2 lipca przedstawiciele uniwersytetu zapowiedzieli zorganizowanie konferencji prasowej, na której wyjaśnią zmiany w rekrutacji oraz sposób, w jaki potwierdzane będzie, czy aplikant rzeczywiście jest osobą transpłciową. Pytane przez dziennik „The Japan Times” studentki Uniwersytetu Ochanomizu wypowiadają się pozytywnie na temat postanowienia władz uniwersyteckich. Jak twierdzi jedna z nich:

Nie ma powodu, aby odrzucać osoby transpłciowe, skoro wyrażają chęć nauki na żeńskim uniwersytecie.

Niektórzy studenci mogą zastanawiać się, jak rozwiązać kwestię korzystania z toalet i przebieralni, ale osobiście nie mam z tym problemu. Większe zróżnicowanie osób na kampusie oznacza lepszą zabawę

– powiedziała 25-letnia absolwentka Uniwersytetu Ochanomizu.

Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Dentsu Inc. w 2015 roku szacuje się, że jedna na 13 osób w Japonii należy do grona LGBT. W wielu miejscach coraz bardziej zmienia się stosunek wobec osób homoseksualnych i transpłciowych. W czerwcu bieżącego roku 55-letnia profesor Uniwersytetu Tokijskiego Ayumi Yasutomi, która należy do grona osób transpłciowych, ogłosiła chęć wzięcia udziału w wyborach na stanowisko prezydenta miasta Higashimatsuyama w prefekturze Saitama. Jej kampania ma być skupiona wokół rozwiązania problemu maltretowania dzieci. Od roku fiskalnego 2018 miasto Fukuoka ogłosiło natomiast zamiar oficjalnego uznawania par homoseksualnych jako związków partnerskich. Więcej na ten temat przeczytać można na łamach naszego dziennika.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
The Mainichi

TAGI:

kobiety   LGBT   nauka   mężczyzna  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy