Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju KLASYCZNY POMÓR ŚWIŃ ZNÓW W JAPONII

Służby na farmie w Gifu; źródło: The Asahi Shimbun

13.09.2018 | 13:13
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Pierwszy od ponad ćwierć wieku przypadek wystąpienia choroby wykryto w hodowli w Gifu.

W niedzielę 9 września bieżącego roku Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa potwierdziło, że świnia, która zdechła w Gifu kilka dni wcześniej cierpiała na klasyczny pomór świń. Jest to choroba zakaźna i zaraźliwa dla dzików i świń. Nie przenosi się na ludzi, nawet wskutek spożycia mięsa chorego osobnika. Do zarażenia może dojść bezpośrednio od chorego stworzenia, przez kontakt z produktami pochodzącymi od niego, a także poprzez zakażoną paszę.

Ostatni znany przypadek wystąpienia tej choroby w Japonii został odnotowany w 1992 roku w prefekturze Kumamoto. Piętnaście lat później rząd w Tokio ogłosił, że choroba w kraju została całkowicie wykorzeniona.

Na farmie, na której teraz pojawił się pomór, hodowano ponad 600 zwierząt, z czego większość była przeznaczona na ubój. „The Japan Times” podkreśla, że mięso pochodzące z niej było wysyłane do sprzedaży jeszcze dwa dni po pierwszym zgonie. Testy wykonane przez władze lokalne nie potwierdziły, że przyczyną śmierci zwierzęcia był klasyczny pomór świń. Pozytywne okazały się dopiero badania przeprowadzone przez odpowiednie służby na poziomie krajowym.

W Ministerstwie został powołany specjalny zespół mający monitorować chorobę i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Zgodnie z informacjami pochodzącymi od lokalnych władz, pozostałe świnie z farmy miały zostać odstrzelone, a teren obiektu poddany dezynfekcji. Ponadto rząd prefekturalny zapowiedział zakaz przemieszczania zwierząt z okolicznych farm.

Zakaz sprzedaży wieprzowiny będzie obowiązywał prawdopodobnie trzy miesiące, do czasu uzyskania pewności, że choroba już nie występuje w Japonii.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times
Główny Inspektorat Weterynarii

TAGI:

fauna   zdrowie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy